KOÜ AR-GE ve İNOVASYON KAPASİTEMİZE DAHA FAZLA KATKI SAĞLAYACAK

Aralık 5, 2014  

KATKI SAGLAYACAK2

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Kocaeli Üniversitesi’nin (KOÜ), Türkiye’nin Ar-Ge ve inovasyon kapasitesine önemli katkılar sağlayacak bir üniversite olacağını söyledi.

KOÜ Rektörlüğü’ne atanan Prof. Dr. Sadettin Hülagü’yü ziyaret eden Işık, burada yaptığı konuşmada, 1999 Marmara Depremi’nde çok büyük bir yıkım yaşanan üniversitenin, AK Parti iktidarları döneminde çok büyük kaynaklarla desteklendiğini ve üniversitenin yeniden ayağa kalktığını vurguladı.

Hülagü’yü de tebrik eden Işık, KOÜ’nün 80 bin civarında öğrencisiyle Türkiye’nin en büyük üniversitelerinden biri olduğunu belirtti.

Işık, KOÜ’de yeni bir dönemin başladığını, Rektör Hülagü’nün yeni ekibini oluşturduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“İnanıyorum ki bu dönemde de KOÜ de önemli bir sıçramayı yaşayacak. Özellikle Türkiye’nin ihtiyacı olan bilim ve teknoloji alanında bu dönemde de Türkiye’nin en saygın, bilim ve teknolojiye en fazla katkı sunan, özellikle gerek sağlık bilimlerinde, gerek mühendislik bilimlerinde, gerekse sosyal ve temel bilimlerde Türkiye’nin Ar-Ge ve inovasyon kapasitesine önemli katkılar sağlayacak bir üniversitemiz olacak.”

KOÜ’de, 2002’de fakülte sayısının çok az olduğunu, yapılaşma çalışmalarına yeni başlandığını anımsatan Bakan Işık, “Her yıl çok ciddi ödenekler aktararak, kampüsün bu hale gelmesinde önemli bir destek vermiş olduk. Bu desteğimiz artarak devam edecek. Ben de bu şehrin insanı, milletvekiliyim ve bakanlık görevim sürdürkçe, üniversitemizi her alanda desteklemenin gayreti içinde olacağım” şeklinde konuştu.

Işık, üniversitelerin, şehirlerin markalaşmasında en önemli aktörlerden biri olduğunu vurgulayarak, “Bazı şehirler takımlarıyla bilinir, bazı şehirler üniversiteleriyle bilinir. İnşallah Kocaeli’nin marka değerini Kocaeli Üniversitesi’nin yapacağı katkıyı birlikte arttıracağız” dedi.

Rektör Hülagü ise ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Üniversitemizde yeni bir yönetim dönemi başlıyor. Sizlerin de desteğiyle üniversitemizi daha ileri götürmek için tüm gayretimizle çalışacağız” ifadelerini kullandı.

Üniversitede bine yakın öğretim üyesi kadrosu ve 5 bin personelin bulunduğunu belirten Hülagü, Kocaeli’nin yaşayan bir şehir olduğunu ve üzerilerine büyük bir görev düştüğünü kaydetti.