Işık, “Özgürlükler genişleyecek, kalkınma hızlanacak”

Eylül 4, 2010  

12 Eylül de yapılacak olan Anayasa Değişiklik Paketinin halk oylamasına sunulmasının ardından Kocaeli de çalışmalarını aralıksız sürdüren AK Parti Kocaeli Milletvekili Fikri Işık, Kartepe Köseköy Küçük Sanayi Sitesinde esnaf ve aileleri ile iftar programında bir araya geldi. Fikri Işık, sanayi sitesi esnafından özgür ve gelişmiş Türkiye için “Evet” oyu istedi

ESNAF TÜCCAR RAHATLAYACAK

Fikri Işık, 12 Eylül de oylanacak olan referandumla ilgili vatandaşlara bilgi verdi.  Işık “ Dünyada en zengin ülkeler; demokrasinin en gelişmiş olduğu ülkelerdir. Bu paket ülkemizde; özgürlükleri ve demokrasiyi genişleterek, kalkınmamızı hızlandıracaktır. Esnaf, sanatkâr, tüccar ve sanayici hükümetin sosyal ve ekonomik politikalarında söz sahibi olacaktır.” dedi.

YARGIYA İLK KEZ DEMOKRASİ GELİYOR

Işık” Anayasa değişiklik paketi yargıya ilk kez demokrasi getiriyor. 1971 anayasa değişikliği ile hakim ve savcılardan alınan temsil yetkisi yeniden kürsü hakim ve savcılarına veriliyor. Yargı kararlarında onların da iradeleri, karar ve oy hakları olacak. Bu çok açık biçimde yargıda oligarşinin sona ermesi ve demokrasinin gelmesi demek. Bundan önce yargı idaresi Yargıtay ve Danıştay’a olağanüstü nitelikte yıkıcı temsil yetkisi veriyordu. Paketle birlikte yargıda ilk kez güç ilişkileri ve kurumsal ilişkiler değişiyor. Paketle birlikte hakim ve savcılara yer açılacak. Hâkim ve savcılar bir güç olarak ilk defa Yargıtay, Danıştay ve bakanlığın yanına bir aktör olarak, bir hukuk hazinesi olarak deyim yerindeyse oy hakkı tanınmış bir vatandaş olarak girecek. Eğer 12 Eylül’deki halk oylamasında “evet” çıkarsa yargıya demokrasi gelecek. Ferhat Sarıkaya ve Sacit Kayasu olaylarının bir daha yaşanmayacağını düşünüyorum” dedi.