KOCAELİ’NE 8 GÖLET YAPILACAK

Haziran 15, 2012  

AK Parti Milletvekili Fikri Işık, dün köy muhtarları ile parti il binasında bir araya geldi. Köylüler ile Orman İşletme arasında, köylülere ormanda verilen makta odunları ile ilgili yaşanan sorunun gündeme getirildiği toplantıda, muhtarlar Orman İşletme’nin makta payını müteahhitlere vermesinin doğru olmadığını belirtti. Işık, Akmeşe Barajı için çalışmaların başlayacağını söyledi.

SORUNU ÇÖZECEĞİZ
Gebze, Derince, Körfez, Kandıra ve İzmit’ten 25 köy muhtarının katıldığı toplantıda Körfez Muhtarlar Derneği Başkanı Engin Öztürk, orman köylerinde, orman kesimi ile ilgili sorunlar yaşadıklarını belirtti. Orman İşletme’nin kesimi müteahhit ya da firmalara yaptırmaya başladığını söyleyen Öztürk, “Köylünün tek geçim kaynağı olan ormandaki makta payı elimizden alınıyor. Ciddi sorunlar yaşıyoruz. Odunun nakliyat fiyatlarının yüksek olması da bizim için sorunlara neden oluyor. Orman İşletme artık işi ticarete döktü. Makta zaten köylünün hakkı” dedi. Işık, dinlediği muhtarlarla birlikte Orman İşletme Bölge Müdürlüğü’ne giderek her iki tarafı da dinleyeceklerini söyledi. Maktanın köylünün hakkı olduğunu vurgulayan Işık, işin tüccarlığa dönüştürülmeden sorunun çözeceklerini söyledi.

KOCAELİ’NE 8 GÖLET
Ormanlara ticari gözle bakılmaması gerektiğini söyleyen Işık, tarım alanında ilde yapılan çalışmaları anlattı. Türkiye’de ilk kez Derince’de toprak toplulaştırması yapılacağını söyleyen Işık, “Derince’de bu çalışmalar başladı. Yapılacak çalışma ile teknik tarım yapmanın alt yapısı oluşturulacak. Bu durum köylü için büyük şans” dedi.

BARAJI ANLATTI
Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın 1000 günde 1000 gölet projesi kapsamında Kocaeli’de 8 gölettin yapılacağını vurgulayan Işık, yapılacak göletlerle tarım alanında yaşanan sıkıntıların giderileceğini kaydetti. Teknik tarım ile birlikte çiftçinin fabrikadaki işçiler gibi para kazanacağını ifade eden Işık, Akmeşe’de baraj yapımı için çalışmaların başladığını kaydetti. Barajın içme suyu ve sulama suyu için kullanılacağını söyleyen Işık, “Artık kentin tarım suyu sorunu da çözülüyor” dedi.