IŞIK KANDIRA’NIN KÖYLERİNİ ZİYARET ETTİ

Eylül 2, 2010  

   Kocaeli Milletvekili  Fikri Işık’ı Kandıra da çeşitli ziyaretlerde bulundu. Işık ilçe başkanı Cengiz Kan ve yönetim kurulu beraber ilk olarak merkezdeki esnafları  ziyaret etti. Ardından  geçtiğimiz günlerde hayatını kaybeden Kandıra eski belediye başkanı İsmail Genç in  abisi Vural Genç in  evine taziye ziyaretinde bulundu.


 


Işık” Kapkaç Olayları Çetelerle Mücadele Sayesinde Azaldı”


 


Kandıra merkezdeki ziyaretinin ardından Balcı köyüne geçen Işık köy kahvehanesinde kalabalık bir grup tarafından karşılandı. Kahvehanede sorulan sorulara cevap veren Işık yaptığı konuşmada Ak parti ailesi olarak halkın içinde olduklarını ve seçim olmamasına rağmen yaptıkları  köy ziyaretlerinin  bunu açıkça gösterdiğini söyledi. Işık konuşmasına devamla “her hizmeti yerinde inceleme sorumluluğumuz var sizlere layık olabilmek için bizlerde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bundan kısa bir süre önce hep haberlerde kapkaç olaylarının yaşandığını izliyorduk. Ama artık yok sayılacak kadar az nedeni ise hükümet çetelerin çökertince bunların arkasında ki çetelerde çökertilmiş oldu bir başka sebep ise hırsızlık gasp gibi suçlara ağır cezalar getirdik cezalar ağır olunca caydırıcılık oluşturdu. bu nedenlerden dolayı da kapkaç işleri çetecilik azaldı.” Dedi.

 

 


 


Işık “Artık Araziler 20 Dönümden Aşağı Bölünemeyecek”

 

  Bir çiftçinin: Hükümetin verdiği destekten yararlanamıyoruz nedeni arsalarımız küçük ve çiftçilerin içinde ise çok fazla sayıda hayvan bakan yok destekleme de 5 hayvan şartının sebebini nedir ? sorusu üzerine Kocaeli milletvekili Fikri Işık” Dünya da tarım 3-5 dönümle yapılmıyor eğer tarımda ayakta kalmamız isteniyorsa diğer dünya ülkeleri ile bu şekilde rekabet edemeyiz. Hükümetin aldığı bu karar bölünmüş arazileri hissedarları anlaştırıp tek isim altında tarımı büyük arazilerde yapılmasını sağlar çünkü 20 dönümden az arazinin ekimi kendini kurtarır dış devletlerde ise 3000-5000 dönümle tarım yapılıyor örneğin 2 baş inek bakan bir insan 5 baş inek bakamaz mı ? Sizce bence bakar ama iki baş hayvanı satsın veya sütünü satsın 5 baş hayvan yapmaz devletimiz çok düşük faizlerle hayvancılığa ve tarıma destek kredileri veriyor bunlardan yararlanabilirsiniz bizim burada ki istediğimiz tarımı yapan geniş kapsamlı düşünerek malının satışından ise evini rahat geçindirebilecek ortamı yaratmaya çalışıyoruz. Hayvancılığı yapan birkaç yerli inek yerine iyi süt veren 5 tane iyi inek baksın hem sütü çiftçiyi kurtarsın hem de satış da çiftçiyi memnun etsin. Bakın Arıklar göletinden bu bölgeye sulama kanalı açıldı siz burada damlama sulama sistemi kurabilirsiniz bu konuda destek kredisi çekmek isteyenlere sıfır faizle devletimiz kredi veriyor.Bana sorarsanız iyi ve büyük çiftçi 1000-2000 dönüm araziyi kullanandır. “ dedi.

