LİSELİ MUCİTLER GÖRÜCÜYE ÇIKTI

Mayıs 7, 2014  

Tübitak 8Tübitak 1Tübitak 71 2 3

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, ATO Congresium’da gerçekleştirilen TÜBİTAK 45. Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Sergisi’ni ziyaret ederek, projeleri inceledi

TÜBİTAK’ın projelerinde dereceye giren öğrencilere ek puan verilmesi uygulaması hakkında bilgi veren Işık, TÜBİTAK’ın ulusal veya uluslararası ölçekte yaptığı yarışmalarda dereceye girenlere sınavlarda ek puan verildiğini söyledi. Burada da çok önemli projelerin olduğunu ve dereceye giren öğrencilere, bu yıl üniversite sınavına giriyorlarsa ek puan uygulamasının yapılacağını belirten Işık, bunun bilimsel çalışmaları özendirmek için yapıldığını ifade etti.

Türkiye’nin, bu çok önemli projeleri genç yaşında uygulayan öğrenciler sayesinde çağı yakalamakta çok önemli bir mesafe alacağına dikkati çeken Işık, “Aldığı dereceye göre, bildiğim kadarıyla birinciye 20 ek puan veriliyor. Onun ÖSYM’de bir hesaplama yöntemi var. O yönteme göre puanlar veriliyor” dedi.

83 yaşındaki “vakanüvis”

Bakan Işık, daha sonra sergi alanındaki 83 yaşındaki Mustafa Eteş’in standına giderek, kendisiyle sohbet etti. Ordu’nun Korgan ilçesine bağlı Tepealan Beldesi’nde 1931 yılında doğan Eteş, yaklaşık 60 yıldır hem kendi çevresinde hem de ülkede gerçekleşen önemli olayları düzenli olarak not ettiğini belirterek, Işık’a aldığı notları gösterdi.

Notlarını küçük defterlere yazan Eteş, buraya sadece elindeki defterlerin küçük bir bölümünü getirebildiğini söyledi. Eteş, Bakan Işık’la sohbetini de not alacağını sözlerine ekledi.

Işık, sergi alanından ayrılırken öğrencilerle “selfie” fotoğrafı da çektirdi.