Işık “CHP DÜŞMANIMIZ DEĞİL, RAKİBİMİZ”

Eylül 2, 2010  

Ak Parti 49. İl Danışma Meclis toplantısı Antikkapı’da yapıldı. Toplantıya Anayasa değişikliği konusunda konuya hakim olan Grup Başkan Vekili Bekir Bozdağ katıldı. Bozdağ’ın yanı sıra Ak Parti İl Başkanı Zeki Aygün, Ak Parti Milletvekilleri Fikri Işık, Eyüp Ayar, Sibel Gönül, İl Koordinatör Milletvekili Rıdvan Köybaşı, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Belediye Başkanları, ilçe başkanları ve partililer katıldı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla yapılan il başkanları toplantısında anayasa değişikliği konusunda teşkilat mensuplarının bilgilendirilme talimarı sonrasında ilk toplantılardan biri de kentimizde yapıldı.

TARİHİ BİR SÜREÇ YAŞIYORUZ

Toplantının açılış konuşmasında Ak Parti İl Başkanı Zeki Aygün tarihi bir süreç yaşadıklarına değinerek başladı. Aygün “Bir tarihi süreç yaşanıyor. Milletimizin isteği ile değişimler yaşanıyor. Nasıl bir tarihi mirasın içerisinde olduğumuzu biliyoruz. Anayasa değişikliği sonrasında dünya genelinde diplomatik çalışmalar yapılıyor. Türkiye dünyaya huzur ihraç ediyor. Bizler çalışıyoruz onlar sırça köşklerde oturuyor. Biliyorsunuz oturarak değil çalışarak işler yapılır. Anayasa paketini bilen kimse bu duruma karşı çıkmaz. Bizim yandaş medyaya ihtiyacı yoktur. Her teşkilat mensubu bir gazetedir. Bizim derdimiz günlük siyaset değildir. Temiz ve ahlaklı siyaset talep ediyoruz. Ekonomik kriz geride kalmaktadır. Ülkemizde batan bankalar, iş yerleri olmadı. Ekonomi kötüye gidiyor diye yaygara yapılıyor. IMF için tehditlerde bulunuldu. Şantajla yönetilecek ülke değiliz. Milleti tehdit unsuru görenlerden bıktık. Lider bir ülke istiyoruz. Pasaportunu gururla taşıyan bir ülke istiyoruz. Demokratik açılım yoluna baş koyduk. Aziz milletimize feda olsun. CHP, MHP ve BDP’ye karşı bu süreç başarıya ulaşacaktır. Çanakkale şehitleri açılımın en büyük teminatıdır. Sandık kurulları arasında birinci olduk. Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. Sizlerin yaptıkları tarihe yazılacaktır. Hiçbir tahrike kapılmayınız. Özellikle üniversitelerde yaşanan olaylara karışmayınız. Kadın kollarımızın çalışmaları bizleri gururlandırmaktadır. Kadınlarımızın ellerinde parti yükselmiştir. Sandıklar gözleriniz gibi korunacaktır. Teşkilat mensubumuzun her biri çok önemlidir. Fitne ve fesatlardan uzak durun. Gelen haberin doğru olup olmadığını teyit etmelisiniz. Karanlıklara yumruk sallamayacağız. Kendi içimizde tefrikaya düşmeyeceğiz. Seçim arifesinde safları sıklaştıracağız. 4 seçim 1 referandum gördük ve milletin iradesi dışına çıkmadık milletimizin yanında olduk.” dedi.

MİLLETİN EMANETİNE SAHİP ÇIKACAĞIZ

İl Başkanı Zeki Aygün’ün konuşmasının ardından söz alan Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu milletin kendilerine bir emanet verdiklerini ve bu emanette ihanet etmeyeceklerini ifade etti. Karaosmanoğlu “Bu millet bu ekibe emanet vermiştir. Bu emanete sahip çıkmaya çalışıyoruz. Emaneti daha yükseklere çıkarmak için çalışıyoruz. Vatanını en çok seven görevini en iyi yapandır. Hepimize bir takım görevler verilmiştir. Bunu en iyi şekilde yerine getirmeliyiz. Anayasa değişikliği yaşandı. 12 Eylül darbe anayasa değişikliği değiştirilmiştir. Ben vatandaş İbrahim olarak teşekkür ediyorum. Önümüze birçok engeller çıkıyor. Karar aldık millete gidiyoruz. Birileri Anayasa Mahkemesine gidiyor. Elmi yaban bey mi yaman göreceğiz. Daha büyük heyecanla yola çıktık. Büyük bir başarıyla sonuca ulaşacağız. Sandıklara sahip çıkacağız. Teşkilat mensuplarından daha büyük bir gayret göstermesini bekliyorum. Türkiye’nin önünü açacak bir referandumdur. Ben böyle inanıyorum. Ben Kocaeli ailesinin bir ferdiyim. Derdi derdim neşesi neşemdir. Ufak tefek şeylere takılmayacağız. Bu büyük yürüyüş içerisinde kişisel sorunların çözüldüğünü göreceğiz. Bu yaz döneminde belediyeler hizmetlerini sürdürecek. 12 Eylül 30 yıl sonra karşı karşıyız. Bu fırsatı değerlendiren büyük kahramanlar arasında yer alın. Yapılan hizmetleri halkımız bilmiyor. Teşkilat mensuplarının bunları öğrenmesi gerekiyor. Yapılan yüzlerce iş var bunları halkımıza anlatalım.” Dedi.  Koordinatör Milletvekili, Nevşehir Milletvekili Rıdvan Köybaşı’nın selamlama konuşması sonrasında  Milletvekili Fikri Işık söz aldı.

