IŞIK ”TÜRKİYE’NİN ETNİK KİMLİK DEĞİL, HİZMET SİYASETİNE İHTİYACI VAR”

Aralık 16, 2010  

Ak Parti Teşkilat Başkan Yardımcısı ve Kocaeli Milletvekili Fikri Işık Güneydoğu Anadolu bölgesindeki 5 ili ve bazı ilçeleri ziyaret etti. Işık;  referandum sonuçlarını değerlendirmek ve teşkilat çalışmaları hakkında görüş alışverişinde bulunmak için iki hafta önce gittiği Van, Bitlis ve Hakkari illerinden sonra bu hafta da Diyarbakır, Mardin, Şırnak, Siirt ve Batman illerinde partililerle bir araya geldi. Yapılan toplantılara teşkilat başkan yardımcısı Fikri Işık’ın yanı sıra il koordinatör milletvekilleri de katıldı. Kocaeli Milletvekili Fikri Işık bölgede yaptığı 3 günlük program boyunca fırsat buldukça tarihi mekânları ziyaret etti. Taziye ziyaretlerine katıldı, esnafları ziyaret ederek bölge halkıyla sohbet etti.

Türkiye Zenginleştikçe Özgürleşecek; Özgürleştikçe Zenginleşecek.

İlk olarak Diyarbakır’a giden Işık burada il yönetim kurulu üyeleri, ilçe ve belde başkanları, belediye başkanları, gençlik ve kadın kolları başkanları ile toplantı yaptı. Işık; toplantının basına açık bölümünde yaptığı konuşmada  ”Diyarbakır bölgenin en önemli merkezi. Gönül arzu eder ki Diyarbakır Türkiye’nin gündemine çatışmalarla, kavgalarla, gürültülerle değil güzellikleriyle, ülkemize kattığı değerlerle gündeme gelsin. İnşallah bunu hep birlikte başaracağız. Türkiye zenginleştikçe özgürleşecek; özgürleştikçe zenginleşecek. Referandumdan sonra özgürlükler genişledi ve ekonomik gelişme daha da hızlandı. Sadece bir örnek vermem gerekirse. Ak Parti’ye kapatma davası açıldığında Türkiye borsası Brezilya borsasının yarısı değerinde iken bugün Brezilya borsasını geçmiş durunda. Borsalar öncü göstergelerdir” dedi. Daha sonra Mardin iline geçen Işık partililerle referandum sonuçlarını ve teşkilat çalışmalarını değerlendirdi. Mardin’de tarihi mekânları da ziyaret eden Işık daha sonra sırasıyla Cizre ve Şırnak teşkilatlarını ziyaret etti.

Bir Elinde Silah Ağzında Demokrasi İle Bu İşler Olmaz

Cizre’de; Diyarbakır Milletvekili Kutbettin Arzu, Hakkâri Milletvekili Abdulmuttalip Özbek, Siirt Milletvekili Afif Demirkıran, Şırnak Milletvekili Abdullah Veli Seyda, AK Parti Şırnak il yönetim kurulu üyeleri, ilçe ve belde başkanlarının katıldığı toplantıda Işık; sandığa gidenlere de ve gitmeyenlere de teşekkür ederek “Hepiniz gördünüz, yaptığımız referandum adeta Türkiye’nin tarihini değiştirdi. Türkiye’de son 25 yıl içerisinde sıkıntı çeken bu bölge bir daha inşallah artık geriye dönmeyecek şekilde huzura ve esenliğe kavuşacak durumdadır. Düne kadar yapılan yanlışlar artık bugün yapılmıyor. Düne kadar baskı yapan taraf artık baskı yapmaktan vazgeçtiği halde bugün bir farklı baskı var halk üzerinde. Bu da ortadan kalksın. İnsanlar özgür iradelerini her zaman her yerde ortaya koyabilsin, sandığa yansıtabilsin. Düşüncesini özgürce söyleyebilsin ve bu bölge Türkiye’nin en geri kalmış bölgeden çıkıp Türkiye’nin adeta yıldızı haline gelsin. Şuanda sıkıntımız bölgenin baskıdan, şiddetten, terörden de kurtarmaktır. Kardeşim ne söyleyeceksen gel demokratik ortamda söyle. 8 sene önceki Türkiye’si yok artık. Bir elinde silah, ağzında demokrasi ile bu işler olmaz. Bırak silahı gel orada siyaset yap”  dedi.

Siirt’in Bizde Ayrı Bir Yeri Var

Şırnak’tan sonra Siirt iline giden Işık il başkanlığında yaptığı konuşmada “Siirt’in bizim için farklı bir yeri var. Sn. Başbakanımız burada bir şiir okuduğu için haksız yere ceza almış daha sonra yine Siirt’ten milletvekili seçilmiş ve Başbakan olmuştu. O zaman verdiğiniz destekle Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı olan Recep Tayip Erdoğan bugün aynı zamanda tartışmasız bir dünya lideridir. Bunda katkısı olan tüm Siirt halkına ve teşkilatımıza teşekkür ediyoruz” dedi.

Işık ”Türkiye’nin Etnik Kimlik Değil, Hizmet Siyasetine İhtiyacı Var”

Son olarak Batman iline geçen Işık burada il danışma meclisi ve değerlendirme toplantılarına katıldı. Batman il danışma meclisinde yaptığı konuşmada Işık” İktidara geldiğimiz günden beri, eğitimde, sağlıkta, ulaşımda, toplu konutta ve daha birçok alanda çok büyük yatırımlar yaptık. İşte gelirken yeni batman hava alanı terminal binalarını gördüm. İktidarımızda Batman İstanbul’a, Ankara’ya komşu olmuştur. Fakat birileri bölgede bu gelişmelerden, hizmetlerden rahatsız. Israrla etnik kimlik siyaseti yapıyorlar. Türkiye’nin etnik kimlik siyasetine değil; hizmet siyasetine ihtiyacı var” dedi.