İZMİT – KANDIRA DUBLE YOLUNA KAVUŞUYOR

Şubat 28, 2016  

İzmit-Kandıra arasına duble yol yapılacak

BU1O2878

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık:

“Duble yol için yakında ilk kazmayı vuruyoruz. 2018’de Kocaelimizin iki önemli merkezi arasında kolay ulaşım sağlanacak, turizm canlanacak”

İzmit- Kandıra arasında trafiği rahatlatmak için duble yol yapılacağı bildirildi.

 

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından Kocaeli’nin trafiğinin her geçen gün rahatladığı, kent merkeziyle ilçeler arasında da kolay ulaşım için yeni yatırımların bir bir gerçekleştiği belirtildi.

 

İzmit Kandıra arasının duble yol olacağı ifade edilen açıklamada, genellikle duble yolların iller arasında yapılırken, özel konumu gereği İzmit-Kandıra arasında da ihtiyaç olan duble yolun hayata geçirileceği kaydedildi.

 

İnşaat başlıyor

 

Daha önce ihalesi yapılan duble yolun sözleşmesinin 19 Şubat’ta tamamlanarak inşaatın başlaması aşamasına geçildiği belirtilen açıklamada, yolun yapımının yaklaşık 2,5 yıl süreceği ifade edildi.

 

Açıklamada görüşlerine yer verilen Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, duble yolun inşaatı için ilk kazmanın yakında vurulacağını kaydetti.

 

Işık, 2018 yılında İzmit ve Kandıra arasında ulaşım sorununun kalmayacağını, duble yola eklenen otogar kavşağının da bölgeye derin bir nefes aldıracağını vurguladı.

Turizme büyük katkı

Duble yolun Yalova ve Bursa’yı da içene alan bölgenin Karadeniz’e daha rahat açılması için de çok önemli olduğunu anlatan Işık, şunları kaydetti:

 

“Yapılacak duble yol ile güvenli seyahat imkanına kavuşulacak, 2 milyonluk İzmit nüfusu ile çevre kentlerin Karadeniz’e ulaşması çile olmaktan çıkacak. Deniz turizmi hızlanacak. Kocaelimizin iki önemli merkezi arasında kolay ulaşım sağlanacak, turizm canlanacak. Özellikle yazın hafta sonlarında Cebeci, Kefken, Kerpe gibi Kandıra sahillerine yoğun talep nedeniyle yaşanan aşırı araç trafiği ortadan kalkacak. İller arasındaki hem ticareti hem de turizmi canlandıracak projenin en geç 2018’de bitirilmesini hedefliyoruz.”