KARAR DOĞRU

Ocak 7, 2015  

“Anayasa Mahkemesinin seçim barajı kararını, isabetli, Meclis’in iradesine müdahale etmemek noktasında da doğru bir karar olarak değerlendiriyorum”

 

karak doğru

 

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, “Üretip de vatandaşa kriptolu telefon vermek gibi bir şeyimiz olamaz. TÜBİTAK’ın akıllı kriptolu telefon geliştirilmesi çağrısı yürüyor. Arzumuz bu çağrının ticarileşmesi ve vatandaşımız pazardan istediğinde akıllı kriptolu telefonu satın alabilmesi” dedi.

Anayasa Mahkemesinin, seçim barajına ilişkin kararının sorulması üzerine Işık, şunları kaydetti:

“Seçim barajı bireysel hak kapsamında değerlendirilemez. Seçim barajı ülkede TBMM’nin zamanında çıkardığı bir yasadan dolayı uygulanan baraj. Bunu tartışabiliriz, bu barajın düşürülmesi veya kaldırılmasını değerlendirebiliriz. Ama Anayasa Mahkemesinin bu konuyu bireysel başvuru kapsamında değerlendirmemiş olması, bana göre son derece isabetli bir karar oldu. Aksi olsaydı Meclis iradesine müdahale olarak algılanırdı. Önümüzdeki haziran seçimlerinin tartışma konularından biri de seçim barajının düşürülmesi ile ilgili konular olacak. AK Parti olarak bizim üç önerimiz vardı. Bir tanesi dar bölge ve sıfır baraj. Her bir milletvekilinin bir bölgeden seçilmesi, Türkiye’nin 550 ayrı seçim bölgesine ayrılması. İkinci öneri daraltılmış bölge, 3 veya 5 milletvekilinin oluşturduğu bölgelere Türkiye’nin ayrılması veya bugünkü durumun devamı. O dönemde muhalefet, ‘biz hiçbir şey istemiyoruz sadece barajı kaldırın’ noktasında durdu.”

Demokrasilerde iki şeyin çok önemli olduğunu belirten Işık, şöyle devam etti:

“Bu temsilde adalet bu çok önemlidir. Vatandaşın iradesinin TBMM’ye yansıması birinci derecede önemlidir. Demokrasilerde bir başka önemli olan da yönetimde istikrarın sağlanmasıdır. Burada temsilde adaletle yönetimde istikrar dengesini sağlamak açısından dünyanın pek çok ülkesinde seçim barajları var. Ama yüzde 10 barajı yüksek midir derseniz bu farklı bir tartışma. Önümüzdeki süreçte bunu Anayasa Mahkemesi değil siyaset kurumu, siyasi partiler tartışacak, inanıyorum ki bir uzlaşma sağlanacak. Ben, Anayasa Mahkemesinin verdiği kararı, isabetli bir karar, Meclis’in iradesine müdahale etmemek noktasında da doğru bir karar olarak değerlendiriyorum.”