Korganlılar Güreş Şöleni

Eylül 2, 2010  

Pehlivanların er meydanı Başiskeleydi

Kocaeli Milletvekili Fikri Işık Başiskele Belediyesi ve Kocaeli Korganlılar Derneği’nin birlikte düzenlediği Yağlı Güreş Şölenine katıldı.

Kortejle Başladı

Güreş Şöleni, Karadenizliler Mahallesinde bulunan Korganlılar Derneği önünden başlatılan kortejle start aldı. Büyükşehir Belediye bandosuyla birlikte gerçekleşen yürüyüşe yoğun ilgi vardı. Güreşin yapılacağı alanda son bulan kortejin ardından şölen saygı duruşu, İstiklal Marşı ve Kur’an-ı Kerim’in okunmasıyla başladı. İlk karşılaşmalar minikler arasında gerçekleşti. Güre müsabakalarını; Tarihi Edirne Kırkpınar Başpehlivanı Mehmet Yılmaz Cino, Davut Aslan, meşhur Göçmen Recep, cetvel hakemi Yusuf Yüksel, Meydan Başhakemi Mustafa Tülü ve Güreş İl Temsilcisi Ziya Ürük yönetti. Geleceğin Başpehlivanı olmak için ilk önce minikler 3 grupta; teşvik, tozkoparan, deste küçük, deste büyük, küçük orta küçük boy, küçük orta büyük boy, büyük orta, Başaltı ve Baş dallarında mücadele ettiler. Güreşçiler rakiplerinin sırtını yere getirebilmek için büyük uğraş verdi.

Çok Geniş Katılım

Başiskele Belediyesi ve Korganlılar Derneğinin organizasyonuyla gerçekleşen Güreş Şölenine Başiskele Belediye Başkanı Hüseyin Ayaz yurtdışında bulunması nedeniyle katılamadı. Tüm gün devam eden organizasyona program süresince birçok kişi katıldı. Programın açılışını Kocaeli Milletvekilleri; Fikri Işık ve Eyüp Ayar, Ak Parti İl başkanı Zeki Aygün, Ak Parti İl Başkan Yardımcısı Mahmut Civelek, Başiskele Kaymakamı Selami Aydın, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili İlyas Şeker, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Mustafa Çöpoğlu, İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan,  meclis üyeleri, siyasi parti temsilcileri, Kocaeli’de bulunan Ordu ili hemşeri dernekleri, katıldı

Ulusallaştırılacak

Açılış konuşmasını yapan Kocaeli Korganlılar Derneği Başkanı Yunus Şener profesyonel anlamda düzenlenen 3. güreş organizasyonunu yaptıklarını, güreşlerin karakucak temeliyle sevdayla, kavgasız gürültüsüz, hoşgörülü şekilde bugünlere kadar geldiğini, bir sevda ile başlayan bu faaliyeti ulusal hale getireceklerini belirterek desteğinden dolayı Başiskele Belediye Başkanı Hüseyin Ayaz ve ekibine teşekkür etti. Başiskele Kaymakamı Selami Aydın ise konuşmasında “İlçemiz kurulalı 2 yıl oldu. Kurulduğunda belediyemizle el ele vererek ilçe sınırları içinde var olan gelenek ve göreneklerimizi, güzel uygulamalarımızı bundan sonraki sürece daha etkili, coşkulu ve katılımcı bir şekilde taşımayı görev bildik. Sporun önemi büyük iken ata sporuna sahip çıkan ve gelecek nesillere aktarmaya gayret eden herkese teşekkür ederim” dedi.

Yardımlar Sürecek

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili İlyas Şeker konuşmasına yurtdışında olan İbrahim Karaosmanoğlu’nun selamını ileterek sözlerine başladı. “2004 yılından itibaren gerek sporu gerek gençleri gerekse hemşeri derneklerini önemsedik. Başkanımız eğitimci olması nedeniyle gençlere büyük önem veriyor. Kocaeli’de amatör spor kulüplerinin tamamının malzeme yardımı ayrım gözetmeksizin yapılıyor. Bu kulüplerde spor yapan çocuklarımızın amacı para kazanmak değil tamamıyla kişisel gelişimlerine katkı sağlamaktır. Yardımlarımız devam edecek” dedi.

Çayırdan Kırkpınar’a

Kocaeli Milletvekili Fikri Işık ise, “Bir milletin, uluslararası rekabette var olmasının en önemli şartlarından biri kendine ait değerleri muhafaza etmesi, onları geliştirmesi ve geleceğe taşımasıdır. Ata sporumuzun çocuklarımız tarafından öğrenilmesi, benimsenmesi, sevilmesi, icra edilmesi ve gelecek nesillere taşınması konusunda büyük organizasyona imza atıyorlar. Bu etkinlikten dolayı Korganlılar Derneği yöneticilerine teşekkür ediyorum. Kırkpınar başpehlivanının bu çayırdan çıkmasını temenni ediyorum” dedi.

Başpehlivan birinciliği için müsabaka yapan Ahmet Kavakçı’nın kispetinin yırtılmasıyla yarışmayı kaybetti. Fazla efor harcamayan Gökhan Arıcı bu sayede Güreş Müsabakalarında başpehlivan oldu. Kupasını Kocaeli Milletvekili Eyüp Ayar’dan aldı.