IŞIK”DÜNYA PETROL FİYATLARINDAKİ ARTIŞ BİR AFETTİR”

Eylül 2, 2010  

Işık’tan Damız Yetiştiricileri Birliğini Ziyaret 

Kocaeli Milletvekili Fikri Işık ilimizdeki programlarına Kocaeli Damızlık Yetiştiricileri Birliğini ziyaret ederek devam etti. Ziyarette birlik başkanı Selimköy Muhtarı Ahmet Altın ve yönetim kurulu üyeleri hazır bulundular. 

 
TMO Depoları Çiftçimizin Hizmetindedir. 

Ziyaret sırasında birlik üyeleri çeşitli konulardaki görüş, öneri ve  şikayetlerini Işık’a iletme imkanı buldular. Birlik başkanı Ahmet Altın bu sene buğdaydaki verimin çok iyi olduğunu dekar başına 500 kg elde edildiğini fakat yazın fiyatların düşmesi dolayısıyla sıkıntı çektiklerini söyledi. Bunun üzerinde Işık” Toprak Mahsulleri Ofisinin yeni bir uygulama başlattığını , ürünlerini ofisin depolarında tutabileceklerini karşılığında %30 avansın peşin ödendiğini ve ürünü istediğiniz zaman satma imkanı bulunduğunu”söyledi. Işık sözlerine devamla petrol fiyatlarında dünya çapında büyük artış olduğunu petrolün varil fiyatının 2002 yılında 23 dolar iken 2008 yılında 140 doları geçtiğini söyledi. Bundan Türkiye’nin  bütün ülkeler gibi  etkilendiğini  söyledi. Işık Hükümetimizin doğrudan gelir desteğini kaldırarak buradan gelen kaynağı mazot ve gübre desteğini arttırmaya yönelik çalışma yaptığını da söyledi. Ayrıca gübrenin de hammaddesinin  petrol ürünleri olması dolayısıyla buradaki fiyat artışlarına karşı İran’ın gübre fabrikalarını doğalgaz kuyularıyla beraber alarak çiftçiye daha uygun fiyatla  gübre temini için büyük bir adım atıldığını söyledi.  

 
En Az 5 Hayvan Optimum Hayvancılık İçin Gereklidir 


Son olarak bu senen hayvancılık desteklerindeki değişikliği de anlatan Işık  artık 5 hayvandan az hayvanı olana destek verilmediğini bundaki amacın daha uygun ölçekte işletmelerin oluşmasını sağlamak  havancılığı bir  kazanç getirecek büyüklüğe ulaştırmak olduğunu söyledi. 2-3 hayvanı olanların ya güç birliği yapmalarını ya da devletin teşviklerinden yararlanarak en az  5 hayvan sayısına ulaşmalarının önemini ifade etti. Son olarak birlik üyelerine her  konuda kendilerine desteklerinin tam olduğunu her zaman