İSRAİL DEVLET TERÖRÜ UYGULUYOR

Temmuz 30, 2014  

image

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, “İsrail’in uyguladığı tam bir devlet terörüdür. Bu terörün bir an önce sonlandırılması ve masum insanların hayatlarının kaybetmesinin engellenmesi küresel vicdanın sorumluluğudur” dedi.

Bakan Işık, ziyaret ve bayramlaşma programı için geldiği Gümüşhane’de, Vali Yücel Yavuz’u makamında ziyaret etti.

Vali Yavuz’dan kentteki çalışmalar hakkında bilgi alan Işık, kendisinin de Gümüşhaneli olduğunu belirterek, Kocaeli’de ikamet etmesine rağmen şehirle ilgili çalışmaları yakından takip ettiğini söyledi.

Işık, daha sonra Gümüşhane Belediye Başkanı Ercan Çimen’i makamında ziyaret etti.

Çimen’in 30 Mart’ta yapılan yerel seçimlerde tarihi bir başarı elde ettiğini ve Gümüşhane Belediye Başkanlığına seçildiğini ifade eden Işık, “Sadece merkez değil Gümüşhane’nin tüm ilçeleri AK Partili belediye başkanları tarafından kazanıldı. Dolayısıyla AK Parti yerelde de Gümüşhane’de iktidar oldu. Zaten üç dönemdir Gümüşhane halkı iki milletvekilliğini de AK Parti’ye veriyordu” diye konuştu.

-İsrail’in Gazze saldırıları

Bakan Işık, bugün bayram olmasına rağmen bayram gibi kutlayamadıklarını dile getirerek, “Özellikle Filistin’de ve Gazze’de yaşanan insanlık dramını, adeta yaşanan soykırımı bütün benliğimizde hissediyoruz. Maalesef dünya bu vahşeti seyrediyor. İsrail’in uyguladığı tam bir devlet terörüdür. Bu terörün bir an önce sonlandırılması ve masum insanların hayatlarının kaybetmesinin engellenmesi küresel vicdanın sorumluluğudur. İnsan hayatı sadece batıda değerli değildir. İnsanın insan olmaktan kaynaklanan yaşama hakkına her bir insan için saygı duyulması durumundadır. Batı özellikle bu çifte standardından vazgeçmelidir” ifadelerini kullandı.

Gazze huzur bulmazsa bölgenin huzur bulmayacağını kaydeden Işık, şöyle devam etti:

“Bölge huzur bulmazsa dünya huzur bulmaz. Bu noktada İsrail’in dünya barışını dinamitleyen bu yaklaşımlarından, bu terörist yaklaşımlarından bir an önce uzaklaştırılması gerekmektedir. Gerçi İsrail’in bundan uzaklaşacağını beklemek saflık olur. Ülke olarak biz bu konuda üzerimize düşen her türlü gayreti gösteriyoruz. Diplomasinin tüm yollarını harekete geçirerek Gazze’de adil bir ateşkesin sağlanması, ardından da kalıcı bir çözümün sağlanması için Türkiye olarak elimizden gelen bütün gayreti gösteriyoruz. Bölgenin artık şiddetten, kandan ve gözyaşından kurtulmasını istiyoruz. Türkiye olarak Türkiye’de sadece millet iradesinin değil, dünyada millet iradesinin hakim olmasını istiyoruz. Suriye’de, Gazze’de, Irak’ta da millet iradesi hakim olmalı. Türkiye’nin dış politikasının temel ekseni budur. İnşallah bu konuda Türkiye bugüne kadar gösterdiği gayreti göstermeye devam eder. Bu bayram da özellikle içimizi yakan, canımızı acıtan bu olaylarla birlikte bayramı yaşıyoruz. İnşallah Kurban Bayramı bu tür acıların son bulduğu bir bayram olur.”

-“Paralel yapı” operasyonu

Bakan Işık, bir gazetecinin, “paralel yapı”ya yönelik yapılan çalışmalarla ilgili düşüncesini sorması üzerine, teknolojinin çok hızlı geliştiği bir çağda yaşanıldığını, bu çağın adının dijital çağ olduğunu ifade ederek, şunları söyledi:

“Dijital çağda teknoloji insanlara çok önemli fırsatlar sunuyor ama bu fırsatlar iyi kullanılırsa topluma hizmet ediyor. Bu fırsatların kötüye kullanılması da toplumu tehdit ediyor. Özellikle belli alanlarda devlet güvenliğini tehdit eder duruma ulaştı. Bu kriptolu telefonların dinlenmesi Türkiye’de devlet güvenliğinin tehdidi anlamına geliyor. Şimdi ben bu paralel yapıyla mücadeleyi kavrayamayanlara şu soruyu soruyorum. Bir ülkenin başbakanını, genelkurmay başkanını, Mit müsteşarını, Anayasa Mahkemesi başkanını, hatta cumhurbaşkanını, devletin tüm üst düzey devlet görevlilerini kim dinlemek ister ve niçin ister? Bunu, bizim bildiğimiz bugüne kadar, bir ülkenin üst düzey devlet görevlilerini başka ülkelerin istihbarat birimleri dinler veya izler. Şimdi kritik soru şu, bu paralel yapı hangi istihbarat örgütüne hizmet ediyor? Yoksa kendi halinde eğitimle ve hizmetle uğraşan bir yapı neden genelkurmay başkanını dinlesin? Niye genelkurmay başkanını, başbakanı, MİT müsteşarını dinlesin? Buna ihtiyaç duymaz ki. Eğitimle dışişleri bakanını dinlemenin ne alakası var? Hizmetle MİT müsteşarının ne bağlantısı olabilir? Tabii ki bu devlet güvenliği meselesi haline gelmiştir. Yargı bu paralel yapının tüm bağlantılarını ortaya çıkarıp bunların mutlaka mahkeme önünde hesap vermesini sağlamalıdır. Bu Türkiye’nin geleceği meselesidir. Bu ülke Yeniçeri Ocağı’nı lağvetmiş bir ülke. Kendi sınırları dışına çıktığı için Yeniçeri Ocağı’nı, komple bir orduyu kaldırmış bir ülkedir. Böyle, devletin içine sızan çetelerle mücadele etmekten çekinmez. Paralel yapıyla mücadele de bu noktada yürüyor.”

Vali Yavuz ve Belediye Başkanı Çimen, ziyaretlerin anısına Bakan Işık’a çeşitli yöresel hediyeler sundu.

Bakan Işık, şehir merkezindeki bir parkta vatandaşla sohbet ederek bayramlarını kutladı.