IŞIK’TAN EFE’YE ZİYARET

Eylül 2, 2010  

 


Kocaeli Milletvekili Fikri Işık  , il başkan yardımcısı İrfan Seymenbaşı ve Körfez İlçe Başkanı Engin Koyun ile beraber Körfez Ticaret Odası başkanı Mustafa Efe’yi ziyaret etti.


 


Işık ”Dünya’daki Krize Karşı Türkiye Hazırlıklı”


 


Ziyaret sırasında yerel ve ulusal düzeydeki çalışmaların değerlendirilirken  özellikle son dönemde dünyadaki ekonomik gelişmeler ve  ülkemize etkileri konuşuldu.  Işık yaptığı değerlendirmede “Dünyadaki krize karşı Türkiye’nin diğer ülkelere göre bir çok konuda daha hazırlıklı olduğunu” söyledi. 


 


Işık”Borç Oranımız Avrupa’daki Bir Çok Ülkenin Altında”


 


Işık “Bizim bankalarımız  6-7 yıldır çok sıkı denetleniyor, hepsinin aktif yapısı ve sermaye yeterlilik oranları çok iyi, hatta uluslar arası standartların bile üzerinde, hiç batan banka ve sigorta şirketimiz yok.  Ayrıca konut krizi, batık kağıtlar da ülkemizde yok.  En önemlisi de  Hazine’de 21 milyar dolar Merkez Bankası’nda 76 milyar dolar nakit paramız var. Avrupadaki bir çok ülkeye göre borç oranımız çok düşük. Kamu net borç stokunu milli gelire oranı %29 seviyesinde. Avrupa’da bir çok ülkede bu rakam %60’ın üzerinde”

dedi.

 


 

Işık”İstihdam Paketi 1 Ekim’de Yürürlüğe Girdi”


 


Işık “Geçtiğimiz günlerde ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Şimşek ile toplantı yaptıklarını tüm gelişmeleri değerlendirdiklerini söyledi. Krize karşı birçok tedbirin de devreye sokulmaya başladığını söyleyen Işık” 1 Ekim’de istihdam paketi yürürlüğe girdi. Bu paket çalışanların sigorta primlerini 5 puan indiriyor ve yeni işe girenlerin primlerinin 5 yıl boyunca devlet tarafından ödenmesini sağlıyor” dedi.  Ayrıca kobilere faizsiz kredi verdiklerini, ar-ge kanunu ile ar-ge yatırımlarının önündeki tüm vergileri kaldırdıklarını, yurt dışında parası olanların paralarını ülkemize getirmeleri için yeni bir yasa hazırladıkların” söyledi.


 


Efe ”Bu Süreçte Siyaset ve İş Dünyası Daha Sık Bir Araya Gelmeli”


 


Bunun üzerine Efe dünyadaki krizin etkilerini azaltmak için reel kesime destek olunmasını istedi. Bu süreçte siyaset ile iş dünyasının daha çok bir araya gelmesini ve bilgileri karşılıklı  değerlendirmenin  yararlı olacağını söyledi. Bunun üzerine Işık ve Efe Ticaret odası üyeleriyle bir program yapmaya karar verdiler.