İLİŞKİLER DAHA DA İLERİ GİDECEK

Şubat 11, 2015  

Işık: “Türkiye ve Kamboçya arasında imzalanan anlaşmalar, ilişkileri daha da ileriye taşıyacak”

 

Başlıksız-2

 

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Kamboçya Başbakanı Hun Sen’in kabulünde, “Türkiye ve Kamboçya arasında imzalanan anlaşmalar, ilişkileri daha da ileriye taşıyacak” dedi.

Bakan Işık, Başbakanlıktaki kabulde, Kamboçya’nın çok hızlı ekonomik büyüme gösteren bir ülke olduğunu söyledi. İki ülke arasındaki ilişkilerin, karşılıklı fayda esasında ilerlemesini istediklerini belirten Işık, Türkiye ve Kamboçya arasında imzalanan anlaşmaların, ilişkileri daha da ileriye taşıyacağını vurguladı.

Türkiye ile olan ilişkilere verdikleri önemden dolayı Kamboçya Başbakanı Hun’a teşekkür eden Işık, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun selamlarını iletti ve Davutoğlu’nun, Hun’u en kısa sürede Türkiye’de ağırlamak istediğini aktardı.

-“Türkiye’den destek bekliyoruz”

Kamboçya Başbakanı Hun da Türkiye’nin G-20 üyesi büyük bir ekonomi olduğunu ifade etti. Türkiye ile ilişkileri geliştirmek istediklerinin altını çizen Hun, Başbakan Davutoğlu’nun davetine teşekkür ederek, en kısa sürede Türkiye’ye gelmek istediğini dile getirdi.

Türkiye’nin Kamboçya’ya büyükelçilik açmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Hun, ülkesinin de Türkiye’de büyükelçilik açmak için hazırlık yaptığını kaydetti.

Hun, Türkiye’den özellikle yatırım, ticaret ve insan kaynakları alanında destek beklediklerini söyledi.

Kabulde, Phnom Penh Türkiye Büyükelçisi İlhan Kemal Tuğ, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından Müsteşar Yardımcısı Ramazan Yıldırım, Bilim, Teknoloji Genel Müdürü Cevahir Uzkurt ile AB ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Ünal Gündoğan da hazır bulundu.