İSTANBUL SİYASAL MEZUNLARINA KONFERANS

Eylül 2, 2010  

İstanbul Siyasal Mezunları Kocaeli Grubu davetlisi olarak SDKM’de konferans veren AK Parti Kocaeli Milletvekili Fikri Işık, Türk tarihinde soykırımın olmadığını söyledi.

 

Değişen dengeler konuşuldu


İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi mezunlarının kurduğu İstanbul Siyasal Mezunları Kocaeli Grubu’nun organize ettiği, “Değişen Dengeler Işığında Türkiye Siyaseti” adlı konferans, önceki gün Süleyman Demirel Kültür Merkezi (SDKM)’de gerçekleşti. Konferansa AK Parti Kocaeli Milletvekili Fikir ışık konuşmacı olarak katıldı.

Işık’ın yanı sıra Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İSU Genel Müdürü İlhan Bayram,  Kandıra Kaymakamı Hamza Erkal, Başiskele Kaymakamı Selami Aydın, Kocaeli Genel Sekreteri Münir Karaloğlu ve İstanbul Siyasal Mezunları Kocaeli Grubu üyeleri konferansta yerlerini aldı.

 


 

“Türkiye, barış ülkesidir”


Değişen Dengeler Işığında Türkiye Siyaseti adlı konferansı veren AK Parti Kocaeli Milletvekili Fikri Işık konuşmasında, “Bilişim çağında dünya giderek küçülüyor. Dönüş hızı da azalıyor. Politikanın gelişmesi kaçınılmazdır. Sadece savunma politikaları yürüterek iç ve dış politikada başarılı olmamız söz konusu olamaz Türkiye’nin köklü bir tarihi var. Bu köklü tarih, zaman zaman faydalı olsa da bazı zamanlar da dış güçler tarafından dezavantaja dönüştürülüyor.

Özellikle Kıbrıs politikasında, dünya basını Türkiye Cumhuriyeti için işgalci tanımını ortaya koydu. Bunu da basın yoluyla pekiştirdi. Fakat AK Parti iktidarıyla birlikte bu kırıldı. Özelikle Annan Planı sürecinde çok başarılı uygulamalar gerçekleşti. Referanduma da gidilerek referandumdan çıkan sonuçla Türkiye’nin aslında barış isteyen taraf olduğunu ortaya koyduk.  Böylece, dünyaya Türkiye’nin Kıbrıs konusunda işgalci olmadığını ve barışı isteyen taraf olduğunu herkese gösterdik” dedi.

 


 

“Tarihimizde soykırım yoktur”


Ermenilerin, dünya tarihinin mazlum rolünü oynadığını kaydeden Işık,”Türk tarihinde soykırım yoktur. Ermeni soykırımı yapmadık. Peki neden korkuyoruz? Başbakan Erdoğan’ın ortaya attığı, “Tarihe siyasetçiler karışmasın. Tarih, tarihçilere bırakılmalıdır” sözü yerinde bir açıklamadır. Nitekim, tarihçiler tarafından incelenmesini, ne Rusya ne de Ermeni yanlıları kabul etmedi. Böylece, Ermeni soykırım iddialarının söylemleri yavaş yavaş ortadan kalmaya başladı” şeklinde konuştu.

 


 

“Dünyanın ezberi bozuldu”


AK Parti İktidarı’nın, 81 ilin 80’inden milletvekili çıkaran tek parti olduğunu kaydeden Işık, Kürt sorununa değindi. Işık, ”Türkiye ordusunun, yaşadığı coğrafya gereği güçlü olması gerekir. Türkiye Cumhuriyeti 25 yıldır uğraşıyor. Terör sorununun sadece askeri yöntemlerle çözülmesi ön görülemez. Terör konusunda, askeri çözüm de göz ardı edilemez.22 Temmuz seçimlerinde dünyanın kanaatleri değişti. Kürtlerin yoğun olarak yaşadığı bölgede, DTP yüzde 28 ve AK Parti yüzde 55 oy alarak dünyanın ezberini bozdu. Ve o bölgenin sadece DTP tarafından temsil edildiği varsayımları bozuldu. Bunda özellikle Başbakan’ın Diyarbakır’da yaptığı konuşmada “Tek millet, tek Bayrak, tek ulus” sözleri 55 bin kişi tarafından ayakta alkışlandı. Bu slogan, tüm Türkiye’de etkili oldu” diyerek konuşmasını tamamladı.