MATEMATİK ARTIK KORKULAN DEĞİL EN ZEVKLİ DERSLERDEN OLACAK

Nisan 30, 2014  

 

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri IşıkBilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri IşıkBilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Türkiye’de eğitim sisteminin matematik fobisine neden olduğunu belirterek, Milli Eğitim Bakanlığı’nın hazırladığı yeni müfredatla bundan sonra matematiğin korkulan değil, sevilen bir ders haline geleceğini bildirdi.

TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi’nde düzenlenen Matematik Sergisi’nın açılışına katılan Işık, burada yaptığı konuşmada, kendisinin de bir matematikçi olduğunu ve hayatında matematiğin çok önemli yeri olduğunu söyledi.

Bu programların Türkiye’de daha fazla yapılması gerektiğini dile getiren Işık, temel bilimlere ne kadar çok dikkat çekilirse ülkenin geleceğine yönelik o kadar hayırlı bir iş yapılmış olacağını ifade etti.

Bakan Işık, üniversite sınavında ilk iki tercihinin matematik olduğunu hatırlatarak, “Birinci tercihim Boğaziçi Matematik’ti, kazanmıştım ama yabancı dil barajı vardı o dönemde, girememiştim. İkinci tercihim ODTÜ Matematik Eğitim’di, orayı kazandım ve okudum. Kazanamasaydım, üçüncü tercihim Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesi’ydi, orayı kazanıyordum. Takdir-i İlahi, siyaset nasip oldu” diye konuştu.

Siyaset yaparken de matematiğin kendisine çok katkısı olduğunu belirten Işık, sistemli, analitik düşünmeyi başaran, problem çözme mantalitesine sahip olan kimsenin her türlü sorunun üstesinden gelebileceğini söyledi.

– “Matematik fobisini oluşturan, bizim eğitim sistemimiz” –

Türkiye’de en önemli sorunlardan birinin de matematik eğitimi olduğunun altını çizen Işık, toplumun önemli bir kesiminde matematik fobisi olduğunu ifade etti.

Aslında matematiğin çok güzel ve zevkli bir ders olduğunu dile getiren Işık, şunları kaydetti:

“Aslında bizde matematik fobisini oluşturan, bizim eğitim sistemimiz. Çocuklarımızın bunda hiçbir suçu, günahı yok. Her yaş grubunda somuttan soyuta bir düşünme gelişimi vardır. Eğer siz, öğrencinin yaşıyla doğru orantılı olan somuttan soyuta gelişimi, eğitim müfredatına iyi yansıtmazsanız, çocuğun soyut algısı çok gelişmemişken ona soyut kavramları yüklemeye çalışırsanız, yavrularımızın çok önemli bir kısmını matematikten soğutursunuz, korkutursunuz, hatta matematik dediğiniz zaman insanlar kaçacak yer arar. Şu anda maalesef üniversite sınavlarında sıfır çeken öğrenci sayısının fazlalığını, bununla irtibatlandırmamız gerekiyor.”

– Temel sosyal bilimleri tercih eden üniversite öğrencilerine burs verilmesi çalışması –

Bu nedenlerden dolayı Türkiye’nin ihtiyacı olan teknolojik sıçramada temel bilimleri çok önemli gördüklerini anlatan Işık, üniversitede temel bilimleri seçen veya bu alanda yan dal yapanlara ciddi tutarlarda burs vereceklerini söyledi. Bakan Işık, amaçlarının Türkiye’nin öğrenci niteliği açısından “en iyi” denilen kısmının temel bilimlere yönelmesini sağlamak olduğunu bildirdi.

Bir sonraki aşamada ise temel sosyal bilimleri desteklemeyi planladıklarını anlatan Işık, bu konuda henüz karar verilmediğini ancak çalışmaların yürüdüğünü söyledi.