“HER KRİZ DÖNEMİ BİZİM GİRİŞİMCİLİK RUHUMUZA DARBE VURUYOR”

Şubat 21, 2014  

IMG_3746IMG_3677IMG_3788IMG_3828

 

“Ülkemizin 2023 hedeflerine ulaşması noktasında bilim ve teknoloji ile girişimciliği olmazsa olmaz olarak görüyoruz”

EY’nin (Ernst&Young)  9’uncusunu düzenlediği “Yılın Girişimcisi” ödül töreninde konuşan Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, hiçbir başarının tesadüf olmadığını, bugün başarıyı yakalamış bütün ekonomilerin hikayelerinin altında disiplinli ve çok çalışmanın olduğunu ifade etti. Bakan Işık, “Başarı için sadece parlak fikir ve cesaret yetmiyor. Aynı zamanda doğru ve stratejik adımların atılması gerekiyor” diye konuştu.

Türkiye’nin dünyanın irili ufaklı tüm ülkelerine ihracat yaptığını anımsatan Işık, ihracat için girişimcilerin çok önemli olduğunu,  girişimcilerin güçlü organizasyonlarla hareketle geçirilmesi gerektiğini söyledi.

“Ülkemizin 2023 hedeflerine ulaşması noktasında bilim ve teknoloji ile girişimciliği olmazsa olmaz olarak görüyoruz” diyen Işık, girişimciliğin desteklenmesi adına önemli adımlar attıklarına dikkati çekti.

“Fikri olanın artık devlet yanındadır.” Ifadesini kullanan Işık, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, TÜBİTAK ve KOSGEB’in Kredi Garanti Fonu ile anlaştığını belirterek, “Artık avans olarak destekleyeceğiz. Parayı peşin vereceğiz. Kredi Garanti Fonu kredisini garantileyecek. Ondan sonra parayı ihtiyaç duydukça alacak ve harcayacak. Proje bitince hesaplaşacağız. Bunu bu noktaya kadar getirdik.” dedi.

Girişimciliği artık sadece üniversitelerde değil, okul öncesinde de desteklemek istediklerini aktaran Işık, üç konuda kendilerine hedef koyduklarını söyledi. Işık, bu hedefleri şöyle saydı:  “Çocukların benliklerini kazandıkları dönemden başlamak üzere bilim sevgisini aşılamak. Bilimle barışık bir nesil yetiştirelim. İkinci olarak çocuklarımıza okul öncesinden başlamak üzere girişimcilik ruhunu aşılayalım. Sonuncusu da çocuklarımızda verimlilik bilincini oluşturalım. Bunların üzerinde yoğun çalışıyoruz. İnanıyorum ki bu ruhla yetişin çocuklarımız bugün belki de imrenerek okuduğumuz başarı öykülerinin fevkinde başarı öykülerine imza atacaktır. Bu başarının yakalanmasında sadece devletin değil medyanın da buna destek vermesi gerekiyor.”