IŞIK “G.KORE İLE TÜRKİYE İKİ KARDEŞ ÜLKE”

Nisan 2, 2013  

 

TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu ve Türkiye – Güney Kore Dostluk Grubu Başkanı Fikri Işık Güney Kore’den ülkemizi ziyarete gelen, Milletvekilleri, Kore Ankara Büyükelçisi, sivil toplum kuruluşu üyeleri ve gazetecilerden oluşan heyeti TBMM’de kabul etti.

Türkiye’nin Ekonomik ve Siyasi Gelişimini Görmekteyiz

Güney Koreli Milletvekilleri, Choi Jae Cheon, Lee Eon Jui, Boo Cha Hyun ve Hong Eu Rak ile birlikte Kore Ankara Büyükelçisi Lee Sang Kyu  ve diğer misafirlerden oluşan heyet adına açıklama yapan  Choi Jae Cheon, TBMM’ye gelmeden önce Anıtkabir’i ziyaret ettiklerini kaydederek, Türkiye’nin yakın tarihi, bağımsızlık savaşı hakkında çok şeyler öğrendiklerini ve böylece Türkiye’yi daha yakından, daha derinden anlama şansı elde ettiklerini ifade etti. Cheon, “Bağımsızlık savaşından gelen şuurun sayesinde kurulmuş olan Türkiye’nin özellikle son zamanlarda çok gelişmekte olduğunu, ekonomik ve siyasi yönden de çok büyüdüğünü görmekte ve kardeş ülke olan Güney Kore’nin meclisinden milletvekilleri olarak bundan çok mutluluk duymaktayız” şeklinde konuştu.

Işık ”Kardeşlerinizin Evine Hoşgeldiniz”

TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu ve Türkiye – Güney Kore Dostluk Grubu Başkanı Fikri Işık ise, Türkiye ile Güney Kore’nin kan kardeşi iki ülke olduğunu vurguladı. Fikri Işık konuşmasının devamında şunları kaydetti:

“Ülkeler arasında ilişkiler mutlaka vardır ama halklar arasında bu kadar derin dostluğun bulunduğu ülke sayısı dünyada çok azdır. Özellikle Kore savaşında ve ardından 1999 depreminde iki ülke halkının birbirine duyduğu o samimiyet ve sıcak hisler bugün tazeliğini arttırarak devam ettiriyor. Ülkeler arasındaki dostlukların kalıcı olmasının en önemli yolu kültürel işbirliğinin arttırılması ve münasebetlerin kültür bazında derinleştirilerek sürdürülmesidir.”

İki Ülke Arasında Kardeşlik ve Dostluk İlişkileri Var

Fikri Işık, her yıl Kore gazisi ve Kore şehitlerinin çocuklarının Kore’ye gidip oradaki şehitliklerimizi ziyaret etmesinin, Kore’yi görmesinin önemine vurgu yaparak, 2010 yılında Cumhurbaşkanı ile birlikte Güney Kore’yi ziyaret ettiklerini hatırlattı. Fikri Işık, “bizi çok duygulandıran ve gerçekten çok sevindiren bir ziyaret oldu. Öncelikle oradaki Türk şehitliğinin çok bakımlı olması ve titizlikle bakımının yapılıyor olmasından dolayı teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.

Kore gezisinde Türk heyetini duygulandıran bir diğer önemli olayın da Kore savaşına katılan Türk askerlerinin savaşta anne babalarını kaybeden yetim çocuklar için kurdukları anaokulunda okuyan öğrencilerin karşılamaya gelmesi olduğunu sözlerine ekleyen Işık, “orada bizim ‘kâtibim’ şarkısının melodisini mırıldanmaları da bizi son derece duygulandırdı. Bu iki ülke arasındaki dostluğun ve kardeşliğin, halklar arasındaki duygu birlikteliğinin ne kadar güçlü olduğunun da bir başka göstergesidir” dedi.

Görüşme sonrasında konuk heyet onuruna TBMM’de yemek düzenlendi.