Kartepe’nin eğitimi mercek altında.

Temmuz 1, 2011  

Milletvekilleri Azize Sibel Gönül ile Fikri Işık, Kartepe’deki eğitim kurumlarını mercek altına aldı. Eski bir eğitimci olan Kartepe Belediye Başkanı Şükrü Karabalık’ın ilçeye yeni eğitim kurumlarını kazandırmak ve mevcutların iyileştirilmesi yönünde yaptığı girişimlere milletvekilleri de destek verdi.

KARABALIK’IN ISRARLI GİRİŞİMİ

Kartepe’deki eğitim kurumlarının incelemesinde milletvekillerine ev sahipliği yapan Belediye Başkanı Şükrü Karabalık’a İl Genel Meclis Başkanı Fahim Kılıç, Ak Parti Kartepe İlçe Başkanı Hasan Kandaz, Kartepe Milli Eğitim Şube Müdürü Arif Sağlam, il genel ve belediye meclis üyeleri eşlik etti. Göreve geldiği ilk günden itibaren ilçeye farklı branşlarda eğitim kurumları kazandırarak eğitim çıtasını yükseltme hedefindeki Belediye Başkanı Şükrü Karabalık, merkezi yönetim ve hükümetin desteğini almak için ısrarlı girişimleri sonuç vermeye devam ediyor.

İKİ YENİ OKUL

Eski bir eğitimci olan Başkan Karabalık, ilçeye Anadolu Lisesi, Sağlık Meslek Lisesi, İmam Hatip Lisesi, Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi kazandırdı. Mevcut kurumların yanı sıra ilçeye önümüzdeki süreçte Kız Meslek Lisesi ile Anadolu Öğretmen Lisesi de kazandırma hedefindeki Başkan Karabalık’ın ısrarlı girişimlerine Ak Parti Kocaeli Milletvekillerinden de destek geldi. İlçeyi gezerek eğitim kurumu yapılacak alanları tespit eden heyet yapılacak düzenlemler üzerinde keşif yaptılar.

DURUM DEĞERLENDİRMESİ

Vekiller yeni okullar için Suadiye’de Yıldız Entegre Ticaret Meslek Lisesi arkasındaki boş alan ile boş durumdaki pansiyon binasını gezdiler. Bu alanların değerlendirilerek Anadolu Öğretmen Lisesi’nin yapılabirliliği incelendi. Öte yandan Derbent’te de Ata İlköğretim Okulu binasının Derbent İlköğretim Okulu’na taşınması ile elde edilecek boş kurumun da Kız Meslek Lisesi olarak kullanılması için durum değerlendirilmesi yapıldı.

EK BİNA İHTİYAÇLARI

Kartepe’deki eğitim kurumları arasında ek binaya ihtiyacı olan acil okulların taleplerine de çözüm arayan heyet, Köseöy, Acısu, Uzunçiftlik ve Rahmiye’de de inceleme yaptı. İstasyon İlköğretim Okulu, Gazi İlköğretim Okulu ve Halise Türkkan İlköğretim Okullarına öğrencilerin güvenli ve rahat ulaşımını sağlayacak ek binaların yapılabileceği alanların tespiti yapıldı.

DEVAM EDEN ÇALIŞMALAR

Kartepe İlçesi’nde hayırsever kişi ve dernekler yardımıyla temelleri atılan Kamer Öncel Sağlık Meslek Lisesi ile İmam Hatip Lisesi inşaat alanları da gezildi. Önümüzdeki eğitim öğretim yıllarına yetiştirilmesi hedeflenen iki okulda da gelinen noktayı yerinde gören vekilleri katkı verenlere teşekkür ettiler. Son olarak Acısu İlköğretim Okulu ve Eşref Uslu İlköğretim Okulu’nun tamamlanan ek binalarını da gezildi.