Işık “Bu Anayasa AK Parti Anayasası değildir “

Eylül 3, 2010  

12 Eylül de Anayasa Değişikliği Paketi için yapılacak referandum için “Evet” çalışmasına devam eden Kocaeli AK Parti Milletvekili Fikri Işık önceki gün Çayırova da bulunan esnaf ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileriyle bir araya geldi. Çayırova Dede Korkut Aile Çay Bahçesinde gerçekleşen toplantı da Fikri Işık, muhalefeti Anayasa Değişiklik Paketi’nin vatandaşa AK Parti Anayasası imiş gibi anlatmasının etik olmadığını kaydetti.

BİZ HEPSİ İLE GÖRÜŞMEK İSTEDİK

Fikri Işık’a toplantıda Çayırova İlçe Belediye Başkanı Ziyaettin Akbaş, AK Parti ilçe yönetim kurulu üyeleri, il genel meclis üyeleri eşlik etti. Çayırovalı esnaf ve STK temsilcilerinin referandum ile ilgili sorularını yanıtlayan Işık ; “ Birileri son zamanlarda köşeye sıkışmaya başlayınca, bu paketin AK Parti paketi veya AK Parti Anayasası imiş gibi halkımıza yalan yanlış bilgiler vermeye başladılar. Böyle bir şeyin olması mümkün değil. Biz bu paketi hazırlamadan önce her siyasi partiden randevu talep etmiş ve görüşmek istemiştik. Şimdi kalkıp da bu paket ve anayasa AK Parti anayasası demek, milleti kendine güldürmektir ” dedi.

ÇALIŞMA HAYATI İLE İLGİLİ YENİLİKLER

Işık, 12 Eylül de referandumda oylanacak Anayasa Değişikliği Paketinde Anayasaya göre aynı iş kolunda birden fazla sendikaya üye olunması mümkün değil, yeni pakete göre bu ortadan kaldırılıyor. Memurların ise toplu sözleşme hakkı bulunmuyor, toplu görüşme hakkı bulunuyor. Yani memurlar hükümetin verdiği zammı kabul etmek zorunda. Yeni düzenlemeye göre toplu sözleşme hakkı getiriliyor, memur hükümetin verdiği zammı kabul etmek zorunda değil, masada eli güçlenecek. Yeni düzenlemeye göre toplu sözleşme hükümleri emeklilere de yansıtılacak. Grev hakkına getirilen anayasal sınırlandırmalar kalkıyor. Mevcut yapıda siyasi amaçlı grev ve lokavt gibi faaliyetler yasak, 54. maddede yapılan değişiklikle bu yasak kaldırılıyor” dedi.