Işık hemşehrilerinden”Evet” istedi

Eylül 3, 2010  

Kocaeli Milletvekili Fikri Işık, bu kez de hemşerilerinden 12 Eylül de yapılacak olan Referandum için “Evet” oyu istedi. Gümüşhaneli hemşerileri ile Derince’de bir araya geldi. Derince’deki Kocaeli Gümüşhaneliler Derneği’nde gerçekleşen buluşmada Işık, dernek üyelerine 12 Eylül referandumu ile ilgili açıklamalarda bulunurken hemşerilerini “Evet” demeye davet etti. Konuşmasında hemşerilerine neden “Evet” demeleri gerektiğini ayrıntılı olarak anlattı.

HALK DESTEĞİ OLMADAN OLMAZ

Konuşmasında siyasi partiler için halk desteğinin çok önemli olduğunun altını çizen Işık, sivil siyasetin güçlü olması durumunda işlerin yolunda gideceğini, herkesin kendi işiyle kendi alanıyla ilgili kalacağını aksi takdirde sivil siyasetin parçalı olması durumunda herkesin kendine bir arka aramak amacında olacağını ve dayanak olarak farklı kurumlara yöneleceğinin altını çizdi. Demokrasilerde hiçbir zaman halk desteği olmadan iktidarların ayakta duramayacağını dile getiren Işık, ‘Son döneme baktığımızda da arkasında halk desteği olmayan iktidarlar cesur kararlar alamamış. Başbakanımız ‘One Minute’ diyebildiyse İsrail’e, o en ağır cümleleri kullanabildiyse, Amerika Başkanı’yla çatır çatır pazarlık edebiliyorsa bu arkasındaki halk desteği ile gerçekleşiyor.’dedi.

‘IMF İLE ANLAŞSAYDIK BATARDIK’

Ekonomi ile ilgili olarak da önemli açıklamalarda bulunan Işık, ‘Son dönemlerde birtakım güç odaklarına dayanıp, onların istedikleri tutum ve davranışları sergilemiş olsaydık bugün inanın bu millet perişan olurdu.’ Dedi. Krizin patladığı dönemlerde büyük sermaye sahiplerinin ve onun uzantısı olan medyanın bir koro halinde ‘Türkiye derhal IMF ile anlaşmalı, anlaşılmadığı takdirde ülke batar’ şeklinde yaygaraya başladığını hatırlatan Işık, o gün IMF ile anlaşılmış olsaydı ülkenin asıl o zaman batacağını dile getirdi.

IMF İKİLİ OYNUYOR

Yine o dönemlerde Türkiye’nin IMF ile masaya oturduğuna sözlerinde yer veren Işık, Gümüşhaneli hemşerilerine IMF’nin ikili oyununu da anlattı. Işık, IMF’nin ülke ekonomisini kurtarmak için verdiği tavsiyelerden bahsederek, IMF’nin Amerika’ya kamu harcamalarını artırması gerektiğini, kamu yatırımlarını artırması gerektiğini söylerken, Türkiye’ye bunların tam aksini söylediğinin altını çizdi. Işık, ‘Amerika’ya vergileri azaltması gerektiğini söyleyen IMF, Türkiye’den vergileri artırmasını istiyor. Zaten herkes mevcut vergisini ödeyemez hale gelmiş krizden dolayı. Sen birde vergi artırırsan memleketin hali ne olur.’dedi. Bu ikili oyunlara dikkati çeken milletvekili Işık, ne büyük sermayenin baskısına boyun eğildiğini ne de IMF’nin tavsiyelerine uyulduğunu ve bugün Türkiye’de de hiçbir özel sektörün, hiçbir büyük holdinginde batmadığını belirtti. Son olarak Işık 23.5 milyar dolar borçla devraldıkları yönetimin şuanda borcunun 6.5 milyar dolar olduğunu ve dünyada bankalarına yardım etmeyen, kendi bankalarına para aktarmayan tek devletin de Türkiye olduğunu sözlerine ekledi.