İŞSİZLİK VE İŞÇİSİZLİK PROBLEMİ ÇÖZÜLÜYOR

Nisan 7, 2015  

Başlıksız-1

Işık: “Yeni paket, istihdamı nitelik ve nicelik olarak artıracak”

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, NTV canlı yayınında ekonomi gündemini değerlendirdi.

Bakan Işık’ın gündemindeki en ilk konu Başbakan Ahmet Davutoğlu’nin geçen hafta açıkladığı sanayi ve istihdam paketiydi.

“Ekonomide durgunluktan değil büyüme oranlarının artırılması maksadıyla hazırladık” sözleriyle yeni paketin gerekçesini ortaya koyan Işık, “üretimi ve yatırımı artıracağız” dedi.

2015 büyüme hedefinin yakalanması için üretimin artırılması gerektiğini belirten Bakan Işık, yeni paketin yatırım ve istihdama büyük katkılar sağlayacağını ifade etti.

Işık, yüksek teknolojili üretimi artırmak için getirilen teşvikleri anlattı, doğu ve güneydoğu yatırımlarını olumsuz etkileyeceği yorumlarına katılmadığını belirtti.

Nerde olursa olsun yüksek teknolojili üretime 5. ve 6. bölge teşviği geldi

Yüksek teknolojili üretimin Türkiye’nin neresinde olursa olsun, yüksek teşviklerin sağlandığı 5. ve 6. bölge desteklerini alacağını kaydeden Işık, sözlerini şöyle tamamladı:

“5 ve 6. bölge ayrıcalıklarının batı bölgelerine uygulanmasının doğu ve güneydoğu yatırımlarını azaltır yorumuna katılamam külliyen karşı çıkarım, çünkü yüksek teknolojili üretime destek veriyoruz. Yüksek teknolojide sadece 5 ve 6. bölgeyi destekleyelim demek hiç desteklememektir. Doğu ve güneydoğudaki tüm destekler devam ediyor

Yüksek teknoloji ile uğraşan girişimlerin yüzde 88’i bir ve ikinci bölgede yer alıyor, sektörün ihtiyaç duyduğu nitelikli insan gücü ve kümelenme de yine aynı bölgelerde.. Yüksek teknolojili ürün ihracatını yüzde 15’e çıkarma hedefimiz var. Buradaki etkileşim ve hareketlilik Türkiye’nin her tarafını olumlu etkileyecek, öyle bir paket hazırlandık ki hiç bir yeri olumsuz etkilemeyecek. İzmir hep teşvikten şikayet eder, artık yüksek teknolojide İzmir’in Hakkari’den farkı yok. Daha fazla teşvik alabilecekler. Yüksek teknolojide treni kaçırmamak için böyle bir uygulama yaptık.”

Doğu ve güneydoğu anadoludaki teşviklerin aynen devam ettiğini aktaran Işık, “zaten güçlü desteklerimiz var bunlar devam ediyor, geri adım yok hiç bir tereddüt olmasın, bölgesel teşvikleri kaldırmadık” dedi.

Önemli istihdam sağlanacak

Düzenlemelerle önemli istihdam sağlanacağını söyleyen Bakan Işık, yeni paketin iş gücüne nitelik ve nicelik katkısının büyük olacağını vurguladı.

Işık şöyle devam etti:

“Toplum yararına çalışacak 120 bin kişinin dışında iş gücünün nicelik ve nitelik artması önemli, nicelik artacak çünkü teşvikler, yatırım desteği ve finansmana erişim imkanlarının artırılması ve yatırımları artıracak bu da yeni iş alanları demek.. İşsizlik probleminin yanında Türkiye’de bir de işçisizlik sorunu var. Bu paket ikisini de çözmeye yönelik. 

İmalat sanayiinde işe girecekler 6 ay boyunca İŞKUR tarafından işe hazırlık eğitimine tabi tutulacak, gerekli eğitimi almasını sağlayacağız, koluna altın bileziği takacağız, bu şu anda uygulanıyor ancak artık kitlesel olarak yapacağız. İşveren bi sürede yemek masrafı mı yaptı servis mi kullandırdı bunları da giderden düşebilecek, benzeri sorunları bu paketle çözmüş oluyoruz.

6 ay sonra işveren bünyesine aldığında artı 42 ay SGK prim desteği vereceğiz. Temmuz 2015’e kadar alırsa 56 ay sigorta primini ödeyeceğiz imalat sanayiine büyük ayrıcalık tanınacak. Artık işçi 4-5 sene rahat çalışırım diyecek işveren de aynı şekildeönünü görecek, işsizliği ve işçisizliği birlikte çözecek güzel bir paket oldu”