IŞIK”CHP SANDIKTAN KORKUYOR”

Eylül 2, 2010  

AK Parti Milletvekili Fikri Işık, AK Parti İl Teşkilatı’nın haftalık olağan Yönetim Kurulu Toplantısına katıldı. Toplantıda yaptığı konuşmada Milletvekili Işık’ın çalışmalarını beğendiğini gösteren İl Başkanı Zeki Aygün “Partimizin ışığı gelmiştir” diyerek önere etti.


10 MİLYON TL
Okullarda yapılan temasları ve Yahya Kaptan’da bulunan spor kompleksi hakkında Milletvekili Işık “Yahya Kaptan’da yapılan spor kompleksinin yapımını 1995 yılında başlanılmıştır. Ödenek ayrılmadığından dolayı yıllarca inşaatta ilerleme kaydedilemedi. Bizim dönemimizde mütehattinden dolayı iş tasfiye edildi. Yeninden ihale yapıldı. Yalpan ihale sonrasında yeni müteahhit işi almıştır. Geçen ay içerisinde milletvekili arkadaşlarımızla birlikte Spordan Sorumlu Devlet Bakanımızla bir görüşme yaptık. Arkasından Devlet Planlama Teşkilatından Sorumlu Devlet Bakanımızla bir görüşme yaptık. Bu görüşmelerin neticesinde 10 Milyon TL ödenek ayrılmasını sağladık. 10 gün içerisinde müteahhit çalışmalara başlayacaktır bu yıl sonuna kadar bitirilmesi hedefleniyor. 2011 yılı başında bitecek. Müteahhit hazırlıklarını yapıyor” açıklamasında bulundu.

 


YENİ OKULLAR
Milletvekili Işık sözlerine “Alikahya’de Otomotiv Meslek Lisesi açılacak. MEB ile görüştük olur yazısını aldık. Gelecek yıl kurulacak. Orada hazır bir bina var yanına atölye binası kurulacak ondan sonra hizmete açılacak. Kocaeli otomotiv üssüdür bunun içinde Otomotiv Meslek Lisesine kavuşmuş olacağız. Bunun dışında Gölcük’te Anadolu Öğretmen Lisesi kurulacak. Ulaşlı’nın eski belediye binasında yapılacak. En kısa sürede yerini yapıp Anadolu Öğretmen Lisesini hayata geçireceğiz. Önümüzde ki yıl Gebze’ye bir Fen Lisesi açmayı planlıyoruz. Bununla birlikte Anadolu Öğretmen Lisesi kurulacak. Bu arada Kartepe İlçesine Sağlık Meslek Lisesi kurmayı planlıyoruz. Önümüzdeki yıl Kocaeli yeni okullarına kavuşmuş olacaktır” devam etti.


YENİ HASTANE
Kocaeli Devlet Hastanesi’nin yeninden yapılması konusunda Milletvekili Fikri Işık “Burasıyla ilgili İl Sağlık Müdürü ve baş hekim ile görüşme yaptık. Büyükşehir Belediyesi ile Çevre ve Orman Bakanlığı arasında 10 gün içerisinde protokol imzalanacak. Burada bulunan lojmanlara karşılık Büyükşehir Belediyesi tarafından Kavakçılık’ta yeteri kadar lojman yapacak. Burası boşaltılacak 200 yataklı hastane kompleksi yapılacak. Bu bina yapıldıktan sonra acil ve servis binaları kaldırılacaktır. Önümüzdeki bir yıl içerisinde bitirilmiş olacaktır” dedi.TAŞ OCAKLARI BİR YERE
Kentimizde bulunan taş ocakları zaman zaman kamuoyuna yansıması ile tartışmaları beraberinde getirmesi sonrasında AK Parti tarafından somut adımlar atılmaya başlıyor. Taş Ocakları hakkında Milletvekili Işık “Taş ocağı problemi Kocaeli’nin en büyük sorunlarından biridir. Özellikle İstanbul’a yakın olması inşaat sektörünün hareketlenmiş olmaya başlamış olması ve bu bölgede körfez geçişinin kuzey otoyolunun geçişi, İzmir otobanının yapılacak olması burada taş ocağı yapılma iştahını kabartmaktadır. Ancak herkes istiyor ki dağın dibinden çıkarsın denize döksün ciddi paralar kazansın biz buna şiddetle karşıyız. Kocaeli’de çalışma yapıyoruz ya bir bölgede yada iki bölgede taş ocağı bölgesi belirleyip onun dışında hiçbir taş ocağına müsaade etmemeni planlıyoruz. Biri Kocaeli’de ben bir taş ocağı açmak istiyorum derse bir veya iki adres gösterelim istiyoruz. Onun dışında hiçbir yerde gelişi güzel taş ocağı açılmasını istemiyoruz. Orman Bölge Müdürümüzle bir görüşme yaptık bu bağlamda arazilerin belirlenmesi yönünde çalışma yapılıyor. Maden işleri be MTA çalışmalarını birleştirerek bakanımızla görüşeceğiz. Mevcut taş ocakları belirli bir takvim çerçevesinde taşınacak. Gebze ve Hereke başta geliyor. Hiç kimse ben şunu yaptım bunu yaptım, hatırlı adamım var diyemeyecek. Bunların önünü kesmek için çalışmalarımız devam ediyor” açıklamasında bulundu.


