Işık meslektaşlarıyla buluştu

Eylül 2, 2010  


 

Kocaeli 3. sıra milletvekili adayı Fikri Işık Karamürsel’de Eğitim Bir Sendikası’nın konuğu oldu. Fikri Işık sendika üyelerine Ak Parti Hükümeti’nin eğitim politikalarından söz ettikten sonra, üyelerden gelen soruları yanıtladı. Aynı zamanda ODTÜ Matematik mezunu olan Işık, meslektaşları ile öğretmenlik yıllarındaki anıları paylaştı.

Fikri Işık’a Karamürsel ziyareti sırasında İlçe Başkanı Zekai İren, İl Yönetim Kurulu Üyesi İrfan Seymenbaşı, kadın ve gençlik kolları üyeleri eşlik etti..

 

Batılı anlamda eğitim

Batılı anlamda eğitimin II. Abdülhamit zamanından itibaren geçildiğini söyleyen Işık “Kocaeli’de Abdülhamit döneminden bu yana 6 bin 5oo derslik yapıldı. Ancak Ak Parti’nin 4 yıllık döneminde 3 bin 500 derslik yapılarak bir rekora imza atıldı. Bu hükümetimizin eğitime verdiği yüzde 1oo destek kampanyası ile mümkün oldu” dedi.

 


Öğretmen açığı yok


Gebze ve Kandıra’nın zorunlu hizmet kapsamına alındığını bu sayede önümüzdeki yıldan itibaren Kocaeli’de öğretmen açığının kalmayacağını ifade eden Işık, eğitim anlayışının değiştiğini belirtti. Işık; “Eğitim anlayışımızda habire bilgiyi yükleyen ama yorumlayamayan bir yapı vardı. Şimdi çocuklarımıza bilgiyi yorumlamayı ve kullanmayı öğreten bir sistem getirdik. Bunun meyvelerini 15 yıl sonra alacağız. Bakın eğitim sistemindeki bozukluk yüzünden dünyada ilk 500’e giren üniversitemiz yok. Muhalefet oy avcılığı yapacağım diye ÖSS’yi kaldırıyor ama yerine neyi koyacaklarını söyleyemiyorlar. Bırakalım bu işleri vatandaşı kandırmayalım” dedi.


Öğretmenler çok memnun


Eğitim Birsen Karamürsel Şube Başkanı Kamuran Ögcem ise, Ak Parti Hükümeti’nin, eğitim sisteminde sürekli düşmanlık anlayışını kaldırıp yerine barışı ve demokrasiyi özendiren yaklaşımı getirmesi, bedava kitap dağıtımı, “Haydi Kızlar Okula” kampanyası, Eğitime yüzde 100 destek vermesi, kayıtların internet üzerinden yapılabilmesi gibi icraatlarından dolayı Fikri Işık’a teşekkür etti.


Işık ise Kamuran Ögcen’in bu iyimserliğinden dolayı teşekkür ederek “Topluma sürekli kötümserlik pompalayan bir muhalefetle karşı karşıyayız. Onlara göre yapılan her doğru iş yanlış. Herhangi bir projeleri yok sadece laf kalabalığı. Ama biz bu anlayışa takılmıyoruz. Ne aldanan olacağız ne aldatan. Biz gelmeden Kocaeli’de sınıflarda öğrenci ortalaması 59’du şimdi ise 40. Hedefimiz bunu 30’a düşürmek. Varsın muhalefet konuşsun. Biz iş üretiyoruz.” şeklinde konuştu.

 


Esnaf ziyareti


Öğretmenlerin Türkiye gündemi ile ilgili sorularını da yanıtlayan Işık, TOKİ’nin sosyal konutları hakkında bilgi verdi. Bizzat kendisinin İl Başkanlığı süresince üzerinde durduğu sosyal projeden bahseden Işık “2 milyar peşinat ve 200 YTL’yi geçmeyecek. Bu iş için çok uğraştım ve proje aşamasına getirdim. Milletvekili olunca yine üzerinde duracağım. Öğretmenler içinde bu şekilde ortak bir proje düşünebiliriz” dedi.


Daha sonra Karamürsel esnafını ziyaret eden Fikri Işık, esnafın işleri hakkında bilgiler aldı.