Işık, Çayırova’da İncelemelerde Bulundu

Eylül 2, 2010  

 


 AK Parti Kocaeli milletvekili Fikri Işık, Çayırova ilçesine yapmış olduğu ziyarette parti ve belediye çalışmalarını inceleme fırsatı buldu. Işık, Çayırova ziyaretinin ilk ayağında AK Parti Çayırova ilçe başkanlığında Çayırova Belediye Başkanı Ziyaettin Akbaş, Çayırova İlçe Başkanı Nazmi Özmen ve yönetim kurulu üyeleri ile meclis üyelerinin katıldığı toplantıda çalışmalarla alakalı bilgiler aldı.


 


112’ye Işık’tan Destek Sözü


 


            İlçe olunmasının ardından ihtiyaçları gün yüzüne çıkan Çayırova’da eksiklerden biri olan 112 acil servis için çalışmalar devam ediyor. Özgürlük mahallesinde bulunan 1 Nolu Sağlık Ocağı’nın alt kısmında hizmet vermesi hedeflenen ve bu doğrultuda yer düzenlemesi yapılan 112 Acil Servis alanında milletvekili Işık, belediye başkanı Akbaş, ilçe başkanı Özmen ve yönetim kurulu, meclis üyeleri ile il yöneticileri tarafından incelemelerde bulunuldu. Konu ile alakalı bilgiler veren başkan Akbaş’a milletvekili Fikri Işık’tan destek sözü geldi. Işık, ilçe halkının sağlık hizmetini 24 saat ve 2 vardiya olarak alabilmesi için İl Sağlık Müdürlüğü ile görüşmelerinin olacağını belirterek, çalışmanın uygunluğunun ancak bu şekilde olabileceğini nitelendirdi. Başkan Akbaş’ta çalışma çerçevesinde 2 aracın hizmet vereceğini ve bu araçlardan birinin belediye tarafından tahsis edileceğini belirtti.

 


 


Okul Yerlerinde İncelemeler Yapıldı


 


            Çayırova ilçesinde bağlanan Yenimahalle ve Çayırova mahallelerinin okul problemi için çözüm yolları aranırken, yaşanan gelişmelerle ilgili yerinde incelemelerde bulunulurken, başkan Akbaş tarafından heyete bilgiler verildi. Yenimahalle’nin TEM ve D-100 bağlantı yolları güzergahında bulunan Yenimahalle ve Çayırova İlköğretim Okulları’na alternatifler incelemeler çerçevesinde ele alındı. Çayırova mahallesinde yaklaşık 5 dönümlük bir alanda kamulaştırma ile Yenimahalle’de de 6,5 dönümlük bir alanda imar plan tadilatı yapılarak 36’şar derslikli iki okulun yapımı planlanıyor. İki okul alanında yapılacak çalışma çerçevesinde hem bölgede tekli eğitime geçilmesi hem de eski okulların yıkılarak ilçenin giriş kısmının modernize edilmesi hedefleniyor. İncelemeler esnasında okulların ve eğitimin önceliğinden bahseden Işık, “Acil ihtiyaçlar arasında yer alan okullarımızı ve eğitimi önemsemeliyiz. 36’şar derslikli iki ilköğretim okulu eğitime kalite getirecektir” dedi.


 


Vatandaşlara Çalışmalarla Alakalı Bilgiler Verildi


 


Konuyla ilgili bir değerlendirmede bulunan Fikri Işık hükümet olarak eğitime büyük önem verdiklerinin altını çizerek hedeflerinin öncelikle ikili öğretimi kaldırıp tekli sisteme geçerek , sınıf mevcutlarını da otuz öğrenci seviyesine çekmek olduğunu söyledi.

 


 

IŞIK ”EĞİTİM İÇİN HAYIRSEVERLERDEN DESTEK İSTECECEĞİZ”


 


Bu anlamda Darıca’da bir çok okulda ikili eğitime devan edildiğini bunun da eğitimde başarıyı azalttığını ifade eden Işık bu yıl hizmete açılacak okulların yanı sıra , 2010 yılında tamamlanacak bir düz lise , bir kız teknik lisesi ve bir adette ilköğretim okulu ile birlikte Darıca’da hedeflerine varmak için önemli bir mesafe katetmiş olacaklarını fakat bunun yeterli olmadığını söyledi. İlçedeki okul alanlarını tek tek inceleyen Işık,Başkan Karabacak’tan bu yönde bir çalışma yapmalarını isteyerek gerek il özel idaresinden ve gerekse hayırsever vatandaşlardan alacakları desteklerle ihtiyaç olan bölgelere bir an önce okul yapımına başlanması yönünde çalışma yapacaklarını müjdeledi.


 


DARICA KAYMAKAMINI ZİYARET


 


Milli Eğitim Müdürlüğü’nün ardından Kaymakamlığa geçen Işık ve berberindekiler burada Darıca Kaymakamı Osman Ateş’i ziyaret ederek bir süre görüştüler. Ziyarette yeni ilçe olmalarına rağmen önemli bir eksiklikleri olmadığını söyleyen Kaymakam Ateş,kendilerine gerek personel,gerek binanın tadilatı ve gerekse malzeme temini gibi konularda büyük destek sağlayan Başkan Karabacak’a teşekkür ederek , Darıca’yı örnek bir kent yapmak için çalıştıklarını ifade etti. Işık ve beraberindekiler daha sonra ilçe genelinde bulunan okul arazilerini ve yapımı tamamlanan Sarkuysan İlköğretim Okulu’nu gezerek yapılacak çalışmalarla ilgili yerinde incelemelerde bulundular.

 


 


HER MAHALLEYE BİR SAĞLIK OCAĞI


 


            İlçedeki sağlık çalışmaları ile ilgili olarak Başkan Karabacak’tan bilgiler alan Işık yakın bir zamanda ülke genelinde aile hekimliği uygulamasına geçileceğini bunun içinde öncelikle sağlık ocağı olmayan her mahalleye bir sağlık ocağı yapılması yönünde çalışmaları olduğunu belirterek eksikliklerin tespit edilerek rapor hazırlanmasını istedi. Başkan Karabacak önceki dönemde yer tahsisi yaparak hayırsever vatandaşların desteğiyle ilçede iki sağlık ocağını tamamlayıp hizmete açtıklarını, şu anda ise Sırasöğütler Mahallesi’nde tamamen kendi kaynaklarıyla yapımına başladıkları sağlık ocağını yıl sonuna doğru tamamlayıp hizmete açacaklarını söyleyerek iki mahallede eksiklikleri olduğunu bunları da en kısa sürede çözeceklerini ifade etti.


 


CEMEVİ ZİYARET EDİLDİ


 


            Işık temasları sırasında Nenehatun Mahallesi’nde bulunan Cemevi’ni de ziyaret ederek orada bulunan vatandaşlarla bir süre görüşüp,değişik konularda görüş alışverişinde bulundu. İftarını Başkan Karabacak ve İlçe Başkanı Höbek’le birlikte bir vatandaşın evinde açan Fikri Işık akşamda geçtiğimiz günlerde hizmete açılan Darıca Ak Parti İlçe binasını ziyaret ederek ilçe yönetimiyle bir toplantı yapıp Darıca’daki temaslarını tamamladı.