Körfez Ticaret Odası Ziyareti

Eylül 2, 2010  

Kocaeli Milletvekili Fikri Işık, “Körfez’de Sanayi Gelişecek”


 


Adalet ve Kalkınma Partisi Kocaeli Milletvekili Fikri Işık, Körfez İlçe Başkanı Engin, Körfez Ticaret Odası tarafından düzenlenen kahvaltı organizasyonunda Körfez’deki iş adamları ile bir araya gelerek güncel konuları tek tek ele aldılar.


 


Katılımın oldukça yoğun olduğu ziyarette Körfez Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Efe, Meclis Başkanı Osman Çalık, Meclis Divanı, Yönetim Kurulu ve Meclis Üyeleri de hazır bulundu.


 


Körfez Ticaret Odası’nda Gündemdeki Konular Görüşüldü


 


Körfez Ticaret Odası’nın ev sahipliği yaptığı kahvaltı organizasyonunda Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Efe, Körfez’in Kocaeli sanayisinde çok önemli bir yere sahip olduğunu söyledi. Efe, Kocaeli Milletvekili Fikri Işık’a Kocaeli’ de ve Körfez’deki ticari faaliyetlerin ele alındığı, ülkemiz gündemindeki önemli konuların görüşüldüğü bu toplantıya katıldığından dolayı teşekkür etti.

 


 


Seyirci Değil Oyuncu Olmayı Hedefliyoruz


 


Adalet ve Kalkınma Partisi Kocaeli Milletvekili Fikri Işık ülkemizde ticaretin gelişmesi için önceliği komşularımızla yapılan ihracata verdiklerini söyledi ve “ Adalet ve Kalkınma Partisi olarak ağır bir gündemi yönetiyoruz. Günümüz dünyasında yeni güç merkezleri oluşuyor. Daha önceden bu güç merkezinde Türkiye’yi saf dışı görenler artık Türkiye’yi kendi yanlarına çekmeye çalışıyorlar. Fakat artık dünyanın ne yöne doğru gittiğini gören ve kendini bu yönde hazırlayan bir hükümet var. Biz bu yeni yapılanmada önceliğimizi komşularımızla yaptığımız ticarete verdik. Bugün komşularımızla yaptığımız ihracatın arttığını görüyoruz. Komşularımızla aramızda hiçbir problem kalmamasını hedefliyoruz.” dedi.


 


Işık, Demokratik Açılımı Ekonomik ve Sosyal Boyutları Ele Aldı


 


Kocaeli Milletvekili Fikri Işık demokratik açılımı sadece siyasi bir olay görmediğini, GAB ve KOB projelerinin 2013 yılında bitirilerek Konya Ovası’ndan Van’a kadar olan bölgeni Türkiye’ nin tarımsal üstü olacağını ve bu projeler gerçekleştiğinde bölgede işsiz insan kalmayacağını, terörün zeminin bu şekilde kuruyacağını söyledi. Demokratik açılımın ekonominin boyutunun bu olduğuna değinen Işık, sosyal boyutunun ise toplumun birleşmesinden, kardeşlikten geçtiğini belirtti. Konuşmasının devamında “Biz Demokratik açılımı siyasi bir olay olarak görmüyoruz. Yeter ki terör bitsin, bu ülke teröre kurban vermesin. Bu sorunu görmezlikten gelmek büyük bir yanlışlıktır. Terör bitecek ve bu topraklarda terörüm yeşereceği bir zemin kalmayacak. Bunun yolu kardeşlikten

geçmektedir.” dedi.

 


 


Kocaeli’ ye ve Körfez’e İleri Teknolojiyi Getirmek İçin Çalışıyoruz


 


Körfez arazisinin çok değerli olduğunu vurgulayan Kocaeli Milletvekili Fikri Işık,  “Kalkınma Ajansı’nın Kocaeli’nde Kurulması için ciddi gayret gösterdik ve bunu da başardık. Kalkınma Ajansları ile bu kente yatırım yapacak kişiler ilk teması yine kentimizin insanları ile kuracaklar. Bu noktada bizim arzumuz gerek Körfez’imizde gerekse Kocaeli’mizde yüksek yatırım yapmak isteyen insanların yolunu açmaktır. İleri teknoloji alanları, geniş araziler gerektirmeyen, üretilen ürünün ülke ekonomisine büyük katma değer sağladığı alanlardır. Bununla ilgili çalışmalar yapıyoruz.” dedi.


 


Hereke Projesi Kocaeli’ yi İlgilendiren Önemli Bir Projedir


 


Hereke Projesi ile Hereke’ yi ipek halıda dünyanın merkezi haline getirmek için çalışıyoruz. Bu konuda da ciddi yol aldık. Bu proje sadece Hereke için değil ilimiz için önemli bir projedir.


 


Işık, “Pektim Arazisi İçin Beraber Çalışabiliriz”


 


Toplantı devamında Kocaeli Milletvekili Fikri Işık, Körfez Ticaret Odası Yönetim Kururlu Başkanı Mustafa Efe’nin yönelttiği “ Körfez İçin Projeleriniz Var Mı,Düşünceleriniz nelerdir?” sorusunu cevaplandırdı.  Kocaeli Milletvekili Fikri Işık Körfez’de uzun zamandır süregelen Pektim arazisi sorununun çözülmesi için kendilerinin de destek olabileceğine değinerek “Şu an merkezleri İzmir’de olan Pektim arazisinin sahipleri Körfez sanayisini destekleyecek projelere açık olduklarını bizlere ilettiler. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Körfez Belediyesi, Körfez Ticaret Odası ve gerekirse bizlerin de desteği ile bu arazinin değerlendirilmesi için çalışabiliriz. Körfez’de eğitim, sağlık ve ulaşım başta olmak üzere her alanda destek vermeye çalışıyoruz.