İRAN İLE İLİŞKİLERİ GELİŞTİRECEĞİZ

Haziran 3, 2014  

 

IMG_1956 IMG_1976

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, İran İslam Cumhuriyeti İletişim ve Enformasyon Teknolojileri Bakanı Mahmoud Vaezi ile görüştü.

Bakanlık binasındaki görüşmede ilk söz, konuk bakanındı. Bakan Vaezi, sözlerine Soma maden faciasında hayatını kaybeden işçiler için taziyelerini bildirerek başladı.

Türkiye ile İran arasındaki siyasi, kültürel ve ekonomik ilişkilerin memnuniyet verici olduğunu aktaran İranlı bakan, iki ülke arasındaki 15 milyar dolarlık ticaret hacminin artırılması temennisinde bulundu.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık ise,  Türkiye ve İran’ın bölgenin iki güçlü ülkesi olduğunu belirterek, mevcut 15 milyar dolarlık ticaret hacminin 30 milyar dolara çıkartılmasını hedeflediklerini söyledi.

İki ülkenin güçlü yanlarını bir araya getirip yeni bir sinerji oluşturulabileceğini sözlerine taşıyan Fikri Işık, İran’ın uluslararası sisteme eşit ve bağımsız bir ülke olarak katılmasını arzu ettiklerini ve bunun için yoğun çaba sarfettiklerini ifade etti.

Sadece iktisadi değil, kültürel birlikteliklerle bölgenin barış ve kardeşlik havasına katkıda bulunulabileceğini kaydeden Işık, özellikle Kobilerle ilgili ortak çalışmaların başlamasını istediklerini dile getirdi.

Konuk bakana ortak bir Organize Sanayi Bölgesi teklifi götüren Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık, olumlu karşılık bulduktan sonra kendisini İran’a davet eden Vaezi’ye teşekkürlerini bildirdi.