 


 


Işık ”Ucuz Gübre Temini İçin İran’ın Gübre Fabrikalarını Aldık”


 


Işık sözlerinin devamında “Dünyaya bakıyoruz pirinç fiyatı yükselince bizde de çıkıyor hükümet olarak biz çiftçimize çeşitli kaynaklar yaratmaya çalışıyoruz buna da bir örnek vereyim. Gübretaş 680 milyar dolar vererek İran da gübre fabrikaları satın aldı nedeni ise sürekli yükselen gübre fiyatlarında dünya da söz sahibi olmak ve fiyatları düşürmektir. Size sorarım bir çiftçiye üretmeden destek verilir mi ? Hükümetimiz tarımda hiç bir şey esirgemiyor yeter ki tarım mı bilinçli yapalım tarım işi emek ister biraz “diyerek soruyu yanıtladı.

 

 


  


Bozburun ziyareti


 


 Kandıra Boz burun köy muhtarı Reşat Türkan ın Fikri Işık tan isteği oldu bu istek Bozburun köyü ilk öğretim okulu taşımalı sistemde öğrenim gören öğrencilere okulda yemek vereceğimiz kapalı bir alanımız yoktu bir prefabrik getirildi fakat içine yemek masası sandalyesi ve tabanı yapılması gerekiyor birde Kandıra ya uygun görülürse bir hal yapılmasını talep ediyorum dedi.Işık muhtarın bu taleplerine eğitim bizim için çok önemlidir en yakın zamanda bu konuda elimden geleni yapacağım hal konusunda ise hal yapmanın çeşitli prensipleri var onu araştıralım uygunsa neden olmasın dedi.Hal konusunda İlçe başkanı Cengiz Kan yeni yapılan Pazar yerini haftada 3-4 gün açıp çiftçilerimizin ürünlerinin tek noktadan pazarlanıp çiftçimizin mağdur kalmamasını sağlayacağız böyle bir projemiz var diyerek çiftçileri sevindirdi.


 


 

 

Işık ”Kandıra Sahilleri Artık Turizm Bölgesi”


 


   Bir köylünün Kandıra bölgesine bacasız sanayi düşünülüyor mu ? sorusuna Fikri Işık “Bu bölgenin üst tarafı bacasız sanayi bölgesi ilan adildi biz turizm yatırımcılarını  buralara yönlendirmeye çalışıyoruz dedi. Samimi ortamda geçen ziyaret te Lokmanlı köyünden Sezai Zengin kendi tarlasında yetiştirdiği karpuzları getirmesiyle daha samimi bir hale geldi karpuz kesildikten sonra Fikri Işık şunu söyleye bilirim ben bu sezon bu karpuzlar kadar lezzetli bir karpuz yemedim Karpuz Kandıra da yenir diyebilirim arkadaşlarıma “ sözleri Kandıra çiftçilerini çok sevindirdi.

 

 


 


Işık ”Arazilerinizi Satmayın” 


 


Fikri Işık ve beraberin de ki heyet daha sonra Sinanlı Bilallı köyünü ziyaret etti.Işık Sinanlı Bilallı köy kahvesinde toplanan kalabalığa Işık sizin sorunlarını dinlemeye geldim Bizim sorumluluğumuz meclis çalışmalarına katılmak zaman buldukça da sizin sorunlarınızı mecliste çözmek buraya gelmemin nedeni ise sorunlarınıza ve taleplerinizle bire bir ilgilenip mecliste çözmektir.Burada bir köylünün sularımız çok kesiliyor bu konuda çalışmalarımız var mı ? sorusunu yanıtlayan Işık çalışmalarımız tamamlandıktan sonra örneğin Avluburun suyu yetmiyordu Sapanca dan takviye yaptık bu konuda çalışmalar daha sürerken suları kesmek zorunda kalıyorlar .Kocaeli miz de yazın su akmayan tek bir köy bile kalmayacak buralar 5- 10 sene sonra bu bölgenin en güzel yerleri olacaktır çok mecbur kalmadıkça yerlerinizi satmayın 5 e sattığınız yerleri daha sonra 100 e alamazsınızi. Işık “Kandıra bölgesi için hayata geçireceğimiz projeler tamamlandıktan sonra sizin yerlerinize talep artacaktır burada dikkatli olmak gerekir” diyerek sözlerini tamamladı.