IŞIK “301’DEKİ DEĞİŞİKLİĞE KARŞI ÇIKANLAR TUTARLI DAVRANMIYORLAR”

Eylül 2, 2010  

 


Işık”Körfez Geçişi Bittiğinde Karamürsel’in Değeri Çok Artacak”


 


Kocaeli Milletvekili Fikri Işık Karamürsel’de çeşitli ziyaretler yaptı. Karamürsel ilçe başkanı Zekai İren ve ilçe teşkilatı ile beraber önce  Büyükşehir Belediyesinin balık adası ve marina projesini gezen Işık daha sonra Karamürsel Yozgatlılar Derneğini ziyaret etti. Işık burada vatandaşlarla genel ve yerel konular hakkında sohbet etme imkanı buldu. Karamürselliler Altınova’da kurulan tersanelerin yeni iş imkanları oluşturduğunu söylediler. Işık Altınova tersanelerinde kesinlikle gemi sökümü yapılmayacağını sadece yeni gemi üretiminin yapılacağını söyledi. Işık ayrıca 7 Ekim’de ihalesi yapılacak Eskihisar-Altınova arası körfez geçişi projesi de bittiğinde Karamürsel’in değerinin çok artacağını söyledi.

 


 


Vatandaşların 301. madde hakkındaki değişiklik konusundaki soruları üzerine Işık “Bu değişikliğe en çok karşı çıkanlar 2000 yılında ceza süresini 6 yıldan 3 yıla indirmi ve cezanın türünü ağır hapis cezasından hapis cezasına çevirmişlerdir.”  O zaman alınan bu karar doğru bir karardı, biz de bugün “Türklük” yerine “Türk Milleti”, “Cumhuriyet” yerine “Türkiye Cumhuriyeti Devleti” şeklindeki değişiklikleri yaparak yasayı  daha demokratik bir hale  getirdik. Ama o zaman bu değişikliklere imza atanlar bugün karşı çıkmakla  tutarsız  davranıyorlar.


 


Işık”Gübretaş İran’daki Gübre Fabrikalarını  Sayın Başbakan’ın da Gayretleriyle Satın Aldı


 


Dernek ziyareti sonrası Semetler köyüne giden Işık burada köy konağında vatandaşlarla görüş alışverişinde bulundu. Semetler de yaşayanlar bir Milletvekilinin köylerine gelmesinden çok memnun olduklarını söylediler. Tarım konusunda görüşlerini ifade eden köy halkı özellikle gübre ve mazot fiyatlarından dolayı zorlandıklarını söylediler. Bunu üzerine Işık gübrenin hammaddesinin büyük oranda doğalgazdan oluştuğunu petrol fiyatlarının 23 dolardan 120 dolara çıkmasıyla fiyatların otomatik olarak arttığını söyledi. Kendi petrol ve doğalgazımız yeterli olmamasından dolayı   Sayın Başbakan’ın da büyük gayretleriyle İran’ın gübre fabrikalarını doğalgaz kuyularıyla beraber geçen ay 650 milyon dolara Gübretaş’ın satın aldığını önümüzdeki yıl oradan daha uygun fiyatlarla gübre temininin mümkün olabileceğini söyledi.

 


 


Işık”2002’de İMF İstedi Diye Tarım’da Tüm Destekleri Kaldıranların Bugün Bizi Eleştirmeye Hakkı Yoktur”


 


Ayrıca tarım konusunda 2002 yılındaki hükümetin İMF ve Dünya Bankasının isteği üzerine gübre,elektrik, zirai mücadele, Pazar desteği gibi tüm destekleri kaldırdığını ve toprak ağalarını zengin eden doğrudan gelir desteğini getirdiğini söyledi. Biz hükümetimiz döneminde doğrudan gelir desteğini yıldan yıla azaltarak gübre, mazot, hayvancılık, ürünlere prim, süt, tohumculuk gibi destekleri getirdiklerini, çiftçi borçlarını yeniden yapılandırdıklarını söyledi. 2008 yılında ise doğrudan gelir desteğinin tamamen  kaldırıldığını artık toprak sahiplerinin değil üretenin desteklendiğini söyledi. Ayrıca geçen yıl ülkemizde çok şiddetli bir kuraklığın yaşandığını bu yıl yağışların iyi gitmesiyle Tarım’da daha iyi bir yılın geçeceğini tahmin ettiğini söyledi.