CHP DÜŞMANIMIZ DEĞİL, RAKİBİMİZ

Anayasa referandum sürecine ve CHP’nin kongresine değinen Fikri Işık değil milletin yanında olan bir CHP beklediklerini belirterek CHP’ye düşman olmadıklarını ifade etti. Işık “Çok önemli bir sürecin içerisindeyiz. Referandum noktasında çalışma tamamlanacaktır. Burada alınacak olan bilgiler 4 ay boyunca karşılaşacağız sorulara cevap niteliğinde olacaktır. TRT reyting rekorları kırmıştır. Muhalefet ısrarla memleketin gündemi işsizlik, yoksulluk, ekonomi olduğu defalarca önümüze getirdiler. Bunu diyen muhalefet geçer not alamaz. Özgürle ekmek arasında büyük bir bağ vardır. Özgürlüğe engel olununca emeğin karşılığı alınamaz. Muhalefetin neden umut haline gelmediği ortadadır. Vatandaş bunu çok iyi düşünüyor. Referandum ile Türkiye’nin önü açılacaktır. İşsizlik azalacaktır. Yatırım yapmak isteyenlere ülkemize gelmeye başlayacaklardır. Çin en büyük yatırım çeken ülkelerin lideri durumundadır. Bizim ulusalcılara bakmayın. Sermayemiz yüzde 7 kalkınmaya yetecek durumda değildir. Anayasa değişikliği ile işin aşın büyük bir bağlantısı vardır. Bunu göğsünüzü gere gere söyleyebilirsiniz. CHP’nin kongresi var. Hayırlısı olsun CHP düşmanımız değil rakibimizdir. Derlenip toparlanması siyasete ülkemize fayda olacaktır. CHP de değişen sadece genel başkan olmasın. Ülkemize engel olan siyaset anlayışından uzaklaşmasını temenni ediyoruz. Ülkemize katkı veren bir duruma gelmelerini bekliyoruz. Demokratik açılıma destek veren bir anlayışa gelmelerini bekliyoruz. Statükonun değil milletin yanında olan bir CHP bekliyoruz. Kocaeli’de eğitim alanında yapılacakları adım adım takip ediyoruz. İlimizde büyük bir birliktelik var. Ülkemizin en güçlü teşkilatlardan birine sahibiz. İl başkanları toplantısında haklı gururunu yaşadık. Sandık müşahitleri konusunda birinci durumdayız. Teşkilata teşekkür ediyorum. Bu teşkilat 2009 seçimlerinde efsaneleri sandığa gömmüştür. CHP ve MHP’nin belediye başkanları yok. Bir muhalefette olan belediye başkanı var kendi başarısı sayesindedir. Bu kadar başarıya imza atan teşkilat referandumda da kendinden söz ettirir.

KAFALARINA GÖRE ANAYASA HAZIRLADILAR

Danışma meclisinde son olarak konuşan Grup Başkan Vekili Bekir Bozdağ anayasa değişikliği paketti ile ilgili partililere bilgi verdi. Bozdağ “1982 anayasası ülkemize dar gelmektedir. Ülkemizde yaşayan insanlarımıza göre değil kendi kafalarında koydukları kurallara göre anayasa hazırlandı. Darbe yapılmış hükümet alaşağı edilmiştir. Kurucu meclis için kanun çıkarılıyor. Meclisin yasama yetkisi danışma meclise ve MGK verilecek deniliyor. 120 kişi belirlenmiyor. 40 kişi kendileri ile 160 kişi danışma meclisi oluşuyor. 177 maddeden 125 madde MGK değiştiriyor. Milleti tanımayanlar bilmeyenler kendi kafalarında terzilik yaptılar. Korkular üzerine bina edilen bir anayasa hazırlandı. 8 yıl sonra neden yaptınız diyorlar. Çünkü birçok engellerle karşılaştık. Bu engelleri aşmakta mücadele ettik. Her dönemde sorunlar önümüze çıkarıldı onun için beklendi. Anayasa değişikliği noktasında harekete geçildiğinde 411 milletvekili tarafından verilen karar Anayasa Mahkemesinden döndü. Peşine ne oldu kapatma davası geldi. Kurulu mekanizmalar nedeniyle yeni bir anayasa yapma durumu yok. CHP 12 Eylül anayasasına darbe anayasası derken, değişmesi gerektiğini söylerken birden vazgeçti. Türkiye Barolar Birliği anayasa değişikliği konusunda hazırlıklarını birden rafa kaldırdılar. Anayasa değişikliği konusunda uzlaşma komisyonu kuruldu. Buna rağmen CHP üye vermedi. Sonra bize suç attılar. Formülü olsaydı inanın bulurduk uzlaşırdık.” şeklinde konuştu.