İŞSİZLİK RAKAMLARININ HIZLA İNECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORUZ

Kasım 17, 2015  

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, asgari ücret açıklamasına ilişkin, “Sayın Cumhurbaşkanımızın bu vurgusu da bizim medeniyet değerlerimizin aslında bir ifadesidir. Aynı zamanda ben asgari ücretteki külfetin işverenimizce ve hükümetimizce paylaşılmasına yönelik bir vurgu olarak da algıladım” dedi.

Ando25wdQ5ogbSmAjTcZj3_dBObITfixCUfFirre4BlL

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, TBMM’deki kayıt işleminin ardından, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Fikri Işık, 26. Dönem’in ülke, millet ve demokrasi için hayırlı olmasını, Meclis tarihine en huzurlu, en rahat, milletvekillerinin birbirini anlama için en fazla gayreti gösterdiği, birlik ve beraberlik ruhu içinde çalışıldığı bir dönem olarak geçmesini temenni etti.

Muhalefetin, “G20 Zirvesi’nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ön planda olduğu ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun görülmediği” iddialarının hatırlatılarak, değerlendirmesinin sorulması üzerine Işık, şöyle konuştu:

“Hayır, Sayın Başbakan’ımız da G20 Zirvesi’ndeydi. Ama biliyorsunuz, Sayın Cumhurbaşkanımız en üst makam olarak, Türkiye’nin G20 Zirvesi’ne ev sahipliği yapmasını bizzat kendisi koordine etti, üstlendi. Bu, Türkiye’nin aslında yüzde 52 oyla seçilmiş bir Cumhurbaşkanının, güçlü bir temsille bütün dünya liderlerini ağırlamasındaki gücünü ortaya koymuş oldu, Türkiye’nin gücünü ortaya koymuş oldu.

Sayın Başbakan’ımız da dün G20 Zirvesi’ndeydi. O da liderlere bir resepsiyon verdi biliyorsunuz. Burada önemli olan Türkiye’nin en güçlü şekilde ev sahipliğiyle temsil edilmiş olması, Türkiye’nin bu noktada mükemmel bir ev sahipliği yapmış olmasıdır. Tabii ki Cumhurbaşkanı’mızın devletin başı olarak burada bir numaralı isim olarak ön planda olması Türkiye’nin geldiği nokta açısından bence son derece önemli ve değerlidir. Buradan Cumhurbaşkanı’mız ve Başbakan’ımız arasında bir fitne çıkarmaya çalışmak beyhude bir çabadır.”

“İşsizlik rakamlarının hızla aşağıya doğru ineceğini düşünüyoruz”

İşsizlik rakamlarına ilişkin görüşü sorulan Işık, ağustos ayı işsizlik rakamlarında bir miktar yükselme olduğunu anımsatarak, “Türkiye’de son bir yılda 950 bin insan işgücüne katılmış, bunların 837 bini iş bulmuş. Aslında önemli bir sayıda iş bulan gencimiz var. Ama istihdama katılan her insanımıza iş bulamadığımız için bir yükselme var” değerlendirmesinde bulundu.

Ağustos ayının, 7 Haziran seçimlerinden sonra belirsizliğin zirve, tüketici güven endeksinin ise dip yaptığı bir dönem olduğuna işaret eden Işık, “Biz bunu konjonktüre bağlıyoruz. Şimdi inşallah 1 Kasım’da ortaya çıkan istikrar tablosuyla beraber tüketici güvenindeki yükselmeyle beraber bu işsizlik rakamlarının önümüzdeki süreçte hızla aşağıya doğru ineceğini düşünüyoruz” diye konuştu.

“2015 Türkiye’sine yakışmayan cezalar”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, asgari ücrete ilişkin değerlendirmesinin hatırlatılması üzerine Işık, şunları söyledi:

“Şimdi bizim kültürümüzde, medeniyetimizde ekmeğini bölüşmek, dar gelirli insanlara daha fazla sahip çıkmak, insanlarımızın asgari bir geçim standardına erişmesi için herkesin üzerine düşeni yapması gibi bir yükümlülüğü var. Bu noktada gerçekten Türkiye pek çok krizi başarıyla atlattıysa bu, kültürümüzdeki fakire, fukaraya, dar gelirli insana sahip çıkma sayesinde oldu. Sayın Cumhurbaşkanı’mızın bu vurgusu da bizim medeniyet değerlerimizin aslında bir ifadesidir. Aynı zamanda ben asgari ücretteki külfetin işverenimizce ve hükümetimizce paylaşılmasına yönelik bir vurgu olarak da algıladım.”

YSK tarafından bazı televizyonlara verilen cezalarla ilgili soruya Işık, “2015 Türkiye’sine yakışmayan cezalar olduğunu düşünüyorum. Belki bu vesileyle RTÜK’teki kanunların veya bu noktadaki düzenlemelerin bir daha gözden geçirilmesi gerek” yanıtını verdi.

RTÜK’e de çağrıda bulunan Işık, “Bu noktadaki cezaları verirken biraz hakkaniyet ilkelerine uymaları, hakkaniyeti elden bırakmamaları… Ama Meclis’imizin bu noktada yapması gereken bir düzenleme de varsa bunun 2015 Türkiye’sinde tartışılması gerektiğini düşünüyorum. Cezaların, hakkaniyetten uzak olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.