“IMF’YE 3 KURUŞ İÇİN YALVARDILAR”

Mayıs 21, 2015  

Başlıksız-1

“Bugün milliyetçilik nutukları atanlar 13 yıl önce bu memleketi IMF’ye mahkum edip, IMF’nin talimatı olmadan adım dahi atamayan insanlardı. O zaman DSP, MHP, ANAP hükümetinin memleketi 3,5 sene içerisinde nasıl bir kriz ortamına soktuğunu, ülkede nasıl bir ekonomik kriz çıktığını ve IMF’nin kapısına gidip 3 kuruş için yalvardığını hepimiz biliyoruz”

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, “Bugün milliyetçilik nutukları atanlar 13 yıl önce bu memleketi IMF’ye mahkum edip, IMF’nin talimatı olmadan adım dahi atamayan insanlardı. O zaman DSP, MHP, ANAP hükümetinin memleketi 3,5 sene içerisinde nasıl bir kriz ortamına soktuğunu, ülkede nasıl bir ekonomik kriz çıktığını ve IMF’nin kapısına gidip 3 kuruş için yalvardığını hepimiz biliyoruz” dedi.

AK Parti Gölcük İlçe Teşkilatı’nın, Yukarı Değirmendere Mahallesi’nde düzenlediği toplantıda vatandaşlara seslenen Işık, Türkiye’nin, AK Parti iktidarıyla 13 yıl öncesiyle hiçbir şekilde kıyaslanamayacak şekilde güçlendiğini, büyüdüğünü ve refahının arttığını söyledi.

“Millet olarak en önemli hasletimiz demokrasi konusundaki kararlılığımızdır” diyen Işık, zaman zaman düdükler çalındığını, zaman zaman darbelerin olduğunu, zaman zaman muhtıraların verildiğini ancak sandık geldiğinde milletin bütün bu yanlışları düzelttiğini dile getirdi. Özellikle 2002 yılında 3 Kasım seçimlerinde milletin gidişata “dur” demesi ve sandıkta yönetime el koymasının Türkiye’nin kaderini değiştirdiğini vurgulayan Işık, “Aradan 13 yıl geçti. Unutulmuştur diye yine desteksiz atmaya başladı. ‘Şöyle yapacağız, böyle yapacağız’ diye desteksiz atmaya başladılar” diye konuştu.

“IMF’nin kapısına gidip 3 kuruş için yalvardılar”-

Muhalefetin keyfine düşkün olduğunu, seçim zamanı gelmese pek ortaya çıkmadıklarını belirten Bakan Işık, şöyle devam etti:

“Bugün milliyetçilik nutukları atanlar 13 yıl önce bu memleketi IMF’ye mahkum edip, IMF’nin talimatı olmadan adım dahi atamayan insanlardı. O zaman DSP, MHP, ANAP hükümetinin memleketi 3,5 sene içerisinde nasıl bir kriz ortamına soktuğunu, ülkede nasıl bir ekonomik kriz çıktığını ve IMF’nin kapısına gidip 3 kuruş için yalvardığını hepimiz biliyoruz.

Hiç unutamadığım ve hayatım boyunca da unutamayacağım resimlerden birisi, merhum Ecevit’in, ABD Başkanı Clinton’un karşısındaki o aciz duruşudur. Clinton masanın üzerine oturmuş, merhum Ecevit de ellerini yanına atmış, neredeyse hazırol vaziyetinde ‘ne olur IMF’ye talimat ver de IMF bize 300 milyon dolar, 500 milyon dolar, 1 milyar dolar borç versin’. Niye? Pazartesi günü emeklinin, memurun maaşını ödeyemeyeceğiz. Bu bizim en çok onurumuzun kırıldığı tablolardan biriydi. O günleri unutmuş gibi mangalda kül bırakmıyorlar.’

Bakan Işık, o günleri yaşayan Türkiye’nin, AK Parti iktidarıyla çok hızlı şekilde kabuğunu kırdığını ve iki yakasını bir araya getirdiğini söyleyerek, “Bugün geldiğimiz noktada Allah’a şükürler olsun IMF’ye bütün borçlarımızı bitirdik. Artık IMF’den talimat alarak ekonomiyi yöneten bir Türkiye yok” ifadelerini kullandı.

