IŞIK’TAN HEREKE TURU

Eylül 2, 2010  

Kocaeli Milletvekili Fikri Işık ilimizdeki programlarına Hereke’yi gezerek devam etti. Işık Ak Parti Körfez İlçe Başkanı Engin Koyun, Körfez Belediye Başkanı Yunus Pehlivan ve Ak Parti İl Yönetim Kurulu  uyesi Huseyin Demir ve Hereke Belde Başkanı Faruk Denli  ile beraber  Hereke’deki çalışmaları inceledi.  


Kaiser Wilhelm Köşkü Restore Ediliyor 


Işık önce TBMM Milli Saraylar dairesine ait tarihi Kaiser Wilhelm Köşkü’ne giderek restorasyon çalışmalarını yerinde inceledi.  1895 yılında ll. Abdülhamit Han´ın davetlisi olarak ülkemizi ziyarete gelen Alman ımparatoru II.Wilhelm.Kaiser Hereke Kumaş Fabrikasını ziyaretinde; ıstanbul´da Abdülhamit Han´ın sarayında üç haftada prefabrik olarak yapılıp Hereke´ye gemi ile nakledilen bir gecede kıyıdaki yerine montajı yapılan köşk restore edilerek eski haline kavuşturulmaya çalışılıyor. Restorasyon kapsamında köşk ile beraber eski karakol binası ve misafirhane binası da elden geçiriliyor.  TBMM uzmanları Işık’a restorasyon çalışmalarının 3-4 ay sonra biteceğini ve köşkün müze olarak hizmete açılacağını söylediler. 

 
Taş Ocağı Yolu Hızla İlerliyor. 


Kaiser Wilhelm Köşkü’nün ardından  Yukarı Hereke’deki yapımı devam eden taş ocağı yolunu inceleyen Işık Fen İşleri  yetkililerinden projenin durumu hakkında bilgi aldı. Yukarı Hereke’de bulunan taş ocaklarına çalışan  kamyon ve tırlarının Hereke’de yerleşim yerlerinin içinden geçmemesi için yapılan yol bittiğinde Herekeli vatandaşları büyük ölçüde rahatlatacak. Toplam 2,5 km uzunluğunda 12,5 m. genişliğinde soğuk asfalt olarak yapılan yolun Aralık ayında tamamlanması hedefleniyor. 

 
“Büyükşehir Kaderimizi Değiştirdi” 


Daha once hiç altyapı yatırımı almamış Yukarı Hereke’nin üst mahallelerini gezen Işık burada İsu ve İzgaz ekiplarini çalışmalarını inceledi.  İzgaz yetkilileri bügüne kadar 4 km doğalgaz hattı döşenen Yukarı Hereke’de bazı caddelere gaz verildiğini yakında kullanılmaya başlıyacağını söylediler. İsu çalışmalarında ise İsu Yetkilileri ana caddelerdeki su ve kanalizasyon çalışmalarının tamamlandığını ve evlere şebeke döşeme işinin devam ettiğini söylediler.  Çevredeki vatandaşlar “Büyükşehir sınırlarına girene kadar üst mahallere hiç hizmet gelmediğini ama Büyükşehir ile beraber kaderlerin değiştiğini kanalizasyon , su  ve elektriğin  bile olmadığı mahallelrine artık doğalgaz döşendiğini” söylediler. Ayrıca Işık’a İl Başkanı ve Milletvekili olduğu dönemde bölgeye yapılan hizmetlerdeki katkısından dolayı teşekkür ettiler. Işık son olarak herekeli vatandaşlara yakında üst yapı çalışmalarının da başlayacağının müjdesini  verdi.