İLAÇTA YERLİ ÜRETİM İSTİYORUZ

Eylül 6, 2014  

AGRESİFİLAÇ

Işık: “İlaçta yerli üretim için çok agresif olacağız”

Sorunların ve taleplerin masaya yatırıldığı toplantıda konuşan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık, sektörün AR-GE’ye daha fazla yatırım yapmasını istedi.
Bakanlık ASO Salonundaki toplantıda ilaç endüstrisinin genel fotoğrafı çekilerek, sektörün geleceği ele alındı.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, ilaç sektöründe yerli üretim için her türlü yardıma hazır olduklarını dile getirdi.

“İlaçta Yerli Üretim İçin Çok Daha Agresif Olacağız”

Işık, Tekno-Yatırım Programı kapsamında 100 milyon liralık bir bütçenin şu anda kullanıma hazır olduğunu belirterek, bakanlığının 5 milyon TL’ye kadar makine- teçhizat desteği verdiğini, bu tutarın yetmemesi durumunda kullanılacak kredi içinse faiz desteği ödemesinin mümkün olduğunu anlattı.

Tekno-Yatırım’daki işletme gideri desteği, AR-GE personeli ve enerji desteği gibi kalemlerden de bahseden Işık, sektör temsilcilerinden uzun vadeli yerli üretim için yeni önerilerini beklediklerini ve kapılarının sonuna kadar üreticilere açık olduğunu söyledi.

Işık, “uzun vadeli yerli üretimi destekleyecek önerilerinizi bekliyoruz, bu kapı size sonuna kadar açık, sektörün geleceğine ilişkin görüşmek istediğinizde en geç 15 gün içinde randevu veririm, başka işlerimi bırakırım, uykumdan fedakarlık ederim randevu veririm” diye konuştu.

“AR-GE bütçemizi harcamalı ve Maliye’den ilave para istemeliyiz”

“İlaçta dışa bağımlılığı mümkün olduğu kadar minimize etmek istiyoruz” diyen Fikri Işık, üniversite sanayi işbirliğine atıfta bulundu.

Bakan Işık, akademisyenlerin teorisiyle sanayicinin pratiğini buluşturmak için çok istekli olduklarını belirterek, iş dünyasının üniversite hocalarının kapısını çalması önerisini getirdi.

Işık, SAN-TEZ Programı’nın sağlık alanında çok verimli kullanılabileceğini söyleyerek, olası üniversite-sanayi işbirliklerinde masrafın yüzde 85’inin Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından karşılanacağını aktardı.

Fikri Işık, “ Maliye Bakanımıza AR-GE destek bütçemizin tamamını harcayıp para yetmedi demek istiyorum. Cimri diyebileceğimiz Maliye Bakanlığı, istediğimiz ilave parayı fazladan verir buna inanıyorum” dedi.

SAN-TEZ Programıyla Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın akademisyenlere alınacak sarf malzemesinden seyahat giderlerine kadar her türlü masrafı karşıladığını kaydeden Işık, hedeflerinin 13 Milyar TL olan AR-GE bütçesini 60 milyar dolara çıkarmak olduğunu söyledi.

Bakan Işık, sözlerinin sonunda İlaç Strateji Belgesi’nin yakın zamanda yayınlanacağı müjdesini verdi.