KİMSENİN MORALİ BOZULMASIN

Mart 14, 2014  

IMG_0742IMG_0722IMG_0758IMG_0724

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, ‘Türkiye 2002 yılında silah ithal ederken, bugün kendi silahını kendi yapan bir ülke haline geldiğini belirterek, “Bundan rahatsız olanlar var. Artık bir rakibiz. Türkiye’de son dönemde yaşananlar hiç kimsenin moralini bozmasın. Bu filmleri çok izledik” dedi.

 

Bakan Işık, Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen “Ülkemiz Ekonomisinin Bugünü, Geleceği ve Küresel Ekonomide Yaşanan Gelişmeler Konferansı”nda yaptığı konuşmada küresel krizin ortaya çıkışı ve sonrasında net olarak reel ekonominin ne kadar önemli olduğunun görüldüğüne işaret etti.

Kamu maliyesi ve bankacılıkta düzenlemelerle risk oranlarını azalttıklarını, kamunun borç yükünün artık yönetilebilir seviyelere indiğini, reel sektörün önünü açtıklarını ve ekonominin direnç kazandığını belirten Işık, son 11 yılda gerçekleştirilen başarıların kalıcı hale getirilmesi gerektiğini vurgulayarak, Türkiye’nin 2023 hedeflerini anımsattı.

Bakan Işık, “2002 yılından bugüne kadar yaptığımız işlerin meyvelerini alıyoruz. Biz başardık ancak daha iyisini başarırız. Bu ülke daha iyisini başarır. Daha fazlasını başarır. Uşak nasıl başarıyorsa Türkiye de başarır” dedi.

Teknolojide bir vites daha yükseltmek gerektiğini söyleyen Işık,  bu konuda Ar-Ge ve inovasyona çok ciddi destekler verdiklerini dile getirdi.

Türkiye’nin kendi ayakları üzerinde çok daha dik duran bir ülke olacağını, çok önemli gelişmeler sağladıklarını anlatan Işık, “Türkiye 2002 yılında silah ithal ederken, bugün kendi silahını kendi yapan bir ülke haline geldi. Gemiden tanka, toptan helikoptere, insansız hava aracına kadar her şeyi yapıyor. Kendi uydumuzu yapıyoruz, savaş uçağını da yapacağız” dedi.

“Yolla yolsuzluk beraber olmaz”

Bundan rahatsız olanların bulunduğunu kaydeden Işık, şöyle devam etti: “Artık bir rakibiz. Türkiye’de son dönemde yaşananlar hiç kimsenin moralini bozmasın. Bu filmleri çok izledik. Bu yaşanan olaylar çok yaşandı. Atılan iftiralar sadece Recep Tayyip Erdoğan’a atılmadı, rahmetli Menderes’e de attılar. Bugüne ne kadar benziyor. Rahmetli Menderes bunun bedelini canıyla ödedi ancak Türkiye çok daha ağır ödedi. Aynı oyuna izin vermeyeceğiz. Yolla yolsuzluk beraber olmaz. Yol varsa yolsuzluk yoktur, yolsuzluk varsa yol yoktur. Ülkenin kaynakları ikisine birden aynı anda yetmez. Yol yapıyorsanız yolsuzluğa kaynak kalmaz. Biz bunları sizin vergi gelirinizle yapıyoruz.

Türkiye’de 22 bankanın batırılıp 40 milyar dolar yükün bu gariban milletin sırtına yüklendiğini biliyoruz. O dönemde ne kadar duble yol yapıldı bir düşünün. Artık hızlı trenler, otobanlar, duble yollar ortada. Yatırımlar devam edecek. İstikrar varsa yatırım var, ihracat var, güç var. 30 Mart’ta bu noktada gereken kararı en güzel şekilde vereceksiniz, buna inanıyorum.”