İzmit Pişmaniye Festivali

Eylül 2, 2010  

İzmit Belediyesi´nin öncülük ettiği ve bu yıl ki ilki gerçekleştirilen Pişmaniye Festivali renkli görüntülere sahne oldu. Labirenti andıran stantlar üzerinde, 1040 metre uzunluğunda ki pişmaniye çekimi ile İzmit Pişmaniyesi, Guinness Rekorlar Kitabına girdi. Guinness´i temsilen İngiltere´den gelen Kelly Garett´de bu durumu tescilledi.

 


 

İzmit´in Pişmaniyesi Rekorlar Kitabında

 

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, AK Parti Kocaeli Milletvekilleri Nihat Ergün, Fikri Işık, Sibel Gönül, Vali Gökhan Sözer, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu gibi pek çok önemli isminde katılanlar arasında yer aldığı festivalin açılış bölümünde yüzler gülüyordu.

Merkez Bankası önünden fuar alanına kadar uzanan boyutta gerçekleştirilen kortej şeklindeki yürüyüşten sonra gerçekleştirilen törende, protokolde yer alanların halka verdikleri ortak mesaj da ” İzmitliler olarak pişmaniyeyi daha fazla tüketelim” oldu. Bir bakıma İzmit´e özgü bir tat olan pişmaniyenin hak ettiği noktaya gelmesi için hep birlikte çaba sarf edilmesi gerektiği söylendi.

 


 

PEK ÇOK REKOR KİRİLACAK


İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan´da” Artık İzmit pişmaniyesi marka olacaktır. Biz el ele verdiğiniz sürece daha çok rekorlar elde edeceğiz, hiç kuşkunuz olmasın. Bakanımız Nihat Ergün´de katılarak bize güç verdi. Pişmaniye de artık kaliteyi ön planda tutalım ve İzmitliler olarak pişmaniyeyi daha da çok tüketelim. Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu´da, AK Partili belediyelerin hizmet açısından da pek çok rekorlar kırdıklarını ve kırmaya devam ettiklerini belirterek “Gönüllerimizi birleştirdiğimizde yapamayacağımız hiçbir şey yok. Daha çok pişmaniye tüketelim, nereye gidersek dostlarımıza pişmaniye götürelim” dedi. AK Parti Kocaeli Milletvekili Sibel Gönül´de benzer ifadeler kullandı.


PİŞMANİYEYİ TÜKETELİM MESAJI


Kocaeli´nin müthiş bir hızla değiştiğini dile getiren Fikri Işık´da “Kentlere özgü değerlere sahip çıkmak ve ürünlerinin pazarlanmasını sağlamak gelişimin önemli bir parçası. Guinness rekorundaki katkılarından ötürü herkese teşekkür ediyorum” dedi. Vali Gökhan Sözer´de “Mutluluk verici, İzmit pişmaniyesi tescillendi, marka oldu.” dedi. Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün´de, mutluluğunu dile getirdi. “İzmit´imizin çok önemli bir ürününü rekorla dünya ya tanıtıyoruz. Tüketime bütün İzmitliler olarak katkı sağlamalıyız, yurt içi ve yurt dışında tüketimi içinde çaba sarf etmeliyiz.” dedi. Ergün, Ankara´da makamlarında ağırladıkları herkese pişmaniye ikramında bulunmaya da özen gösterdiklerini de dile getirdi.