JÜBİLE BÖYLE OLMAMALIYDI
CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın istifası hakkında Işık “50 yıldır siyaset sahnesinde olan bir insan için çok üzücü bir durumdur. Sadece Baykal için değil CHP ve Türk siyaseti içinde üzücü bir durumdur. Jübile böyle olmamalıydı. Burada Baykal’ın bizi çok üzen bir beyanatı oldu. Bu faturayı hükümete kesmeye çalıştı. Faturayı hükümete kesmeye çalıştığında anladık ki Baykal siyasete geri dönmeye hazırlanıyor. Olayın ortaya çıktığında Başbakanımızla meclisteydik. Hemen engellenmesi talimatı verildi. Bunun yanı sıra bir çok medya kuruluşu tarafından bu haber görülmezken, Baykal’ın bugüne kadar avukatlığını yaptığını kesimleri bir daha değerlendirsin. Baykal’ın haberi duyulsun diye hangi gazetelerin ne yazdığına bakılsın. Bu işin faillerinin ortaya çıkması noktasında Baykal’da destek vermelidir” değerlendirmesinde bulundu.

 


SANDIK KAÇKINLARI
Anayasa değişikliği konusunda gelinen süreci değerlendiren Milletvekili Işık “Cumhurbaşkanımız tarafından Anaysa değişikliği onaylanmıştır. Paket referanduma giderken Anayasa gidilmesi mantıklı değildir. Normalde gidilmez ancak CHP her zaman olduğu gibi hukuku zorlayarak paketi anayasa mahkemesine götürebilir. Anayasa mahkemesi paketi şekil yönünden inceleyebilir. Anayasa mahkemesinden negatif sonuç beklemiyoruz. 18 Temmuz’da referanduma gidiliyor. Yetkinin asıl sahibi millettir. Millete gidilirken adına karar verenlere gidilmez. CHP sandıktan korkan bir parti haline geldi. Mecliste anayasa görüşmelerine CHP katılırken oy vermeye gelince kullanmıyorlar. Milletvekillerine güvenmiyorlar. MHP eleştirisini yaptı ancak sandığa gitti oyunu attı. CHP ve BDP sandığa dahi gidemediler. Bunlar aslında sandık kaçkınları. İki ay sonra referandum sandığı 2011 de genel seçimler gelecek o zaman ne yapacaklar göreceğiz” dedi.


PERSONEL ÇIKMAYACAK
Belediye personelinin düşürüleceği noktasında Işık “Bakanımız Babacan tarafından yapılan açıklama var. Önceden belirlenmiş sistematik, farklı uygulamalar içerisinde olunmayacak kurallara bağlı olacağını söylemiştir. Finansal bir disiplin sağlanacak. Belediyeler ayaklarını yorganlarına göre uzatacaklar. Ön görülmeyen yatırımlar yapılmayacak. Seçim geldi yatırım yapalım seçim bitti yatalım olmayacak. Şimdi belediyeler de realizasyon süreci var. Belediyelerin ihtiyaç duyduğu norm kardı belirlenmiştir. Bu ihtiyaç fazlası önce memurlar sonra işçiler havuza alınarak eritilmesi çıkarılması değil emekli olana kadar çalışması sağlanacak. Belediye başkanlarının tasarrufu ile mali olarak yönetilen kurum olmaktan belediyeler çıkarılacaktır. Yapılan çalışma bunun ilk adımıdır. Hiç kimse mağdur olmayacaktır. Bir çok belediye tarafından SSK ve vergi primlerini ödemiyorlar” açıklamasında bulundu.