LÜKSEMBURG HEYETİNE EĞİTİM SİSTEMİNİ ANLATTILAR

Mayıs 18, 2012  

Ak Parti Kocaeli Milletvekili Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Sözcüsü Fikri Işık ve Komisyon Başkan Vekili Amasya Milletvekili Avni Erdemir ile birlikte TBMM Milli Eğitim Komisyonunu ziyaret eden Lüksemburg heyetine 12 yıllık zorunlu eğitim ile ilgili düzenlemenin detaylarını anlattılar.

Öğrencilerin Tercihlerini Dikkate Alan Bir Sistem

Lüksemburg parlamentosu eğitim komisyonu üyesi Claude Adam ve Lüksemburg’un Ankara büyükelçisi Arlette Conzemıus’un katıldığı ziyarette Işık “Yeni düzenlemenin üç temel özelliği var. Birincisi zorunlu eğitim süresi 12 yıla çıkarılıyor. İkincisi Eğitim 4+4+4 şeklinde kademelendiriliyor. Üçüncüsü öğrencinin tercihleri nedeniyle hiçbir kademede önüne engel çıkarılmıyor. Ayrıca ortaokulda öğrencilerin gelişim, yetenek ve tercihlerine göre temel dersler aynı olmak kaydıyla seçmeli dersler almasına imkân tanınıyor“ dedi.

Gelişmiş Ülkelerdeki Modeli Getirdik

Işık ve Erdemir Türkiye’deki eğitim ile ilgili gelişmeleri yakından takip eden Lüksemburg heyetinin 12 yıllık zorunlu eğitim düzenlemesi ve Türk Eğitim sistemi ile ilgili sorularını da cevapladılar. Komisyon Başkan Vekili Avni Erdemir ”12 yıllık zorunlu eğitim ile ilgili kanuni düzenlemeyi yapmadan önce birçok ülkenin eğitim sistemini inceledik. Gelişmiş ülkelerdeki modeli yeni kanunla ülkemize kazandırdık” dedi.   Lüksemburg Büyükelçisi Arlette Conzemıus’da Ankara’da geçtiğimiz yıl büyükelçilik olarak hizmet vermeye başladıklarını iki ülke ilişkilerinin gelişmesi için bu tip görüş alışverişlerinin