KOCAELİ BİLİM MERKEZİ AÇILIYOR

Nisan 17, 2015  

Başlıksız-4

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık:”Bilim merkezleri sayesinde çocuklarımız daha yaratıcı, üretken ve kendine güvenen bireyler olarak yetişecekler”

Öğrencilerin bilimle “dokunarak” ve “oynayarak” tanışmasını amaçlayan Kocaeli Bilim Merkezi yarın açılacak.  Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, “Bilim merkezleri sayesinde çocuklarımız daha yaratıcı, üretken ve kendine güvenen bireyler olarak yetişecekler” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılışı yapılması planlanan merkezin yaklaşık 3 bin metrekarelik bir alanda inşa edildiğini ifade eden Işık, merkezin dünyada alanında öncü üretim ve tasarım firmalarının işbirliğiyle yapıldığını söyledi.

Merkezde 5 farklı temada 161 sergi alanın yer alacağını belirten Işık, ayrıca eğitim bilimleri alanında çocukların ve gençlerin eğitsel çalışmalar yapabileceği robotik, biyoloji ve kimya alanına yönelik çalışma ve etkinliklerin gerçekleştirileceği 3 atölyenin de bulunacağını anlattı.

Işık, merkezlerin kuruldukları şehirlere hareketlilik getireceğini vurgulayarak, “Bilim merkezleri sayesinde çocuklarımız daha yaratıcı, üretken ve kendine güvenen bireyler olarak yetişecekler” dedi.

Merkezlerin farklı yaş gruplarından, farklı birikime sahip bireyleri bilimle buluşturacağına işaret eden Işık, “Kamu veya özel sektör kaynaklarıyla finanse edilen bilim merkezleriyle; kamu yararı gözeterek ve kar amacı gütmeyerek, bilim ve teknolojiyi anlaşılır ve ulaşılır hale getirmeyi, deneysel ve uygulamalı etkinliklerle desteklemeyi ve toplum gözünde önemini artırmayı amaçlıyoruz” diye konuştu.

Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulunun, “bilim merkezlerinin 2023 itibarıyla tüm illerde kurulmasına yönelik çalışmaların, yerel yönetimlerle işbirliği halinde gerçekleştirilmesi”ne ilişkin kararı doğrultusunda, ilk aşamada büyük şehirlerde, ikinci aşamada da diğer illerdeki bilim merkezi projeleri destekleniyor. Türkiye’de bilim merkezleri projelerine 2023’e kadar 1 milyar liranın üzerinde kaynak aktarılması öngörülüyor.