IŞIK’TAN TAŞIMALI EĞİTİM HAKKINDA TBMM’DE KONUŞMA‏

Nisan 4, 2011  

AK Parti Kocaeli Milletvekili ve Milli Eğitim Komisyon üyesi Fikri Işık, TBMM’de taşımalı eğitim sistemi ilgili konuşma yaptı.

IŞIK’TAN TBMM’DE TAŞIMALI EĞİTİM HAKKINDA KONUŞMA

CHP’nin Anayasanın 98, İç Tüzük’ün 104 ve 105’nci maddeleri gereğince taşımalı sistemle ilgili Meclis araştırması açılması ve açılmasına dair önerge üzerine söz alan AK Partili Fikri Işık, Cumhuriyet Halk Partisinin taşımalı sistemin avantajları ve dezavantajları konusunda ciddi bir bilgilendirmeye ihtiyacı olduğunu söyledi.

Işık; Türkiye Büyük Millet Meclis kürsüsünde yaptığı konuşmasında, CHP’nin verdiği grup önergesine; “ Doğrusu bir eğitimcinin kaleminden çıkmadığı her halinden belli olan bir metinle karşı karşıyayız ” dedi.

CHP’NİN YAZILI BELGELERİNDE TAŞIMALI EĞİTİM VAR

AK parti Kocaeli Milletvekili ve Milli Eğitim Bakanlığı Komisyon Üyesi Fikri Işık; “Cumhuriyet Halk Partisinin bir açmazı var; şimdi kendi yazılı metinlerinizde “ Taşımalı eğitim, gerektiğinde yapılacak ” diyorsunuz, ondan sonra buradaki gerek verdiğiniz yazılı belgede, sonra yaptığınız konuşmada “ Her köyde okul olacak ” diyorsunuz. O zaman kendi kendinizle çelişmiyor musunuz ? ” diye sordu.

“TAŞIMALI SİSTEM 1989-90 YILINDA BAŞLAMIŞ BİR SİSTEMDİR”

Meclis kürsüsünden gerek milletvekillerini gerekse kamuoyunu bilgilendiren Fikri Işık, taşımalı sistemin AK Parti İktidarı ile yürürlüğe girmediğini de sözlerine ekledi. Işık şunları söyledi; “Bakınız, arkadaşlarımız bir sürü soru sormuşlar; yalnız, sanki taşımalı sistem AK PARTİ İktidarında yürürlüğe konmuş bir çalışma, bir uygulama gibi sormuşlar. Hayır, bu, 1989-90 yılının ikinci yarıyılında Kırklareli ve Kocaeli’ de uygulamaya konmuş bir sistem. Daha sonra, burada pilot uygulama başarılı olduğu için 1991’de 10 ile 1992’de 29 ile, 1993’te de 43 ile genişletilmiş bir sistem ” şeklinde konuştu.

“MİLLİ EĞİTİM BÜTÇESİ BİRİNCİ BÜTÇE OLDU”

Konuşmasını hükümetin eğitim ve öğretime yaptığı yatırımları örnek göstererek devam eden Fikri Işık, AK Parti iktidarında en çok bütçenin eğitime ayrıldığına dikkat çekti. Işık şunları söyledi; “ Türkiye’nin bir eğitim ekonomisi var. Evet, AK Parti iktidara geldiği dönemden bugüne kadar eğitim bütçesi Türkiye’de her zaman birinci bütçe oldu ve her yıl eğitim bütçesi artarak devam ediyor. Buna mukabil hâlâ tam arzu ettiğimiz noktada değiliz ama bunu başarabilmenin yolu da her zaman ayağını yorganına göre uzatmaktır, popülist politikalara sapmamaktır. Hele hele seçim yaklaştı diye ayaküstü vaatler verip seçimden sonra milletten kaçmamaktır” dedi.

“BAKANLIK YENİ ÇALIŞMALAR YAPIYOR”

Fikri Işık konuşmasının son bölümünde, okullarda taşımalı sistemin devam etmesi gerektiğini belirterek, bunun siyasi polemik konusu haline getirilmemesini vurguladı. Işık şunları söyledi; “ Bugün fiilî, fiziki şartları uygun olduğu sürece 10’dan fazla öğrencisi olan köylerde eğitime devam edilmektedir ama birleşik sınıflarda ama ayrı sınıflarda. 60’dan az öğrencisi olan köy okulları dört, beş, altı, yedi, sekizinci sınıflarda taşınmaktadır, bu taşınmaya da devam edecektir. Değerli arkadaşlarım, bu taşımalı sistemle ilgili Millî Eğitim Bakanlığının yeni çalışmalar yaptığını biliyoruz. Taşımalı sistemde karşılaşılan sorunların çözümü noktasında çok yoğun gayretler gösterildiğini biliyoruz ama şunu da biliyoruz ki: Yakın gelecekte çocuklarımızın daha iyi eğitim alması açısından, sosyalleşmelerinin daha ileri boyutlara ulaşması açısından, öğretmen istihdamında eğitimin kalitesi yönünden daha iyi noktalara gidilmesi açısından taşımalı sisteme devam edilecektir, edilmelidir de. Bu, bir siyasi polemik konusu da olmamalıdır ” dedi.