İŞÇİSİZLİK PROBLEMİ VAR

Aralık 24, 2014  

Işık: “KOBİ’lerin nitelikli eleman sorunu var Bunda da en temel sebep 28 şubat zihniyetidir. İmam-hatiplerin önünü kapatacağım diye meslek eğitimine büyük darbe vurdular”

 

Başlıksız-3

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, 24 televizyonunda Ankara Temsilcisi Yaşar Taşkın Koç’un canlı yayın konuğu oldu.

 

Görev alanına giren KOBİ’leri gündemine alan Bakan Işık, işletmelerin temel sorunlarına işaret etti.

 

KOBİ’lerin ekonominin dinamosu olduğunun altını çizen Işık, markalaşma, kurumsallaşma problemlerine değindi. Markalaşan, tasarım yapan teknoloji düzeyini yükselten KOBİ’lerin daha fazla kar ettiğini belirten Bakan Işık, kendisine bağlı KOSGEB’in kurumsallaşmaya büyük önem verdiğini anlattı.

Işık, KOBİ’lerin en temel sorununsa “işçisizlik” olduğunu söyledi.

Sanayicinin nitelikli eleman bulmakta zorlandığını aktaran Işık, bu sorunun kaynağı olarak 28 şubat zihniyetini gösterdi.

 

Işık, “Kobilerimiz nitelikli, aranan insan kaynağı bulmakta zorlanıyor, bakın Türkiye’de bir işsizlik probleminden bahsediyoruz ama bir de işçisizlik problemimiz var. Maalesef 28 Şubatın Türkiye’de en büyük darbesi bu meslek, mesleki eğitiminde oldu . imam-hatiplerin önünü kapatacağım diye meslek liselerine büyük darbe vurdular ve şu anda nitelikli aranan eleman bulmakta zorlanan pek çok sanayicimiz var pek çok KOBİ’miz var. Şimdi bir taraftan Kobilerin kurumsallaşması bir taraftan rekabet gücünü arttırması bir taraftan onların ihtiyaç duyduğu insan kaynağının yetiştirilmesiyle ilgili gayret gösteriyoruz, bir taraftan da Kobilerin daha çok ihracat yapmasını, ölçek büyütmesini, daha çok kendi tasarımlarını, kendi nitelikli üretimini yapmalarını, kendi kapasitelerini geliştirmelerine yönelik destekler veriyoruz” dedi.