 “Birileri pijamayla spor kıyafetle başbakan karşılamayı özledi”

Işık, Clinton’un o dönemde ‘tamam size yardımcı olalım’ dediğini ve IMF ile görüşüldüğünü, IMF’nin, ‘Türkiye önemli bir ülke size yardım edeceğiz. İki şey istiyoruz sizden. Bir, ‘biz ne dersek onu yapacaksınız’ buna söz verin. İki, ‘sizin sözünüz tek başına yetmez, sizin başınıza bir Derviş’i vereceğiz’ dediğini belirterek, “Şimdi, Kemal Kılıçdaroğlu ‘ben iktidara gelirsem Kemal Derviş’i dışarıdan bakan yapacağım’ diyor. Bu memlekette Kemal Dervişi özleyen var mı? Bu memlekette birileri pijamayla spor kıyafetle başbakan karşılamayı özledi. Bu memlekette birileri hükümet düşürmeyi, yerine hükümet kurmayı özledi. Bu memlekette birileri, ‘millet çalışsın, biz rahat rahat oturduğumuz yerden milyarlarca dolar para kazanalım’ özledi” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin 2002’de her topladığı 100 liranın 85,6 lirasını faize ödediğini, milletten aldığı 100 lira verginin 86 lirasını faize dağıtıldığını anlatan Işık, bugün 100 liralık verginin 14 lirasını faize ödendiğini, onun bile çok görüldüğünü belirtti.

“Ekonomimizin başında bu memleketin has öz evladı var” diyen Işık, “Artık ekonomi New York’tan, Washington’dan yönetilmiyor, Ankara’dan yönetiliyor. Artık bu ülke 500 milyon dolar için, 1 milyar dolar için gidip IMF’ye el açan bir ülke değil, aksine sadece 2014 yılında fakir ülkelere 4,5 milyar dolar yardım yapmış bir ülke. Artık bu ülke Allah’a şükürler olsun namerde muhtaç bir ülke değil” ifadelerini kullandı.

 “CHP-MHP-HDP koalisyonun adı bile memleketin bütün dengelerini bozar”

Bu ülkede bir daha öğlen kavga, akşam kavga, sabah kavga istemediklerini kaydeden Bakan Işık, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Neymiş, ‘AK Parti gitsin’. Peki AK Parti gitti, kim gelecek? CHP, MHP, HDP koalisyonu. Böyle bir koalisyonun adı bile bu memleketin bütün dengelerini bozar. Peki, niye bunu arzu ediyorlar. Onlar, Başbakanı önlerinde diz çöktüremiyorlar, onlar Tayyip Erdoğan’a söz geçiremiyorlar. Tayyip Erdoğan kimi dinler, önce Allah’ı ve milleti… Onun dışında kimseyi dinlemez. Bu da onların hoşuna gitmiyor. Onlar alışmış talimat vermeye. Bakanlar Kurulu’nda hangi bakanın kim olacağına karar vermeye alışmışlar.

Hedefimiz 2023 yılında 800 milyar dolar gayrisafi milli hasılayı 2 trilyon dolara çıkarmak. Kişi başına düşen milli geliri 25 bin dolara çıkarmak. Bunu yapmak için Türkiye’nin istikrarlı şekilde yoluna devam etmesi lazım. Emin adımlarla yoluna devam eden bir ülke olması lazım. Allah korusun, eğer Türkiye, Yunanistan’ın bugün karşılaştığı gibi bir tabloyla karşılaşırsa bilin ki Yunanistan’a gösterilen toleransın yüzde 10’u bile Türkiye’ye gösterilmez. Biz bu memlekette ‘2 anahtar vereceğiz’, ‘kim ne verirse ben 5 fazla vereceğim’ diyenleri gördük. O iki anahtar vereceğim diyenlerin milletin elindeki anahtarı aldığını gördük. Onun için bu memleketin popülizm tuzağına düşmemesi lazım. Ülkemizi büyütmeden, memleketimizi büyütmeden refahımızı arttıramayız.”

Japonya’nın 56 sene tek parti iktidarıyla yönetildiğine ve bugün dünyanın süper güçlerinden biri olduğuna, Güney Kore’nin çok uzun süre aynı parti iktidarıyla yönetildiğine dikkati çeken Işık, “Bakın, Türkiye rahmetli Menderes dönemindeki 10 yıl Türkiye’nin sıçrama yılı olmuştu ama maalesef bu CHP zihniyetinden dolayı darbeyle devrildi. Merhum Menderes idam edildi. Şimdi birileri ima yollu bazı şeyler söylüyorlar. Kimin neyi ima ettiğini milletimiz iyi biliyor. Bu millet hangi entrikayla olursa olsun, ister Gezi tuzağıyla ister paralel kumpasla ister başka kumpasla önü kesilemeyecek. Bu millet bir defa ayağa kalktı. Bu ayağa kalkan millet ecdadına layık bir millet olarak yoluna devam edecek” şeklinde konuştu.

Bakan Işık, konuşmasının ardından Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş ve AK Parti İlçe Başkanı İdris Alp ile partisinin basına kapalı gerçekleştirilen istişare toplantısına katıldı.