İzmit’te, Devlet Hastanesi ve trafik için önemli adım

Eylül 2, 2010  

Kocaeli Milletvekili Fikri Işık, Kocaeli Devlet Hastanesi’nin Onkoloji ve Poliklinik hariç, diğer binalarının yıkılarak Gazanfer Bilge Bulvarı ile Onkoloji Hastanesi arasında kalan yeşil alana da 200 yataklı, yeni modern bir hastane yapılmasına ilişkin toplantıya katıldı. Söz konusu hastane’nin binalarının yıkılmasından doğacak boşluğun da otopark ve yeşil alan olarak kullanılacağı açıklandı. İzmit’te gerçekleştirilmesi planlanan bu önemli proje, Vali Gökhan Sözer, AK Parti Kocaeli Milletvekilleri Fikri Işık, Sibel Gönül, Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili İlyas Şeker, İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, İl Sağlık Müdürü Hasan Aydınlık, Kocaeli Devlet Hastanesi Başhekimi Şenol Ergüney, KYÖD Başkanı Mustafa Küpçü, KSO Genel Sekreter Yardımcısı Necmettin Bayraktar, Makine Mühendisleri Odası Genel Sekreteri Turgay Muti, İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Aykut Bozkurt, GKD Genel Sekreteri Ayhan Varol, KTO Yönetim Kurulu üyesi Cengiz Erçin gibi isimlerinde katılımı ile tartışıldı. Sivil toplum örgütlerinin yöneticileri de düşüncelerini aktarma imkânı buldu. İzmit Belediyesi’nin başkanlık katında gerçekleştirilen toplantıda ev sahibi sıfatıyla ilk olarak söz alan Başkan Doğan, Özellikle kentin geleceğini inşa etmede önemli adımlar atmayı planladıklarını vurguladı. “Kentimizde söz sahibi olan kişilerle bu tarz birliktelikleri bundan sonraki süreçte de sık sık gerçekleştireceğiz” dedi.

 

 


 

SAĞLIK TURİZMİ ADINA ÖNEMLİ GELİŞMELER

 

Daha sonra İl Sağlık Müdürü Hasan Aydınlık’da, sağlıkla ilgili sinevizyon gösterisi eşliğinde bir sunum yaptı ve sağlıkta dönüşüm projesi ile ilgili bilgi verdi. Son yıllarda gerek personel eksikliği, gerekse teknik ve donanım eksikliklerinin giderilmesi konusunda önemli mesafelerin alındığını belirterek katkılarından ötürü Kocaeli Milletvekillerine teşekkür etti. Aydınlık şöyle konuştu: “ Bugüne kadar sağlık hizmetlerinin aksamaması için Kocaeli Devlet Hastanesi’nde ciddi bir dönüşüm gerçekleştirilemedi. Artık öncelikli düşünülmesi gereken konu budur. Başkanımız ve milletvekillerimizin de desteği ile bu projeyi gerçekleştireceğimize inanıyorum” Kocaeli Devlet Hastanesi Başhekimi Şenol Ergüney’de sunumunda başında bulunduğu kurumla ilgili teknik bilgiler verdi. Binalarının eski olmasının getirdiği mevcut olumsuz koşullarda bile önemli adımların atıldığını, son model cihazların takviye edildiğini ve onkoloji Hastanesi’nin de yüzdü l00 doluluk oranıyla hizmet verdiğini söyledi. Ergüney sözlerine şöyle devam etti: “ Kocaeli Devlet Hastanesi istenirse Türkiye’nin en büyük onkoloji merkezine dönüşecek altyapıya sahip. Maalesef eski binalarda bu hizmeti vermeye devam ediyoruz ve bu sorunlarımızın yeni bina ile çözülmesini talep ediyoruz.” İzmit’i turizm kenti yapmayı hedeflediklerini vurgulayan Başkan Doğan’da “ Sağlık turizmi açısından ciddi bir mesafe alındığı sunumlarda da ortaya çıkıyor. Ülkemizin pek çok yerinden insanlar tedavi olmak için ilimize geliyor. İzmit’i ve Kocaeli’yi cazibe merkezi yapmak için yine hep birlikte gerekli adımları atmaya devam edeceğiz” dedi.

 


 

IŞIK “İKİ YILDIR SÜREN ÇALIŞMALARIN ARTIK SON AŞAMAYA GELDİĞİNİ”

 

Doğan, Kocaeli Devlet Hastanesi’nin Acil servisindeki yoğunluk nedeniyle İnönü Caddesi üzerinde ciddi bir trafik sıkışıklığı yaşandığına dikkat çekti. Onkoloji Hastanesi’nin arka tarafındaki yeşil alan üzerine 200 yataklı modern bir hastane yapıldığında, acil servis yükünün cadde üzerinden hemen alt tarafta, Gazanfer Bilge Bulvarı’nın da altından geçen ve şimdilerde pek çok kişi tarafından bilinmediği için pek de kullanılmayan bulvar şeklindeki ara sokağa kayacağına dikkat çekti. Yeni binanın yapılması ve sonrasında Devlet Hastanesi’ne ait eski binaların yıkılması ile ortaya çıkacak geniş alanında otopark ve yeşil alan olarak kullanılacağına dikkat çekti ve sözlerine şöyle devam etti: “Bu proje ile trafik akışını da rahatlatmak istiyoruz. Bu kısa ve orta vadede bir çözümdür. Uzun vadeli çözüm için Cephanelikte bölge hastaneleri kurulması için gerekli yerler ayrılmıştır. Bu projemize milletvekilleri ve Büyükşehir yetkilileri de olumlu baktı. Şehrimizin menfaatine olan bu projenin finansmanı ile ilgili sorunları birlikte değerlendiriyoruz. Bu ülkede para sorunu yok, parayı buluruz önemli olan karar kılmaktır. Biz bu kentin 50–100 yıllık geleceğini planlıyoruz” dedi. Vali Gökhan Sözer’de benzer ifadelerde bulundu.” Bu sağlığın ve Kocaceli Devlet Hastanesi’nin geleceğini kurtarma projesidir. Hem yeşil alan, hem de otopark yapılarak kentin rahatlatılacağı çok ciddi bir çalışmadır. Vekillerimizde ön ayak olduğu bu projeyi bugün kamoyuna da sunuyoruz” dedi. AK Parti Kocaeli Milletvekili Sibel Gönül ”Çok doğru bir proje” tanımlaması yaptı. Diğer Milletvekili Fikri Işık’ta Onkoloji Hastanesi’nin arkasındaki Orman İşletmesine ait alanın Büyükşehir’e devredilmesine yönelik iki yıldır süren çalışmaların artık son aşamaya geldiğini belirterek “ Bu devir işlemi kısa sürede gerçekleştirilecek. Yeni hastane projesi kısa ve orta vadede sorunların çözümü adına önemli bir adım” dedi.