İçişleri Bakanı Kocaeli’de

Eylül 2, 2010  

İçişleri Bakanı Beşir Atalay çeşitli temas ve ziyaretlerde bulunmak üzere Kocaeli’ne geldi.

HELİKOPTERLE GELDİ

Kocaeli’nde bir dizi temaslarda bulunan Bakan Atalay, ilk olarak Kocaeli Valiliği’ne konuk oldu. İlimize helikopterle gelen Bakan Atalay, Kocaeli Valisi Ercan Topaca, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, AK Parti Kocaeli Milletvekilleri Fikri Işık ve Sibel Gönül, AK Parti İl Başkanı Zeki Aygün, İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, İl Emniyet Müdürü Yusuf Çalkavur tarafından karşılandı. Bakan Atalay’a Emniyet Genel Müdürü Oğuz Kağan Köksal da eşlik etti.

BAKAN: KOCAELİ ÜZERİNDE ÇOK ÇALIŞTIK

İlk olarak vilayete geçen Bakan Atalay, burada Vali Topaca’dan Kocaeli’ne yönelik bir brifing aldı. Burada yaptığı açıklamada yeni belediye kanunu hazırlanırken Kocaeli üzerinde çok çalıştıklarını hatırlatan Bakan Atalay, ‘’Beldelerin kaldırılıp, yeni ilçelerin oluşturulmasında aklımızda kalan en önemli örnek Kocaeli’dir. Burada 45 belediye vardı, küçük küçük beldelerin bütçeleri de yeterli değildi. Kocaeli’ni mülki yönetim ve belediye yönetimi olarak nasıl güçlendirebiliriz diye düşündük ve buradaki ilçe sayısını 12’ye çıkardık. Böylece Kocaeli’nin planlaması da çok güzel oldu. Kocaeli, Türkiye’nin en parlak şehirlerinden birisi olacak’’ dedi.

HÜKÜMET KONAĞI VE POLİSEVİ

Bakan Atalay, Kocaeli’ne yakışan bir Hükümet Konağı ile ilimizde görev yapan polislerin aileleriyle birlikte rahat edebileceği bir Polisevi’nin yapılacağını da müjdeledi. Bakan Atalay, Polisevi’nin bu yıl içinde yapılacağını, Hükümet Konağı’nın ise 2011 yılı bütçesine alınacağını aktardı. Bakan Atalay, Kocaeli’ndeki polis sayısını ciddi şekilde takviye edeceklerini, Mobese çalışmalarına da hız verilmesi için destek olacaklarını da sözlerine ekledi.

BÜYÜKŞEHİR HİZMET BİNASI’NI ZİYARET

Bakan Atalay’ın ilimizdeki ikinci durağı Kocaeli Büyükşehir Belediyesi oldu. Başkan Karaosmanoğlu, Başkan Vekili İlyas Şeker, Genel Sekreter Ersin Yazıcı, Genel Sekreter Yardımcıları Tahir Büyükakın, Mustafa Çöpoğlu, Ercan Yazıcı, Başkan Danışmanı Ömer Polat ve daire başkanları tarafından karşılanan Bakan Atalay, ilk olarak şeref defterini imzaladı. Başkan Karaosmanoğlu, ziyaretlerinin anısına Bakan Atalay’a işlemeli bir vazo hediye etti.

KOCAELİ, TÜRKİYE’YE ÖRNEK OLDU

Bakan Atalay’ı, ‘’Belediyemize şeref verdiniz’’ sözleriyle karşılayan Başkan Karaosmanoğlu, kendisine Kocaeli haritası üzerinde Büyükşehir’in çalışmalarıyla ilgili bilgi aktardı. Büyükşehir’in Kocaeli’nde köylerde dahil olmak üzere altyapı, üst yapı, planlama ve ulaşım hizmetleri yaptığını hatırlatan Başkan Karaosmanoğlu, ‘’Kocaeli’nin tüm il sınırlarının Büyükşehir olması, Türkiye’ye örnek bir proje oldu. Yolu ve suyu olmayan köyümüz kalmadı. Kocaeli’nde artık planlanmamış 1 metrekare bile yerimiz yok. Köylerimiz de hızla gelişiyor. Hizmet kalitemizi Kocaeli’nin her köşesinde yükselttik. Vatandaşlarımız da belediye hizmetlerimizden memnun’’ bilgisini verdi.

BAKAN: KOCAELİ YASALARA ÖRNEK OLACAK

Kocaeli’ne ayrı bir önem veren Bakan Atalay, ‘’Kocaeli’ni Türkiye’ye örnek bir il olarak görüyoruz. Kocaeli’nde elde edilen bu başarılar, bu olumlu model, bizim ileride belediyelerle ilgili alacağımız kararları da olumlu yönde etkileyecek. Kocaeli’ndeki uygulamalardan örnekler alarak yeni yasaları oluşturacağız’’ açıklamasını yaptı. Bakan Atalay’a Büyükşehir’i ziyaretinde Kocaeli’nde üretilen dut ve kiraz ikram edildi. Başkan Karaosmanoğlu’na bir gün önce Ankara’da düzenlenen ‘’Büyükşehir Yönetimi Ulusal Kongresi’’ne katılımı ve Kocaeli’nde kendilerini en güzel şekilde ağırlamaları nedeniyle teşekkür eden Bakan Atalay, İzmit’in sembolü pişmaniyenin de tadına baktı. Başkan Karaosmanoğlu ile Milletvekili Işık’ın Cumhurbaşkanı Gül ile birlikte G. Kore gezisine katılacağını hatırlatan Bakan Atalay, bunun da Kocaeli’ne verilen önemin bir göstergesi olduğuna işaret etti.