MARKA ŞEHİR İZMİT…

Mart 19, 2014  

 

IMG_2558

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, “Globalleşen dünyada, iletişimin güçlendiği, dijital çağın hakim olduğu dünyada kentlerin kalkınması, gelişmesi ve markalaşması ülkelerin gücüyle, marka değerleriyle birebir paralellik arz ediyor” dedi.

İzmit Kent Merkezi Derneği tarafından Fethiye Caddesi’nde düzenlenen kahvaltıda konuşan Işık, ülkeyle şehirlerin gelişiminin birbirine bağlı konular olduğunu söyledi.

Ülkede istikrar, güven ve huzurun olması halinde bundan kentlerin çok hızlı nasibini alarak gelişip markalaştığını anlatan Işık, kentlerin markalaşmasından ülkenin olumlu etkilendiğini kaydetti.

İstikrar, güven ve huzur ortamının olmaması halinde ise kentlerin bireysel çabalarının onları hak ettiği seviyeye getiremediğini dile getiren Işık, “Eğer ülkede huzur, barış ve güven ortamı yoksa esnafımızın kendi başına gayreti sonuç için yeterli olmuyor. Globalleşen dünyada, iletişimin güçlendiği, dijital çağın hakim olduğu dünyada kentlerin kalkınması, gelişmesi ve markalaşması, ülkelerin gücüyle marka değerleriyle birebir paralellik arz ediyor” şeklinde konuştu.

“Türkiye’nin markalaşması için gece gündüz çalışıyoruz”

AK Parti olarak 11 yıldır Türkiye’nin gelişmesi ve marka değerinin artması için çalıştıklarını vurgulayan Işık, kentlerin dünyada bilinen şehirler olması için de gayret gösterdiklerini bildirdi.

Işık, Kocaeli ve İzmit’in 10 yıldan bu yana önemli bir değişim yaşadığını belirterek, İzmit’te yapılan Seka Park, Kültür Tepesi ve Doğu Kışla Parkı’nın kentin “nefes aldığı yer” haline geldiğini söyledi.

Gelecek dönemde de bu çalışmaların devam edeceğini ifade eden Işık, Kocaeli ve İzmit’i dünya markası haline getirmeyi arzuladıklarını kaydetti.

Bakan Işık, Kocaeli ve İzmit’in gelecek dönemde bilim merkeziyle konuşulacağını anlatarak, “Elektronik ticaret konusunu önemsiyorum. Esnafımızın artık geleneksel yöntemlerden çağın da gerektirdiklerini içine alan yeni yöntemleri benimsemesinin önemine inanıyoruz. Bu noktada KOSGEB olarak her türlü yenilikçi fikirlerinize açığız. KOSGEB olarak bunları desteklemeye hazırız. Elektronik ticaret, buraların birer açık AVM haline gelmesi, bu noktada yapılacak çalışmalarda her zaman yanınızdayız” diye konuştu.