IŞIK ”KİM YANLIŞ YAPARSA CEZASINI BULMALI AMA KURUMLAR YIPRATILMAMALI “

Ekim 19, 2012  

Ak Parti Kocaeli Milletvekili Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Sözcüsü Fikri Işık TBMM Genel Kurulunda CHP’nin ÖSYM hakkında verdiği araştırma önergesi hakkında Ak Parti Grubu adına konuşma yaptı. Işık konuşmasında “Sınavlarla ilgili tüm iddialar derhâl savcılığa intikal ettirildi, yargı süreci başlatıldı ve burada ihmali ve kastı olanların tamamı yargıya suç duyurusuyla -hem kendi idari cezalara çarptırıldı hem de adli ceza için- intikal ettirildi.  Fakat bunları yaparken ÖSYM’nin kurumsal olarak yıpratılmamasına hepimiz dikkat etmeliyiz” dedi.

ÖSYM Yeniden Yapılandırılıyor

Işık konuşmasında “2005 yılında Ak Parti olarak YÖK ile ilgili reform yapalım dediğimizde CHP “YÖK rejim meselesidir YÖK’e dokundurtmam” dedi. 2010 yılına kadar da bu politikasını sürdürdü. 1983’den 2010’a kadar dokundurtmadıkları YÖK’e bağlı olan ÖSYM’de 2009 ve 2010 da sınavlarda sıkıntılar ortaya çıkınca da bu skandalın sorumlusu Ak Parti’dir demeye kalktı. 2010 yılında ÖSYM başkanının istifasından sonra Meclis olaya el koydu. ÖSYM teşkilat kanunu çıkarıldı. ÖSYM yeni bir yapılanmaya girdi. Değerli arkadaşlarım, işte, ne olduysa bundan sonra oldu. Bakın, bir kurumda eğer 88 kişi çalışır da bunların çok büyük bir kısmı birbirinin eşi, akrabası, yakını olursa siz o kurumun şeffaflığından bahsedebilir misiniz? Ne oldu? Hemen birtakım güçler devreye girdi, ÖSYM’yi itibarsızlaştırma süreci başlatıldı.

Değerli arkadaşlarım, AK PARTİ İktidarı olarak, AK PARTİ Grubu olarak da şunu net olarak söylüyoruz: Her kim yanlış yaparsa mutlaka cezasını bulmalı.

Bizim bu noktada hiçbir şekilde sırtımızda yumurta küfesi de yok, herhangi bir şekilde hesabını veremeyeceğimiz bir sözümüz de yok. Biz kesinlikle bu kurumun Türkiye’nin en güvenilir kurumu olmasını özellikle istiyoruz.

Ancak bunu isterken de birilerinin bu kurumu yıpratmasına ve AK PARTİ İktidarını yıpratmak için bu kurumu alet etmesine de asla ve asla göz yumamayız diyorum.

Bu vesileyle yüce Meclisi saygıyla, sevgiyle selamlıyorum. “ dedi.