IŞIK Kocaeli 1. Kitap Fuarı’nın açılışına katıldı.

Eylül 2, 2010  

 Kocaeli Büyükşehir Belediyesi 1. Kitap Fuarı, İnterteks Fuar Alanı’nda 88’i yayınevi, yerel gazete, dergi ve radyolardan oluşan toplam 114 kuruluşun katılımı ve vatandaşların yoğun ilgisiyle açıldı. Fuar açılışına; Kocaeli Milletvekili Fikri Işık, Vali Gökhan Sözer,  Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, AK Parti İl Başkanı Zeki Aygün, Kocaeli Defterdarı Süleyman Dal, İl Milli Eğitim Müdürü Nevzat İspirli, İl Kültür ve Turizm Müdürü Adnan Zamburkan, Baro Başkanı Cumhur Arıkan, Başiskele Kaymakamı Selami Aydın,  İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan,  Kocaeli Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zehra Balkır, Sağlık eski Bakanı Kazim Dinç katıldı.

 


 

“FİKİRLERİMİZİ OLGUNLAŞTIRAN KİTAPLARDIR”


Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu yaptığı konuşmada “Fikirlerimizi olgunlaştıran toplumu kaynaştıran varlığımız kitaplardır. Özellikle Kocaeli halkının daha fazla kitap okumasını diliyorum. Biz Türk toplumunu kalkındırmak istiyorsak, daha önemli ufuklara yol almak istiyorsak, kitap okumalıyız. Bu fuarla birlikte kitap okuyanların sayısında da artış olacağı inancındayım. Burada birçok yayınevi kitaplarıyla yazarlarımız da görüşleriyle halkla buluşacaklar”dedi.

 

“STANTLAR ÜCRETSİZ”


Stantların yayınevlerine bu yıl ücretsiz tahsis edildiğinin altını çizen Başkan Karaosmanoğlu, “Bu hizmeti Kocaeli halkının ayağına getirmekten dolayı çok mutluyuz. Ailelerin de kitap okuyarak çocuklarının kitap okuma alışkanlığı kazanmalarına katkı sağlamaları gerekiyor”şeklinde konuştu.

 


 

KOCAELİ BİLİM KÜLTÜR SANAT MERKEZİ


Milletvekili Fikri Işık da okumanın önemine dikkat çektiği konuşmasında “Zamanın verimli kullanılmasını istiyorsak kitap okumalıyız. Okuyarak öğrenme çağına geçiriyoruz. Hiçbir başarı tesadüf değildir. Kocaeli’nin bir bilim kültür sanat merkezi olarak anılmasını istiyoruz” dedi. Burdur’un OKS başarı oranında 4 yıl öncesinde 27. sırada yer alırken bugün ilk sıralara gelmesinde okuma alışkanlığı kazanılmasına yönelik yapılan uygulamaya dikkat çeken Işık, “Burdur İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden konuyla ilgili bilgi aldım. Velilerin bir saat süreyle evde televizyon ve interneti kapatarak, anne, baba ve çocukların bu zaman aralığında kitap okuduğunu öğrendim. Tüm Kocaelili ailelerin özellikle bu konuya dikkat etmesini diliyorum. Bu şekilde Kocaeli’nin başarı oranının artacağına inanıyorum” bilgilerini verdi.

 

BÜYÜKŞEHİR, KİTAP SEVERLERİ BULUŞTURDU”


Vali Sözer de kitap okuma oranının son yıllarda arttığına işaret etti. Vali Sözer, “Büyükşehir Belediyesi ilk defa düzenlediği kitap fuarıyla önemli eksikliği gidermiş, kitaba ulaşmak isteyenleri bir araya getirmiştir. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi. Açılış kurdelesi il protokolü tarafından kesildi. Ardından Başkan Karaosmanoğlu ve beraberindekiler kitap stantlarını gezdi. Başkan Karaosmanoğlu, Büyükşehir Belediyesi standına geldiğinde ise vatandaşların yoğun ilgisiyle karşılaştı. Vali Gökhan Sözer, Milletvekili Fikri Işık, İl Başkanı Zeki Aygün, başkan Dr. Nevzat Doğan’a Çalışınca Oluyor” isimli kitabını imzalayan Başkan Karaosmanoğlu, vatandaşları da kırmayarak, onların kitaplarını da

imzaladı.

 


 

VATANDAŞLAR SERGİLERİ GEZDİ


Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen “100 yıllık Kocaeli Fotoğrafları” ve “6000 Yıllık Müzik Aletleri” sergileri de büyük ilgi gördü. Vatandaşlar, Kocaeli’nin geçmiş yüzyılına tanıklık eden çoğu hiç yayınlanmamış fotoğrafları görüp, tarih hakkında geniş bilgi aldı. Ayrıca çoğu unutulmaya yüz tutmuş bir dönemin gözde çalgıları da fuarda müzik severlerle buluştu. Kocaeli halkı adlarını dahi duymadıkları müzik aletlerini hem görme hem de seslerini dinleme imkanı buldu.

 

ÜCRETSİZ RİNG SEFERLERİ


Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, yazarların kitaplarını imzalayacağı ve görüşlerini vatandaşla paylaşacağı fuar süresince; Kocaeli Üniversitesi ve şehir merkezinden toplam 3 araçla ücretsiz ring seferleriyle hafta içi hergün vatandaşlara ulaşım hizmeti verecek. Ayrıca ilçelerden de vatandaşlar İnterteks Fuar Alanı’na taşınacak.