IŞIK’TAN GÜNEY KORE BÜYÜKELÇİSİNE ZİYARET

Nisan 12, 2012  

Ak Parti Kocaeli Milletvekili TBMM Güney Kore Dostluk Grubu Başkanı Fikri Işık Güney Kore Büyükelçisi Sangkyu Lee’yi ziyaret etti.  Ziyarete TBMM Güney Kore Dostluk grubu yönetim kurulu üyesi MHP İstanbul Milletvekili Durmuş Ali Torlak da katıldı.

Büyükelçiyi Kocaeli’ne Davet Etti

Işık ziyarette öncelikle geçtiğimiz aylarda Türkiye’de göreve başlamasından dolayı Büyükelçi Sangkyu Lee’yi tebrik etti. Işık Türkiye-Güney Kore ilişkilerinin çok sağlam olduğunu İktidarıyla muhalefetiyle Türkiye’nin Güney Kore ile ilişkiler konusunda tam birliktelik içinde olduğunu söyledi. Işık ” Tarihi bağları olan iki ülkenin dostluğu son dönemde daha da pekişti.  2010 yılında Sn. Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül Güney Kore’yi ziyaret etti. Ben de o ziyaret katılmıştım. Bu yıl da Güney Kore Cumhurbaşkanı ülkemizi ziyaret etti. Ayrıca Sn. Başbakanımızın da geçen ay Güney Kore seyahati oldu. Bu artan ilişkiler yatırımların ve karşılıklı ticaretin artmasıyla daha kalıcı hale geliyor. Güney Koreli firmaların Kocaeli ve İstanbul’da birçok yatırımı var. Sizi bir gün Kocaeli’nde ağırlamak isteriz ”dedi.

İki Ülke Kan Kardeşi

Güney Kore’nin Ankara Büyükelçisi Sangkyu Lee de iki ülkenin adeta kan kardeşi olduğunu ilişkilerimizin son dönemde stratejik ortaklık seviyesine çıktığını söyledi. Ayrıca geçtiğimiz ay iki ülke arasında Serbest Ticaret Anlaşması için ön imzaların atıldığını yeni anlaşmalar için de çalışmaların sürdürdüğü belirtti. Büyükelçi Lee Kocaeli’nden bir Milletvekilinin TBMM Güney Kore dostluk grubu başkanı olmasının da anlamlı olduğunu söyleyerek ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade etti.