KOSGEB’DEN KOBİ’LERE 351 MİLYON LİRA DESTEK

Ocak 25, 2016  

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık: “Geçen yıl 38 bin KOBİ ve girişimciye, KOSGEB aracılığıyla 351 milyon lira destek sağlandı” dedi.kosgeb

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, geçen yıl 38 bin KOBİ ve girişimciye Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) aracılığıyla 351 milyon lira destek sağlandığını belirterek, “Bu miktarın 160 milyon lirası genel destek programı, 126,5 milyon lirası girişimcilik desteği, 54 milyon lirası Ar-Ge, inovasyon ve endüstriyel uygulama destek programı, 8 milyon lirası güç birliği destek programı ve 2,5 milyon lirası da KOBİ proje destek programından oluştu” dedi.

Işık, KOSGEB desteklerine ilişkin yaptığı açıklamada, Türkiye’nin geldiği noktada girişimci ve KOBİ’lerin büyük payı olduğunu bildirdi.

Işık, bakanlığın Girişimci Bilgi Sistemi verilerinde de KOBİ’lerin ihracattaki ve gelir artışındaki rolünün net olarak görüldüğüne dikkati çekerek, “İhracatımızı 500 milyar dolar seviyesine, milli gelirimizi 2 trilyon dolara KOBİ’lerimiz taşıyacak. KOSGEB aracılığıyla KOBİ’lere sağladığımız destekler, katlanarak artacak” diye konuştu.

Geçen yıl 38 bin KOBİ ve girişimciye KOSGEB aracılığıyla yaklaşık 351 milyon lira destek sağlandığına işaret eden Işık, “2015 yılında KOBİ’lere verilen bu miktarın 160 milyon lirası genel destek programı, 126,5 milyon lirası girişimcilik desteği, 54 milyon lirası Ar-Ge, inovasyon ve endüstriyel uygulama destek programı, 8 milyon lirası güç birliği destek programı ve 2,5 milyon lirası da KOBİ proje destek programından oluştu” ifadesini kullandı.

 “Hedef, yenilikçi ve rekabetçi KOBİ sayısını yükseltmek”

Ülkedeki girişimci havuzunu büyütmek ve daha fazla işletmenin kurulmasını sağlamak istediklerini vurgulayan Işık, çoğalan desteklerle yenilikçi ve rekabetçi KOBİ sayısını yükseltmeyi hedeflediklerini dile getirdi. Destek çeşidi ve miktarlarının arttığına değinen Işık, bütçede KOSGEB’e ayrılan her bir kuruşu dahi girişimcilere, işletmelere ve KOBİ’lere aktaracaklarını bildirdi.

Bakan Işık, işletmelerin niteliğini yükseltmeye odaklandıklarını belirterek, KOBİ’lerin seviyesini yükseltmenin en önemli öncelikleri olduğunu ifadesini kullandı.

Güçlü KOBİ’ler olmadan güçlü bir ekonomi inşa edilemeyeceğine işaret eden Işık, desteklerle KOBİ’lerin gücüne güç katmaya devam edeceklerini söyledi.

Işık, sağlanan desteklerin yerinde kullanılmasının önemine işaret ederek, bu bağlamda KOSGEB’in, ucuz finansman kaynağı olarak görülmesini istemediklerini de kaydetti.