KOSGEB 3. KOBİ VE GİRİŞİMCİLİK ÖDÜLLERİ VERİLDİ

Ocak 29, 2015  

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık: “Girişimci Bilgi Sistemi’ne göre 2006 yılında 1 milyon 803 bin olan KOBİ sayısı, 2013 yılı sonunda 1 milyon 162 bin artışla 2 milyon 965 bine ulaştı”

 

Başlıksız-1

Bakan Işık, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun da katıldığı, “KOSGEB 3. KOBİ ve Girişimcilik Ödül Töreni’nde, KOBİ’lerin sadece Türkiye’de değil dünyada da ekonomilerin dinamoları olduğunu söyledi.

KOBİ’lere çok önemli destekler sunduklarını anlatan Işık, bakanlığın Girişimci Bilgi Sistemi’ne göre 2006 yılında 1 milyon 803 bin olan KOBİ sayısının, 2013 yılı sonunda 1 milyon 162 bin artarak 2 milyon 965 bine ulaştığını belirtti.

Işık, şu anda Türkiye’deki işletmelerin yüzde 99,85’inin KOBİ olduğunu, istihdamın yüzde 75,8’inin ve ihracatın yüzde 59,2’sinin de KOBİ’ler tarafından sağlandığını kaydetti.

 “Tasarım desteğini son noktaya getirdik”

İşletmelerin; ölçeği büyüdükçe, ihracatı arttıkça, teknoloji düzeyi yükseldikçe karını arttırdığına dikkati çeken Işık, bunun çok önemli bir gösterge olduğunu ve bakanlık olarak desteklerini bu noktaya yoğunlaştıklarını vurguladı. İhracatı arttırmaya yönelik destekleriçoğaltarak sunmaya devam edeceklerinin altını çizen Işık, istihdam desteğini arttırmaya gayret ettiklerini ifade etti. KOBİ’lerin daha fazla tasarım yapması, kendi yapamıyorsa tasarım hizmeti almasına yönelik vergi ve teşvik kolaylıkları getirmeye yönelik çalışmalarıson noktaya getirdiklerini anlatan Işık, şöyle konuştu:

“KOBİ’ler için önemsediğimiz bir başka kavram da kurumsallaşma, rekabet gücü ve markalaşma. KOBİ’ler ne kadar kurumsallaşırsa Türkiye’nin ekonomi geleceği o kadar teminat altına alınacak. Sadece Türkiye’de değil dünyada 3. nesilden 4. nesile geçişte, KOBİ’lerde yüzde 90’ının üzerinde sahiplik değişmesi oldu. Bazı KOBİ’ler tamamen üretimin dışında kalıyor, bir çoğu da el değiştiriyor. Kurumsallaşma bu noktada son derece önemli. KOBİ’lerin küresel pazarlara erişimi için çok yoğun çalışmalar yapıyoruz.”

 “282 bin kişi girişimcilik eğitimi aldı”

Işık, KOBİ’lerin finansmana erişimini kolaylaştıracak çalışmalar da yürüttüklerini, farklı alternatif finansman modelleriyle KOBİ’leri desteklemeye devam ettiklerini bildirdi.

“Girişimcisi olmayan bir ülkenin sürdürülebilir kalkınmayı başarma şansı yok” diyen Işık, bunu erken fark eden ülkelerin çok önemli gelişmeler sağladığını ifade etti. Japonya’nın 17. yüzyılda bunu kavradığını girişimcilere devlet desteği vermeye başladığınıkaydeden Işık, Türkiye’nin bu konuda çok geç kaldığını söyledi.

Türkiye’de 2002 yılına kadar bin kişinin girişimcilik eğitimi aldığına işaret eden Işık, bugün bu sayısının 282 bine ulaştığını bildirdi. Işık, 2010 yılından bugüne kadar 1 milyar 131 bin lira girişimcilik desteği verdiklerini belirtti. Ar-Ge ve inovasyona son 5 yılda 236 milyon lira kaynak ayırdıklarına dikkati çeken Işık, KOBİ ve girişimcilerin kefalet problemini de kredi garanti fonuyla aştıklarını ifade etti.

Işık, dün Tahran’da D-8 ülkeleri nezdinde KOSGEB öncülüğünde KOBİ’ler arası işbirliği anlaşması imzaladıklarını da anımsattı.