İş bulamayanların çoğunluğu vasıfsız işçilerdir.

Haziran 2, 2011  

Milletvekili Işık, fabrika ve imalathanelerin de nitelikli eleman sıkıntısı yaşadıklarını ifade etti.

İmam Hatip Liselerini kapatmak için 28 Şubat sonrası yapılan katsayı sisteminin bütün meslek liselerini de öldürdüğünü, bunun da genç işsiz sayısını arttırdığını ifade eden AK Parti Kocaeli Milletvekili ve Adayı Fikri Işık, buna bağlı olarak da fabrika ve imalathanelerin de nitelikli eleman sıkıntısı yaşadıklarını ifade etti

Site sakinlerinin işsizlikle ilgili sorularını yanıtlayan Işık, darbelerle anılan ve iktidardaki bir partiye kapatma davası açılan bir ülkede yaşadıklarını hatırlatarak, yatırımcının güven ortamı olmayan ülkeleri tercih etmemesinin normal olduğunu belirtti. Bugünkü genç işsiz nüfusun 28 Şubat’ta uygulanan meslek liselerine katsayı kararı neticesinde düz liselere akın ettiğini, o alandaki yığılmalar sonucunda işsizlikle karşılaştığını ifade eden Işık, bugün meslek liselilerin fabrika ve imalathanelerdeki nitelikli eleman ihtiyacını karşılamadığını dile getirdi. İşsiz gencimiz çok diyen Işık, fabrika yetkililerinin de kendilerine nitelikli eleman istekleriyle geldiklerini hatırlatarak bu durumun tezat olduğunu dile getirdi.

İŞKUR VE KO-MEK ÇÖZÜM OLUYOR

Gelişmiş ülkelerde meslek lisesi oranının  %65 seviyelerinde olduğunu Türkiye’dekinin ise tam tersi olduğunu belirten Işık, bu ilkelerin ihtiyacına göre eğitim sistemini yaptıklarını, biz de ise nitelikli eleman yetiştiren meslek liselerinin katsayı yüzünden revaç görmediğini söyledi. Katsayı problemini büyük oranda kaldırdıklarını hatırlatan Işık, İŞKUR ve KOMEK kurslarının da geçmişten biriken nitelikli eleman sıkıntısı için kurslar açtığını, işsiz gençlerin bu meslek kurslarını bitirerek belge almalarını tavsiye etti. Derince’ye 3 tane meslek lisesi daha kazandıracaklarının müjdesini de veren Işık, Gebze’ye yapılacak Bilişim Vadisi Projesi’nin de 10 binin üzerinde gence iş imkanı sağlayacağını duyurdu.

YENİKENT’İ SU BASMAYACAK

Işık ile birlikte Huzur Sitesi sakinlerine belediye hizmetlerini aktaran Derince Belediye Başkanı Dr. Aziz Alemdar, Yenikent Mahallesi’nin en büyük sorunu olan yağmur suyu hattının tamamlandığını müjdeleyerek asfaltlama çalışmalarında da sona gelindiğini vurguladı. Mahalle’nin yeni yapılan Çenedere ve Kaşkaldere vadi projelerinin arasında mesire alanlarıyla çevrili olduğunu ifade eden Başkan Alemdar, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ile birlikte Çenesuyu Fabrikası’nın kuzeyindeki vadinin de önümüzdeki yıllarda mesire alanı olarak düzenleme fikrinde olduklarını belirtti. Başkan Alemdar, her ilçeye bir yüzme havuzu projeleri kapsamında da Çenedere Mesire Alanının güney girişindeki alana da yüzme havuzu yapacaklarının müjdeledi.