KOCAELİ YÜKSEK TEKNOLOJİLİ ÜRETİMİN ÜSSÜ OLSUN

Şubat 12, 2014  

IMG_2426IMG_2429

IMG_2415IMG_2407

 

Başiskele’de düzenlenen sanayi değerlendirme toplantısına katılan Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık, kamu kurumları temsilcileri ve iş adamlarının sorunlarını dinledi.

Basına kapalı yapılan toplantının ardından açıklama yapan Işık, programın, kentteki OSB’lerin ve sanayicilerin sorunlarına yönelik çok kapsamlı ve verimli geçtiğini belirtti.

Işık, toplantıda dile getirilen sorunları not aldıklarını, sorunların takibi ve çözümü noktasında gerekenlerin yapılacağını ifade ederek, “Kocaeli, yüksek teknolojiye dayalı üretimin yapıldığı Türkiye’nin merkez üssü olsun istiyoruz” diye konuştu.

Türkiye’nin ilk 500 sanayi kuruluşu arasında, Kocaeli’den 92 firmanın bulunduğunu vurgulayan Bakan Işık, şunları söyledi: “Bu 92 firmadan sadece 19’unun Ar-Ge merkezi var. Bu sayıyı mümkün olursa, tamamına, mümkün olmazsa en az 50’nin üzerine çıkarma çağrımız oldu. Bunu özellikle talep ediyoruz. İlk 500’ün içerisindeki 92 firmadan mümkünse hepsi Kocaeli’de Ar-Ge merkezi kursun. Ar-Ge merkezlerinde teknoloji üretiliyor ve teknolojinin üretime yansımasın da ciddi katma değer oluşuyor, şirketin karlılığı yükseliyor, rekabet şansı artıyor. Bunu özellikle sanayicilerimizden talep ettik. Bu arada son dönemde mevzuatta, kanunda yaptığımız değişikliklerle yerli üretimi destekleyen ciddi adımlar attık. Bunları arkadaşlarla paylaştık.”