KIBRIS MÜZAKERELERİNİ YAKINDAN TAKİP EDİP DESTEKLİYORUZ

Mart 2, 2016  

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık: “Kıbrıs müzakerelerini yakından takip edip destekliyoruz. Müzakere sürecinin bir barış anlaşmasıyla sonlandırılmasını istiyoruz”dedi.

12768364_428707160672851_371880174101309043_o 
KKTC’de günübirlik resmi temaslarda bulunan Bakan Işık, Lefkoşa’daki Alayköy Organize Sanayi Bölgesi’ni ziyaret etti. 
Burada ayakkabı üretim atölyesini gezen Işık, fabrikanın sahibi Zihni Özipek ve fabrika çalışanları ile sohbet etti. Fabrika sahibi Özipek ziyarette, Işık’a kendisi için imal ettiği ayakkabıyı hediye etti.
Işık da Özipek’e, KKTC Posta Dairesi’nin “Kaybolmaya Yüz Tutan Meslekler Anma Pul Serisi” çerçevesinde bastığı, üzerinde Zihni Özipek’in fotoğrafının da bulunduğu pullardan birinin büyütülmüş baskısını takdim etti.

Bakan Işık daha sonra KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı tarafından Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ında kabul edildi. Kabulde Işık’a, Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Derya Kanbay ile KKTC Ekonomi Sanayi ve Ticaret Bakanı Sunat Atun eşlik etti.  

Kabulde konuşan Bakan Fikri Işık, KKTC’de bulunmaktan dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek, kardeş ülke KKTC’nin her zaman yanında olduklarını ve bundan sonra da olacaklarını vurguladı.
KOBİ’ler ve sanayiciler arasındaki işbirliğinin geliştirilmesi adına güzel çalışmalar yapıldığına işaret eden Işık, Kıbrıs müzakerelerini yakından takip edip desteklediklerini, müzakere sürecinin bir barış anlaşmasıyla sonlandırılmasını istediklerini dile getirdi.

Işık, sanayi, bilim ve teknoloji alanında KKTC ile Türkiye arasındaki işbirliğini artırmak istediklerini de sözlerine ekledi. 

 “Türkiye’nin verdiği destek KKTC için önemli”

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı da iki ülke arasındaki KOBİ’lerin işbirliğinin değerli olduğunu belirterek, KOBİ’lerin ülke ekonomisinin lokomotifi ve görünmez kahramanları olduğunu söyledi.

KKTC’de, AR-GE çalışmalarına önem verilmesi gerektiğine işaret eden Cumhurbaşkanı Akıncı, dünyanın artık teknoloji üzerine kurulu olduğunu, bu teknolojiyi en yeni ve en hızlı şekilde yakalamanın önemli olduğunu vurguladı.

Akıncı, Türkiye’nin verdiği desteğin KKTC için önemli olduğunu belirterek, “Kıbrıs’ta halkı bir daha mağdur etmeyecek, adil, kalıcı, özgürlük ve eşitliğe halel getirmeyecek ve her iki toplumun güvenle yaşayabileceği bir çözüm için iyi niyetle görüşmeleri sürdürüyoruz” şeklinde konuştu. 

Bakan Işık görüşmenin ardından Kıbrıs Türk Barış Gücü Komutanlığı’nı ziyaret etti.