Işık’ın İzmit turu

Eylül 2, 2010  

Ak Parti Kocaeli Milletvekili Fikri Işık, yoğun çalışma temposuna rağmen fırsat buldukça seçim bölgesi olana ilimize gelerek çeşitli temaslarda bulunuyor ve halkla iç içe olmaya özen gösteriyor. Birkaç gün önce İzmit Belediye meclis üyesi İbrahim Elgin ile birlikte Yenidoğan, Serdar ve Tüysüzler mahallerini dolaşan Işık, yolda karşılaştığı vatandaşlarla sohbet etti. “Biz sadece seçimden seçime gelen siyasilerden değiliz, her zaman sizlerle iç içeyiz” dedi. Vatandaşlarla kimi zaman şakalaşan, zaman zaman yan�var. Bu güvenin aslında bir ifadesidir. Borçlanma faizi göreve geldiğimizde yüzde 63 idi, şimdi yüzde 12. Enflasyon 6,1. Biz bu rakamlara geçmişte şahit olmamıştık. Hep birlikte el ele çalıştık, yeni ufuklar belirledik ve yakaladık. Türkiye’nin ulaşması gereken noktanın bu olmadığını da biliyoruz. Küresel sektör yatırımı 22 milyar dolara çıktı. En sıkıntılı yılımız 2008’de 18,5 milyar dolara çıktı. GSMH 748 milyar dolarla ulaştı” diyerek, hedeflerinin cumhuriyetin yüzüncü yılında Türkiye’yi ilk 10 ekonomi arasına sokmak olduğunu anlattı.

 

“HAYAL SANILANLARI ÇOK ÇALIŞARAK GERÇEĞE DÖNÜŞTÜRECEĞİZ”

 

Hayal sanılan hedefleri çok çalışarak bir bir gerçeğe dönüştüreceklerini ifade eden Erdoğan, “Bunları hayal olarak görenler olabilir. Bu seviyeleri ulaşılamaz hedefler olarak değerlendirenler olabilir. Ama biz inanıyoruz, kararlıyız. İnanırsanız tekeden bile süt çıkarırsınız. Ford Otosan’ın 50 yıllık geçmişine baktığımızda nereden nereye geldiğini görüyoruz. Demek ki kararlı olursanız oluyor. Ta Amerika’nın kuzeyine kadar gidebilirseniz. Ama koşturursanız, takip ederseniz olur. Ta Karaip’lere gidecek,müşteri bulacaksınız. Müşteri ayağına gidene gider, gelmeyene değil. Bizim siyasi anlayışımızda da bu yatıyor. Çok koşacağız. Güven ve istikrarın olduğu bir Türkiye’yi dünyaya tanıtıyoruz. Eğer biz burada oturarak, ‘Türkiye her yerde iyi tanıyor’ dersek kendimizi aldatırız. Hala tanınmıyoruz. Çok çalışarak, koşturacak gerçek manada tanınanacağız. Önemli olan o ülkelerin halklarının sizi tanıması. O bakımdan turizm diyoruz. Biz göreve geldiğimizde Türkiye’ye yılda 12 milyon turist geliyordu, artık 26 milyon turist geliyor” dedi.

 


“KRİZİ FIRSATA DÖNÜŞTÜRMEK ADAM GİBİ ADAMLARIN İŞİDİR”


İşadamlarına krizi fırsata dönüştürme çağrısında bulunan Erdoğan şunları söyledi: “Krizi fırsata dönüştürme olayı adam gibi adamların işidir. Bunu fırsata dönüştürebilirsiniz. “Biz kriz dönemlerini nasıl fırsata dönüştürürüz” dedik ve daha sonra bunun semeresini de aldık. Türkiye 2010 ile birlikte bu yarışa çok daha hazırlıklı, farklı şekilde girecektir. Bir takım meselelerin istismarını görüyoruz. Bunlar Türkiye’ye kazandırmıyor, kaybettirmiyor. Tabii uluslararası şirketlerin yatırım yapması, zemin hazırlarsanız olur, ama daha önce Ford’un bürokrasiye takıldığı gibi olursa küresel sermaye gelmez. Ben hepsini kastediyorum. Yine de küresel sermaye bir yatırım için mesela Levent’te belediyeye ait yeri ihaleyle rekor fiyatla satın alıyor, sonra siz önünü kesiyorsunuz, iş bitiyor ve çekilmek zorunda kalıyor. Peki şimdi sat bakalım kaça satarsın. Bu kaybın sorumlusu kim? Bunun acısını, bunun kahrını bilen olarak biz yaşıyoruz. Allah aşkına, Ford gelmiş Türkiye’de 50 yıl önce Koç grubuyla büyük yatırım gerçekleştirmiş. Şimdi on binlerce kişi bu sayede ailesini geçindiriyor. Buna kim karşı durur. Buna her türlü hamasi söylemlerle karşı çıkanlar var. Gelin yol üzerindeki engelleri hep birlikte kaldıralım. Türkiye’ye ayak bağı olan ne varsa kaldıralım. Türkiye’nin istikrarını, huzurunu, güvenliğini engelleyen ne varsa hep birlikte mücadele edelim. Hükümetin tek başına mücadelesi yeterli olmaz. Her kesin elini taşın altına sokmalı. Hükümetimiz krize karşı birçok tedbirler aldı, almaya da devam ediyoruz.


Aldığımız tedbirleri yeniden reforme etme durumu olabilir. 2008’in ilk 4 ayında 104 bin otomobil satılmış. Şimdi rakamlara bakıyorum, 105 bin olmuş. ÖTV indirimiyle bundan sıçrama olacak. Üretimdeki daralmanın nisandan itibaren olumluya doğru sıçradığını görüyoruz. Beklentiler olumluya dönmüş durumda. Türkiye ihracat daralması oranlarında dünyanın birçok ülkesine nazaran çok daha iyi durumda. Bugün ABD’de ticari araç ihraç ediyor olmamız bunun en güzel göstergesi. Bu, ülkenin yurt dışındaki itibarını ciddi manada artırmaktadır”